درمان ارتودنسی چیست و در چه مواقعی از آن استفاده میشود

دندان‌ها یکی از اجزای بدن هستند که علاوه بر سلامت باید به زیبایی آن‌ها نیز توجه شود، علاوه بر این دندان‌های نامنظم و ناهنجاری‌های فکی و دندانی باعث بروز مشکلاتی برای سلامت دندان‌ها می‌شوند، ولی برای حل این مشکلات می‌توان از درمان ارتودنسی بهره گرفت که روش‌ها و تجهیزات گوناگونی برای این امر وجود دارد.

متقاضی مناسب ارتودنسی چگونگی تاثیرگذاری ارتودنسی مزایای درمان ارتودنسی معایب درمان ارتودنسی انواع بریس ارتودنسی دستگاه‌ها و تجهیزات ارتودنسیچگونگی انجام ارتودنسیمراقبت از بریس ارتودنسیطول مدت درمان ارتودنسی

 

درمان ناهنجاری دندان ها توسط ارتودنسی

ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به اصلاح و مرتب کردن ناهنجاری‌ها و موقعیت نامناسب دندان‌ها و فک‌ می‌پردازد. از آنجایی که تمیز کردن دندان‌های کج و نامرتب و دندان‌هایی که به خوبی روی یکدیگر قرار نمی‌گیرد دشوارتر است، احتمال از دست دادن زودهنگام این دندان‌ها به دلیل پوسیدگی و بیماری‌های لثه بیشتر است. تاثیر نامطلوب این دندان‌ها بر زیبایی لبخند و چهره نیز بدیهی است. بنابراین ارتقاء سلامت دهان و دندان، خلق لبخندی زیباتر و افزایش طول عمر دندان‌ها از مزایای ارتودنسی دندان‌ها به شمار می‌رود. 

متخصص ارتودنسی با استفاده از ابزارهای تشخیصی مانند بررسی کامل سابقه پزشکی و دندان‌های بیمار، معاینه، قالب‌گیری از دندان‌ها، رادیوگرافی و عکس‌برداری مناسب بودن درمان ارتودنسی را تعیین و بهترین طرح درمانی را تهیه می‌کند. از آنجایی که نیازهای هر بیمار منحصر به فرد است، طرح درمانی هر بیمار نیز با دیگری تفاوت دارد. نتیجه دلخواه در بعضی موارد با استفاده از یک دستگاه ارتودنسی به دست می‌آید، حال آن که گاهی باید ترکیبی از چند دستگاه به کار برده شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های 88875145- 66520980 تماس حاصل فرمایید یا از طریق تلگرام از مشاوره رایگان با متخصصین ما بهره‌مند شوید.  


 


متقاضی مناسب ارتودنسی

در صورت وجود هر یک از مشکلات مرتبط با بی‌نظمی دندان که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود، انجام درمانارتودنسی توصیه می‌شود:

 • دیپ بایت : در این حالت دندان‌های قدامی یا پیشین فک بالا همپوشانی عمودی زیادی با دندان‌های جلویی پایین دارد.
 •  آندربایت: در این حالت دندان‌های پایین بسیار جلو یا دندان‌های بالا بسیار عقب است.
 • کراس بایت: دندان‌های بالا با زاویه مناسب پایین نمی‌آید تا هنگام بستن دهان جلوی دندان‌های پایین قرار بگیرد.
 • اپن بایت: هنگام روی هم قرار گرفتن دندان‌های جلو یا عقب، فضایی بین سطوح بایت دندان‌ها ایجاد می‌شود.
 • انحراف میدلاین: خط میانی دندان‌های پیشین بالا در این ناهنجاری در امتداد خط میانی دندان‌های پیشین پایین نیست.
 • فاصله بین دندانی: در اثر از دست دادن دندان یا به دلیل این که دندان‌ها فضای دهان را پر نمی‌کنند، فاصله یا فضای خالی بین دندان‌ها ایجاد می‌شود.
 • به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها: چنانچه در قوس دندانی فضای کافی برای قرارگیری دندان‌ها وجود نداشته باشد، دندان‌ها به هم‌ فشرده و نامرتب می‌شوند.

 

ارتودنسی

دستگاه‌های ارتودنسی متعددی، از نوع ثابت و از نوع متحرک، برای حرکت دادن دندان‌ها، بازآموزی ماهیچه‌ها و تعدیل رشد فک‌ها به کار برده می‌شود. این دستگاه‌ها با اعمال فشار ملایم به دندان‌ها و فک‌ها تاثیر مورد نظر را به جا می‌گذارند. مناسب‌ترین روش ارتودنسی با توجه به شدت مشکل انتخاب می‌شود.


 مزایای درمان ارتودنسی

 • مرتب کردن دندان‌ها
 • اصلاح مشکلات بایت و ناهنجاری‌های فکی و دندانی (مال اکلوژن)
 •  پیشگیری از اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • خلق لبخند رویایی بیمار

 


معایب درمان ارتودنسی

 •  بیمار در ابتدا درد و ناراحتی مختصری حس می‌کند و با وجود بریس به سختی صحبت می‌کند، البته این مشکلات به تدریج با عادت کردن بیمار به بریس برطرف می‌شود.
 •  طول مدت استفاده از بریس با توجه به شدت بی‌نظمی از 6 ماه تا 4 سال متغیر است. اکثر بیماران به طور متوسط بیش از دو سال باید از بریس استفاده کنند.
 • از آنجایی که تمیز کردن دندان‌ها و خارج کردن ذرات غذا از بین دندان‌ها حین ارتودنسی دشوار است، پلاک شایع‌ترین مشکل ارتودنسی محسوب می‌شود.
 • چنانچه بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشود، پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه بروز خواهد یافت.

 


انواع بریس ارتودنسی

در این مقاله می خواهیم شما را با انواع بریس ارتودنسی آشناکنیم


براکت فلزی 

بریس ساخته شده از استیل ضدزنگ ارزان‌ترین و قدیمی‌ترین نوع بریس برای ارتودنسی دندان‌های بزرگسالان است. نقطه ضعف اصلی بریس فلزی مشخص بودن آن است. در بریس فلزی سیم باریکی که با کش (رابر بند) در جای خود نگه داشته می‌شود به دندان‌ها فشار وارد می‌کند و آن‌ها را به سمت نقطه مورد نظر حرکت می‌دهد.

 

 

براکت سرامیکی

هزینه ارتودنسی با بریس سرامیکی بیشتر از ارتودنسی با بریس فلزی است، اما بریس سرامیکی به دلیل همرنگ بودن با دندان‌ها کمتر جلب توجه می‌کند. بیمار به دلخواه خود می‌تواند از بست کشی شفاف یا بست فلزی سفید برای نگه داشتن بریس استفاده کند. مشکل لکه شدن بریس وجود ندارد، اما کش های دور براکت ها (اورینگ ها) به سرعت، به ویژه در صورت مصرف خوراکی‌های لکه کننده‌ای مانند قهوه تغییر رنگ می‌دهند. متخصص ارتودنسی در جلسه‌هایی که در فواصل معمولاً  یک ماهه به منظور تنظیم بریس انجام می‌شود، اورینگ ها را تعویض می‌کند. بریس‌های سرامیکی حساس‌ترند و به راحتی می‌شکنند یا ترک برمی‌دارند. نگهداری بریس سرامیکی دشوارتر است و نسبت به بریس فلزی زمان بیشتری صرف جایگذاری آن می‌شود؛ به همین دلیل ارتودنسی با بریس سرامیکی طولانی‌تر و گران‌تر است.  

 

 

ارتودنسی دیمون

مزیت ارتودنسی دیمون به روش‌های قدیمی‌تر ارتودنسی این است که در این روش نیازی به استفاده از کش نیست و در عوض براکت‌های امکان لغزش سیم را فراهم می‌کند تا بیمار راحت‌تر باشد. همان طور که گفته شد در ارتودنسی دیمون به جای کش یا الاستیک از سیستم خودبازشونده (سلف لیگیت) استفاده می‌شود. سیم با مکانیسم لغزشی در جای خود نگه داشته می‌شود. این مکانیسم آزادی حرکتی بیشتری را به دست می‌دهد و لزوم سفت کردن سیم توسط متخصص ارتودنسی را از بین می‌برد. بسیاری از بیماران نیازی به استفاده از عریض کننده کام ندارند و کشیدن دندان نیز در برخی کیس ها ضرورتی ندارد. 

 

 

ارتودنسی لینگوال

بریس لینگوال یا زبانی پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و برای اطرافیان قابل تشخیص نیست. هزینه  ارتودنسی با بریس لینگوال به دلیل پیچیده‌تر بودن درمان بالاتر از بریس سرامیکی یا فلزی است. تمام متخصصین ارتودنسی از نحوه جایگذاری بریس لینگوال آگاهی ندارند و فقط متخصصین محدودی می‌توانند این کار را انجام دهند. ارتودنسی لینگوال بر روی دندان‌های کوچک قابل انجام نیست و چون جلوی زبان را می‌گیرد مشکلات گفتاری و صدمه دیدن زبان را به دنبال دارد. بنابراین بیماران تحت درمان با این روش باید یاد بگیرند و تمرین کنند که چطور با در دهان داشتن بریس لینگوال صحبت کنند. 

 

 

ارتودنسی نامرئی (ارتودنسی با کلیر الاینرها)

هزینه ارتودنسی نامرئی، برای مثال اینویزیلاین، از هر نوع ارتودنسی دیگر بالاتر است، اما در عوض نامرئی است. ارتودنسی  نامرئی بهترین انتخاب برای افرادی است که ناهنجاری‌های دندانی قابل توجه ندارند. به چشم نیامدن پلاک‌های شفاف و لزوم مراجعه کمتر به دندانپزشک از مزایای این روش است.   

 


دستگاه‌ها و تجهیزات ارتودنسی

متخصص ارتودنسی از وسایل و تجهیزات مختلفی برای افزایش تاثیرگذاری ارتودنسی و دستیابی به نتایج مناسب استفاده می‌کند تا در نهایت لبخندی زیبا و بدون نقص بر لبان بیمار نقش بندد.
فیس ماسک

فیس ماسک وسیله ارتودنسی متحرکی است که برای درمان بیماران دچار مشکل آندربایت (کراس بایت جلویی)  به کار برده می‌شود.

 


 

دستگاه هربست

دستگاه هربست برای اصلاح اورجت بیش از حد به کار برده می‌شود. این دستگاه فک پایین بیمار را رو به جلو می‌کشد و به عقب رفتن دندان‌های بالا کمک می کند.

 

 

عریض کننده  (اکسپندر)

وسیع کننده یا اکسپندر به منظور عریض کردن سقف دهان در کام قرار داده می‌شود. اکسپندر دستگاه ثابت یا متحرکی است که با هر بار تنظیم شدن به دندان‌های آسیای بالا فشار وارد می‌کند.

 


 

ریتینر شفاف ارتودنسی (اسیکس)

اسیکس از پلاستیک تهیه می‌شود و شبیه به محافظ‌های دهانی است که در ورزش از آن‌ها استفاده می‌شود. هدف از به کار بردن آن حفظ نتایج به دست آمده تا زمان استفاده از دیگر دستگاه انتخابی است. نگهدارنده شفاف غالباً پس از خارج کردن بریس کاربرد دارد و به ماندن دندان‌ها در موقعیت صحیح کمک می‌کند.

 

 

ریتینر هالی ارتودنسی

ریتینر یا نگهدارنده هالی همانگونه که از نام آن مشخص است، دندان‌ها را در جای جدید مناسب نگه می‌دارد و از نامرتب شدن مجدد آن‌ها جلوگیری می‌کند. ریتینر معمولاً از پلاستیک و سیم‌های فلزی ساخته می‌شود.


 


چگونگی انجام ارتودنسی

متخصص در طول درمان ارتودنسی  براکت‌ها یا بریس‎ها را با سیمان به دندان‌ها می‌چسباند و سیم قوسی را از بین براکت‌ها یا نگین‌ها و کش ارتودنسی رد می‌کند. کش ارتودنسی  هر براکت را در جای خود روی سیم نگه می‌دارد. عمل جایگذاری اولیه بریس حداقل 2 تا 3 ساعت زمان می‌برد. بیمار پس از چسباندن براکت‌ها باید هر 3 تا 4 هفته یک بار برای تنظیم سیم و کش‌ها به کلینیک مراجعه کند، هر جلسه تنظیم دست‌کم 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

 


مراقبت از بریس ارتودنسی

پس از قرار گرفتن بریس در دهان باید بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود و از خوردن بعضی غذاها خودداری شود. کوتاهی در مسواک زدن آسیب دیدن مینای دندان را به دنبال دارد، بنابراین بیمار باید حداقل سه بار در روز مسواک بزند.

 طول مدت درمان ارتودنسی

ارتودنسی درمانی زمان‌بر است که مدت آن به سن، شدت مشکل و نوع روش انتخابی بستگی دارد. بیمار باید در یک بازه زمانی چند ماهه تا چند ساله در فواصل زمانی معین به متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک مراجعه کند. در مجموع درمان ارتودنسی بزرگسالان طولانی‌تر از کودکان است. اکثر بیماران باید حدود دو سال از بریس استفاده کنند.

 


 

خارج کردن بریس (دیباند)

در پایان درمان ارتودنسی اقدام به جدا نمودن بند ها و براکت های ارتودنسی می گردد. اضافات چسب  ارتودنسی نیز برداشته می شود.