رژیم غذایی ارتودنسی

بخشی از مراقبت های لازم حین درمان ارتودنسی اعمال تغییراتی در رژیم غذایی می باشد، به گونه ای که آسیبی به دندانها و دستگاههای ارتودنسی وارد نگردد.مراقبت و نگهداری از براکت های ارتودنسی همواره امری مهم بوده و باعث می شود لبخند نهایی شما هر چه سریعتر به زیباترین شکل ممکن پدیدار شود. عادت کردن به براکت ها مستلزم اعمال تغییراتی نیز در رژیم غذایی شما می باشد، زیرا برخی غذاها به براکت ها آسیب می زنند یا موجب مشکلات دندانی می شوند. یک رژیم سالم به مفهوم بدنی سالم، دندانهایی سالم و البته یک نتیجه بهتر در پی درمان ارتودنسی شما یا کودکتان می باشد.


در طی ارتودنسی بیمار باید رژیم غذایی معینی را در پیش بگیرد

رعایت رژیم غذایی ارتودنسی


مراقبت و نگهداری از براکت های ارتودنسی
 همواره امری مهم بوده و باعث می شود لبخند نهایی شما هر چه سریعتر به زیباترین شکل ممکن پدیدار شود. عادت کردن به براکت ها مستلزم اعمال تغییراتی نیز در رژیم غذایی شما می باشد، زیرا برخی غذاها به براکت ها آسیب می زنند یا موجب مشکلات دندانی می شوند. یک رژیم سالم به مفهوم بدنی سالم، دندانهایی سالم و البته یک نتیجه بهتر در پی درمان ارتودنسی شما یا کودکتان می باشد.

در ادامه لیستی از غذاها یا آیتم های غیر خوراکی که پتانسیل آسیب به دستگاههای ارتودنسی و کند کردن روند درمان را دارند ارائه می گردد. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که در عمده موارد، حس عمومی شما خواهد گفت که از چه غذایی باید بپرهیزید.
غذاهایی که شکر زیاد دارند

غذاهای پر شکر باید محدود شوند. موارد اندکی هم که مورد استفاده قرار می گیرند می بایست مواقعی باشد که شما بلافاصله بعد از آن قادر به مسواک زدن باشید. این غذاها پتانسیل تجمع بالای پلاک میکروبی را دارند. ترکیب پلاک و شکر سبب تولید اسید در دهان می شود که می تواند منجر به ایجاد لثه های متورم، لکه های سفید روی دندانها و پوسیدگی دندانی گردد.بیمار ارتودنسی باید از خوردن غذاهای پر شکر بپرهیزد
غذاهایی که به طور معمول با دندانهای جلو گاز گرفته می شوند را باید حین ارتودنسی قبل از خوردن به قسمت های کوچک برش داد

غذاهایی که به طور معمول از طریق گازگرفتن با دندانهای جلویی خورده می شوند

نیازی نیست که این غذاها را به طور کامل از رژیم غذایی تان حذف کنید. تنها کافی است آنها را پیش از خوردن به تکه های کوچکتر برش داده و با دندانهای آسیای عقبی جویده شوند. مثالهایی از این غذاها سیب، هویج، ذرت، گوشت دنده و دیگر گوشت های همراه استخوان می باشد.
غذاهای سفت

برخی غذاها به قدری سفت هستند که برای جویدن در حضور براکت های ارتودنسی مناسب نیستند. اینها شامل یخ، پاپ کورن، نان خشک، شکلات های سخت، نارگیل، گوشه های خشک پیتزا و ... می باشد. گاز گرفتن روی این غذاها می تواند باعث کج شدن یا شکستن سیم و براکت های ارتودنسی گردد. مواردی مثل پاپ کورن همچنین پتانسیل گیر کردن داخل لثه و زیر براکت ها را دارند که تحریک شدید لثه را می تواند به همراه داشته باشد.

 


حین ارتودنسی از خوردن غذاهای سفت باید پرهیز کرد  
حین ارتودنسی از خوردن آب نبات های جویدنی باید پرهیز کرد

آب نبات های جویدنی

آب نبات هایی نظیر کارامل و تافی و حتی آدامس های شکردار در حضور براکت های ارتودنسی مناسب نیستند. گذشته از دارا بودن بیش از اندازه شکر، این آب نبات ها به قدری چسبنده هستند که به واقع می توانند براکت ها را از روی دندانها کشیده و جدا کنند. این امر مستلزم تنظیم نوبت جداگانه نزد ارتودنتیست جهت رفع مشکل دستگاه ارتودنسی می باشد. همچنین به کاهش سرعت روند درمان ارتودنسی می انجامد.
جویدن اشیاء غیرخوردنی

ما همه عادت های عصبی داریم اما جویدن روی اشیاء غیر جویدنی مانند مداد و خودکار می تواند موجب تاب برداشتن سیم ارتودنسی یا شکستن براکت گردد.
در خصوص رژیم غذایی بیمار ارتودنسی نباید ناخن انگشتش را بجود یا خودکار و مداد به دندان بگیرد

گاز گرفتن انگشتان

فشردن انگشتان روی براکت ها یا گازگرفتن ناخن انگشتان به دلایلی که در ادامه مطرح می شود ایده خوبی نیست! گازگرفتن پیاپی ممکن است باعث شکستن یا جابجایی دستگاه ارتودنسی گردد، به علاوه راه یافتن باکتری هایی که زیر ناخن انگشتان وجود دارد به داخل دهان و روی دندانها سالم نیست. مهم است که در طول درمان  ارتودنسی سلامت دندانهای خود را حفظ کنید. دندانها و لثه سالم به تسریع حرکت دندانها کمک می کنند.
برخی نوشیدنی ها

نوشیدنی هایی که باید کمتر مصرف شوند:

  • نوشیدنی های غیرالکلی گازدار نظیر سودا، کولا، اسپرایت و ...
  • نوشیدنی های قند دار
  • آب لیمو (آب لیموی خالص برای مینای دندانها آسیب رسان است)
  • قهوه
  • چای (شیرین یا غیر شیرین)


در خصوص رژیم غذایی ارتودنسی حین ارتودنسی از خوردن نوشابه های گازدار باید پرهیز کرد
در صورتیکه به دلیل رژیم غذایی ناصحیح براکت یا سیم ارتودنسی بیمار آسیب ببیند باید برای گرفتن نوبت اورژانس با مطب تماس بگیرد

مهم است که به طور مرتب دستگاههای ارتودنسی خود را از حیث لقی براکت ها یا کج شدن سیم ارتودنسی چک کنید. در صورت بروز این مشکلات می بایست بلافاصله با مطب ما به منظور تنظیم نوبت اورژانس و ترمیم مشکل ایجاد شده تماس بگیرید.

ارتودنسی

متخصص ارتودنسی
تلگرام


: #72
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 29 فروردین 1392 13:13
تعداد بازدید کننده : 12950
رژیم غذایی ارتودنسی 1 out of 10 based on 4 ratings. 12950 user reviews.
1 | 3
چاپ ارسال به دوستان
“ رژیم غذایی ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل