راه های مختلف سفید کردن و بلیچینگ دندان (لیزر، ژل و ...)

سفید کردن دندان‌ها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگی‌ها، رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده و حتی برخی بد رنگی‌های ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.ماندگاری نتیجه عمل سفید کردن دندان‌ها با توجه به نوع درمان انجام شده و نوع تغذیه 4 تا 12 ماه است. تغذیه از آن رو مهم است که بعضی خوراکی‌ها مانند تمشک، قهوه و چای دندان‌ها را لک می‌کند.


موارد منع انجام عمل سفید کردن دندان‌ها دلیل لکه شدن دندان‌ها شیوه تأثیرگذاری سفیدکننده‌ها انواع سفیدکننده‌هاآیا سفید کردن دندان با حساسیت دندان همراه است؟
سفید کردن دندان یا بلیچینگ

 بلچینگ چیست؟

عمل سفید کردن دندان یا بلیچینگ هر چند دندان‌ها را درخشان‌تر می‌کند، اما به تمام بیماران توصیه نمی‌شود. به همین دلیل باید پیش از اقدام برای سفید کردن دندان‌ها به‌ ویژه در شرایط زیر با دندان‌پزشک مشورت کرد:

  • بدرنگ یا حساس بودن دندان‌ها
  • ترمیم های کامپوزیت (همرنگ دندان)
  • پوسیدگی دندان‌ها
  • وجود لکه‌های سفیدرنگ روی دندان‌ها
  • عفونی بودن لثه
  • وجود پل (بریج)، روکش یا دیگر جایگزین‌های دندان در دهان، به‌ ویژه برای دندان‌های جلویی

 ماندگاری نتیجه عمل سفید کردن دندان‌ها با توجه به نوع درمان انجام شده و نوع تغذیه 4 تا 12 ماه است. تغذیه از آن رو مهم است که بعضی خوراکی‌ها مانند تمشک، قهوه و چای دندان‌ها را لک می‌کند.

اگر می‌خواهید بدون انجام درمان‌های سفیدکننده دندان لبخندی درخشان داشته باشید، بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید.موارد منع انجام عمل سفید کردن دندان‌ها

اصول پزشکی و دندانپزشکی استاندارد این است که تمام عمل‌های انتخابی و زیبایی در سه ماهه سوم بارداری ممنوع است. به‌ علاوه پیش از سفید کردن دندان‌ها باید تمام عمل‌های ترمیمی و درمان‌های ریشه و لثه کامل شود.

 
موارد منع انجام عمل سفید کردن دندان‌ها

 

 
دلیل لکه شدن دندان‌ها

دلیل لکه شدن دندان‌ها

خوراکی‌های اسیدی و رنگی، توتون و بالا رفتن سن باعث بدرنگ و لک شدن دندان‌ها می‌شود. سفیدکننده‌ها لکه‌ها را با نفوذ کردن در ساختار دندان از بین می‌برند، لکه‌ها را پاک و دندان‌ها را سفید و درخشان می‌کنند.
شیوه تأثیرگذاری سفیدکننده‌ها

سفید کردن دندان‌ در اصل عملی زیبایی است که لکه‌ها را از روی دندان می‌زداید و لبخندی زیبا و درخشان را به ارمغان می‌آورد. البته بلیچینگ نیز مانند تمام عمل‌های زیبایی نمی‌تواند DNA را تغییر دهد. رنگ اصلی و طبیعی دندان تغییرناپذیر است و نمی‌توان دندانی با رنگ متفاوت از دندان‌های شیری یا دائمی داشت. البته دندان‌پزشک زیبایی می‌تواند ساختار طبیعی دندان را با مواد سنتزی مانند ونیر، روکش یا ایمپلنت جایگزین کند و رنگ پایه طبیعی دندان را تغییر دهد.

 تأثیرگذاری سفیدکننده‌ها بر روی زیبایی لبخند  

 

 انواع سفیدکننده‌ها برای دندان  

انواع سفیدکننده‌ دندان

چنانچه دندان‌پزشک انجام عمل سفید کردن دندان را مناسب بداند، می‌توان کیت‌های سفیدکننده‌ را بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد یا عمل را تحت نظارت دندان‌پزشک انجام داد. 

سفید کننده‌های غیرتجویزی

اگر تصمیم دارید کیت سفید کننده را از داروخانه تهیه کنید، حتماً نوع مورد تایید متخصص دندانپزشکی را خریداری نمایید و دستورات روی محصول را به دقت رعایت نمایید. این قبیل سفید کننده‌ها باید 7 تا 30 روز متوالی مورد استفاده قرار گیرد تا تاثیر کامل را به جا بگذارد. نتایج درمان متغیر است.

سفید کننده‌های غیرتجویزی   

 

 
کیت خانگی تهیه‌شده توسط دندان‌پزشک
 

کیت خانگی تهیه‌شده توسط دندان‌پزشک

غلظت عامل سفیدکننده این نوع محلول‌ها بالاتر از نوع قابل تهیه از داروخانه است و استفاده آسان‌تری دارد؛ بنابراین نتایج رضایت‌بخش‌تری به دست می‌دهد.

 
 

 

چه کارهایی قبل از سفید کردن دندان باید انجام دهیم؟

دندان‌ها را قبل از عمل سفید کردن مسواک بزنید و بین آن‌ها را با نخ دندان تمیز کنید، چرا که تأثیر ژل سفیدکننده روی دندان‌های تمیز بیشتر است. ابتدا تری خالی را امتحان کنید تا مطمئن شوید که اندازه است و احساس ناراحتی نمی‌کنید. از تمیز بودن تری مطمئن شوید و آن را پیش از استفاده از ژل خشک کنید.


دندان‌ها را قبل از عمل سفید کردن مسواک بزنید و بین آن‌ها را با نخ دندان تمیز کنید، چرا که تأثیر ژل سفیدکننده روی دندان‌های تمیز بیشتر است

 

 

 استفاده از ژل  

 استفاده از ژل برای سفید کردن دندان

ژل را داخل‌ تری بریزید، اما دقت کنید تری را با ژل پر نکنید. نیم میلی‌لیتر ژل سفیدکننده در هر قسمت از تری کافی است.

 

 قرار دادن‌ تری داخل دهان

تری را با دقت داخل دهان بگذارید و آن را روی دندان‌ها فشار دهید، سپس به‌ آرامی دهان را ببندید. ژل اضافی را از روی لب‌ها و لثه‌ها پاک کنید.

قرار دادن‌ تری داخل دهان   

 

 
مدت‌زمان استفاده از تری
 مدت‌زمان استفاده

توصیه می‌کنیم اولین بار 20 دقیقه و در دفعات بعد 10 دقیقه‌ تری را داخل دهان نگه‌ دارید. برای تسریع درمان و تضمین ماندگاری نتایج از نور لیزر LED برای سفید کردن دندان‌ها استفاده کنید.

 


 

پس از سفید شدن دندان‌ها

تری را بردارید و دندان‌ها را بشویید. تا سی دقیقه چیزی نخورید. مدت 12 ساعت از نوشیدنی قهوه و چای یا هر گونه مایع رنگی خودداری کنید. سس قرمز یا غذاهای رنگی نیز میل نکنید.

برای بهتر و ماندگارتر شدن نتایج جرم‌گیری منظم را فراموش نکنید، مرتب مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهان‌شویه استفاده کنید. ‌

پس از سفید شدن دندان‌ها   

 

سفید کردن دندان‌ها با لیزر در مطب   
 

سفید کردن دندان‌ها با لیزر در مطب

دندان‌پزشک پس از معاینه دندان‌ها، لثه‌ها و ساختار استخوانی نگه‌دارنده تعیین می‌کند که آیا متقاضی مناسبی برای عمل سفید کردن دندان به شمار می‌روید یا خیر. چنانچه تصمیم بگیرید که دندان‌ها را در مطب توسط دندان‌پزشک سفید کنید، مراحل زیر انجام می‌شود:
-در مرحله آماده‌سازی لب‌ها و لثه‌ها پوشانده می‌شود تا فقط دندان‌ها مشخص باشد و در معرض نور لیزر قرار بگیرد.
-ژل سفیدکننده قوی روی دندان‌ها زده می‌شود.
-نور لیزر به مدت 15 دقیقه روی دندان‌ها تابانده می‌شود تا ژل نفوذ بهتری داشته باشد و دندان‌ها را سفید کند.
-فرایند استفاده از ژل و تابش نور دو بار دیگر تکرار می‌شود.

 

 

اصااح طرح لبخند

روش‌های بسیاری برای حفظ درخشندگی لبخند وجود دارد، مدت‌زمان ماندگاری نتایج سفید کردن دندان متغیر است و از 6 ماه تا دو سال یا حتی بیشتر طول می‌کشد. رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و مراجعه منظم به دندان‌پزشک نخستین عامل مهم برای داشتن دندان‌هایی سفید و زیبا است. کاهش مصرف مواد غذایی لکه کننده دندان مانند چای و قهوه نیز مؤثر است. اگر سیگاری هستید، داشتن دندان‌هایی سفید و درخشان می‌تواند انگیزه‌ای قوی برای ترک کردن سیگار باشد. با تکرار کردن درمان، البته نه به گستردگی بار نخست در منزل یا در کلینیک، سال‌های سال لبخندی درخشان و زیبا روی لب‌هایتان نقش خواهد بست.

حفظ درخشندگی لبخند بعد از سفید کردن  

 


تاثیر بلیچینگ بر روکش دندان
 

تاثیر بلیچینگ بر روکش

عمل سفید کردن دندان لکه‌های روی روکش را از بین می‌برد، اما رنگ اصلی آن را تغییر نمی‌دهد. مواد سفید کننده با هدف روشن کردن دندان مصنوعی، روکش، ونیر، سرامیک یا پرکردگی‌های کامپوزیتی همرنگ دندان یا دیگر مواد ترمیمی طراحی نشده است. رنگ این ساختارها همواره همان رنگ روز نخست باقی می‌ماند.

 

 

تاثیر بلچینگ تا چه مدتی می ماند؟

نتایج یک جلسه بلیچینگ در اکثر موارد، البته به‌ شرط رعایت بهداشت دهان و دندان ماندگاری یک‌ساله دارد. درخشندگی دندان‌ها با توجه به عامل‌های سفیدکننده به‌ کار برده شده پس از گذشت سه ماه تا یک سال کمتر می‌شود. اکثر مراجعین با دو تا چهار بار تکرار عمل سفید کردن دندان از مزیت داشتن لبخندی همواره درخشان برخوردار می‌شوند. به‌ علاوه با استفاده از قلم سفید کننده دندان می‌توان ماندگاری نتایج را بیشتر و دندان‌ها را سفیدتر کرد.
ماندگاری نتایج سفید کردن دندان

 

آیا سفید کردن دندان با حساسیت دندان همراه است؟

آیا سفید کردن دندان با حساسیت دندان همراه است؟

سفیدکننده‌های دندان به شیوه‌ای تهیه می‌شوند که حساسیتی را در اکثر بیماران ایجاد نکند یا حساسیت جزیی باشد. چنانچه حساسیت مختصر بروز یابد، بیمار حالتی شبیه به سایش را روی دندان‌ها حس می‌کند. پراکسید ماده‌ای ضدعفونی‌کننده است و با میکروب‌ها و باکتری‌ها واکنش می‌دهد. هر نوع فراورده‌ی سفیدکننده و پاک‌کننده‌ای باعث حساسیت یا ناراحتی تعدادی از بیماران می‌شود. در موارد نادر نیز لکه‌های سفیدرنگ در نقاطی ایجاد می‌شود که پراکسید موجود در سفیدکننده‌ها به بخش‌های حساس لثه‌ها آسیب می‌زند و آن‌ها را سفید می‌کند و به حساسیت یا تحریک موقتی دامن می‌زند. تعداد انگشت‌شماری از مراجعین نیز فردای درمان با تاول‌هایی مواجه می‌شوند که نتیجه واکنش بین پراکسید و لثه است. این تاول‌ها خطری ندارند و علامت در حال التیام بودن لثه به شمار می‌روند. چنانچه ناراحتی بیمار پس از یک ساعت آرام نشود، می‌توان برای تسکین روغن ویتامین E روی ناحیه‌های حساس زد. به یاد داشته باشید که حساسیت ناشی از استفاده سفیدکننده‌های پراکسیدی بیانگر ضرورت ضدعفونی کردن ناحیه‌های حساس است و لزوم درمان لثه و دندان را به بیمار یادآوری می‌کند. 

 

تلگرام   

 

: #533
تاریخ انتشار : دوشنبه, 24 آبان 1395 17:11
تعداد بازدید کننده : 8301
راه های مختلف سفید کردن و بلیچینگ دندان (لیزر، ژل و ...) 1 out of 10 based on 2 ratings. 8301 user reviews.
1 | 1
چاپ ارسال به دوستان
“ راه های مختلف سفید کردن و بلیچینگ دندان (لیزر، ژل و ...) ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل