پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک متحرک ارتودنسی یکی از ابزار های متحرک ارتودنسی است که حین درمان ارتودنسی در کنار بریس‌ها به منظور تغییر شکل دندان‌ها و فک و حصول نتیجه ارتودنسی و بعد از پایان درمان به منظور نگه داشتن نتیجه و زیبایی دندان‌ها (ریتینر) استفاده می‌شود.ارتودنسی متحرک برای اصلاح مشکلات جزئی و حفظ نتیجه به دست آمده در پایان درمان توصیه می‌شود. متخصصین ارتودنسی از بیماران می‌خواهند که مدت زمان معینی از پلاک نگهدارنده استفاده کنند. اگر چه اکثر نتایج معمولا پایداری لازم را دارند، اما ممکن است یک یا چند دندان به دلایلی خارج از کنترل به موقعیت اولیه بازگردند. چنانچه دندان‌ها دوباره به نحو قابل توجهی نامرتب شود، که البته به ندرت رخ می‌دهد.
 
پلاک متحرک ارتودنسی انواع ریتینر

 پلاک متحرک ارتودنسی چیست؟

پلاک و ابزار ارتودنسی برای حرکت دادن جزئی دندان‌ها در طول درمانارتودنسی به ویژه برای کودکانی به کار برده می‌شود که هنوز دندان‌های شیریشان نیفتاده است. پلاک ارتودنسی باید به صورت تمام وقت داخل دهان باشد و فقط هنگام غذا خوردن، تمیز کردن دندان‌ها یا ورزش های سنگین درآورده شود. ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک برای اصلاح مشکلات جزئی و حفظ نتیجه به دست آمده در پایان درمان توصیه می‌شود. متخصصین ارتودنسی از بیماران می‌خواهند که مدت زمان معینی از پلاک نگهدارنده استفاده کنند. اگر چه اکثر نتایج معمولا پایداری لازم را دارند، اما ممکن است یک یا چند دندان به دلایلی خارج از کنترل به موقعیت اولیه بازگردند. چنانچه دندان‌ها دوباره به نحو قابل توجهی نامرتب شود، که البته به ندرت رخ می‌دهد، ارزیابی مجدد برای تعیین اقدامات آهسته کننده این روند یا انجام دیگر اصلاحات ضروری خواهد بود. وسایل و تجهیزات ارتودنسی مختلفی وجود دارد که متخصص ارتودنسی بهترین نوع ریتینر را با توجه به بی‌نظمی درمان شده، نتایج به دست آمده و احتمال برگشت دندان‌ها به حالت اولیه انتخاب می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های 88875145- 66520980 تماس حاصل فرمایید یا از طریق تلگرام با متخصصین ما سوالات خود را مطرح فرمایید.
 

 
پلاک متحرک ارتودنسی  

پلاک ارتودنسی متحرک به ابزار ارتودنسی اطلاق می‌شود که در دو فاز درمان و بعد از درمان ارتودنسی قابل استفاده هستند و شامل ابزار ارتودنسی متحرک و ریتینر متحرک هستند.

انواع پلاک ارتودنسی

پلاک ارتودنسی برای جابجا کردن دندان، وسیع کردن قوس و کام، باز یا بستن فضا و حفظ فضا کاربرد دارد.

 


 

تجهیزات قوس لینگوال یا زبانی/ نانس/ وسیع کننده کام
 این ابزار در قوس‌های بالا و پایین به منظور حفظ فضا به کار برده می‌شود. وسیع کننده کام قوس دندانی را به اندازه کافی عریض می‌کند.

 

 
 

بایونیتور

بایونیتور نوعی از دستگاههای فانکشنال است که با تحریک رشد فک پایین به اصلاح دیپ‌بایت کمک می‌کند.

 

 

پلاک هالی (بایت پلین)


 پلاکی است که برای کاهش دادن دیپ‌بایت یعنی حالتی کاربرد دارد که دندان‌های قدامی فک بالا بیش از اندازه دندانهای جلویی فک پایین را می پوشاند.

 

 
وسیع کننده  (اکسپندر)
ین نوع وسیع کننده یا اکسپندر بسته به محل قرارگیری جلو یا عقب قوس دندانی را عریض می کند.


 

دستگاه فانکشنال ارتودنسی 


 این نوع پلاک‌های متحرک  ارتودنسی معمولاً فک پایین را به جلو حرکت می‌دهد تا اختلال بایت از بین برود. تویین بلاک فک پایین را در فاز یک درمان جلو می‌برد و سپس در فاز دو درمان از بریس ثابت برای اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها و رفع اختلال بایت استفاده می‌شود.
 

پلاک در فاز نگهداری

متخصص ارتودنسی در فاز نگهداری ارتودنسی (ریتنشن) سعی می‌کند حرکت‌های ناخواسته دندان‌ها را با استفاده از ریتینر به حداقل برساند و نتیجه به دست آمده را پس از برداشتن بریس یا دیگر وسایل اصلاحی ارتودنسی حفظ کند
انواع ریتینر متحرک ارتودنسی

 ریتینر متحرک ارتودنسی از سیم منعطف و پلاستیک یا آکریلیک ساخته می‌شود. سیم از روی دندان‌های جلو رد می‌شود و آکریلیک به گونه‌ای شکل داده می‌شود که به خوبی داخل دهان قرار بگیرد. پلاک نگهدارنده هالی در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف وجود دارد و بیمار می‌تواند با اضافه کردن طرح یا نگین استفاده از پلاک را لذت‌بخش‌تر سازد. این نوع پلاک قابل تنظیم است و متخصص ارتودنسی می‌تواند وضعیت دندان‌ها را در صورت لزوم پس از اتمام ارتودنسی قدری تغییر دهد.

مزایای پلاک هالی

 • قابل تنظیم بودن
 • روی هم قرار گرفتن دندان‌ها به شیوه طبیعی هنگام در دهان بودن پلاک
 • دوام بالا در صورت مراقبت صحیح
 • سهولت تمیز کردن ریتینر

معایب پلاک هالی

 • مشخص بودن
 • نوک‌زبانی حرف زدن در ابتدای استفاده از پلاک 

پلاک نگهدارنده اسیکس

پلاک اسیکس از پلاستیک شفاف شکل داده شده ساخته می‌شود و شبیه به پلاک یا الاینر ارتودنسی نامرئی است. اکثر بیماران به دلیل جلب توجه نکردن ریتینر اسیکس آن را به پلاک هالی ترجیح می‌دهند. با این حال با وجود پلاک اسیکس در دهان نمی‌توان دندان‌های بالا و پایین را به خوبی روی هم قرار داد و به همین دلیل متخصصین ارتودنسی چندان موافق استفاده از ریتینر اسیکس نیستند. به علاوه این پلاک نگهدارنده نسبت به پلاک هالی طول عمر کوتاه‌تری دارد و پس از چند سال استفاده فرسوده می‌شود و باید تعویض شود.

مزایای پلاک اسیکس

 • نامرئی بودن و جلب توجه نکردن

معایب پلاک اسیکس

 • روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها هنگام وجود پلاک در دهان
 • فرسوده شدن پلاک پس از چند سال استفاده
 • دشواری تمیز کردن سطوح داخلی آن
 • گیر کردن مایعات بین دندان‌ها و پلاک