دستگاه فانکشنال ارتودنسی

دستگاه‌های فانکشنال ارتودنسی شامل دو شکل کلی ثابت و متحرک هستند که بسته به مشکل بیمار یکی از آنها بکار می رود. وجه تسمیه این دستگاه‌ها بر مبنای ایجاد تغییر در فانکشن یا عملکرد فکین و عضلات وابسته می‌باشد. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزاء به صورت ادواتی روی قوس‌های دندانی ثابت می‌گردند. در حالی که دستگاه‌های متحرک ساختارهای پلاستیکی شکلی هستند که توسط خود بیمار گذاشته و برداشته می‌شوند.

انواع دستگاه‌های فانکشنال ارتودنسی سن مناسب برای استفاده از دستگاه‌های فانکشنال زمان‌بندی برای استفاده از دستگاه‌های فانکشنال درمان با دستگاه‌های فانکشنال چقدر طول می‌کشد؟آیا درمان با دستگاه‌های فانکشنال همیشه موفقیت‌آمیز است؟ راه حل‌های جایگزین برای دستگاه‌های فانکشنال

دستگاه فانکشنال نوعی بریس است که برای اصلاح مشکل کلاس 2 به کار برده می‌شود

 دستگاه فانکشنال چیست؟

دستگاه فانکشنال نوعی بریس است که معمولا برای اصلاح اختلالات دندانی کلاس دو  به کار برده می‌شود، منظور از اختلال‌های کلاس 2 گروهی از ناهنجاری‌های بایت است که در آن‌ها دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد. دستگاه‌های فانکشنال دارای دو نوع متحرک و ثابت است که دستگاه‌های فانکشنال متحرک پرکاربردتر هستند. این دستگاه‌ها از بخش‌های مجزای بالایی و پایینی تشکیل می‌شود. دیگر نمونه‌های دستگاه فانکشنال، یک تکه است. متخصص ارتودنسی

متخصصین کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر داودیان معتقد هستند که اصلاح جلو بودن دندان‌های فک بالا (اختلال کلاس 2) ساده نیست و نیاز به همکاری شما و فرزندتان دارد. قرار دادن بریس های ثابت فلزی در دهان به تنهایی برای اصلاح مشکل کافی نیست، چون هدف اصلی از طراحی بریس‌های ثابت مرتب و صاف کردن دندان‌ها است. بنابراین درمان اختلال فکی کلاس 2 و مرتب کردن دندان‌های کج و بی‌نظم به استفاده از هر دو دستگاه فانکشنال و ارتودنسی ثابت نیاز دارد. ارتودنسی ثابت معمولاً بلافاصله پس از دستگاه فانکشنال به کار برده می‌شود، البته گاهی به صورت همزمان از این دو استفاده می‌شود. کشیدن دندان یا هدگیر جایگزین‌های دستگاه فانکشنال محسوب می‌شود، در هر حال متخصص موارد کاربرد هر رویکرد را با توجه به مشکل خاص موجود تعیین می‌کند. جهت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 8887514566520980 تماس حاصل فرمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید. 
متخصص ارتودنسی

 

دستگاه هربست

انواع دستگاه‌های فانکشنال ارتودنسی 

در این مقاله می خواهیم شما عزیزان رابا انواع دستگاه های فانکشنال آشنا سازیم

دستگاه فانکشنال ثابت (هربست)

دستگاه هربست وسیله‌ایارتودنسی است که مشکل عقب بودن فک پایین را با تحریک رشد فک  اصلاح می‌کند. بیماران استفاده کننده از هربست به سرعت نتیجه می‌گیرند و از مزایای داشتن دندان‌هایی صاف و مرتب و فکی متناسب برخوردار می‌شوند. هربست از عقب رفتن فک پایین جلوگیری می‌کند، اما در عین حال مانعی برای باز کردن یا بستن فک ایجاد نمی‌کند. این دستگاه فانکشنال با کش‌های با سیمان چسبانده شده به دندان‌های آسیا فک بالا و پایین متصل می‌شود.  

 

 

دستگاه فانکشنال متحرک (تویین بلاک)

دستگاه دو تکه تویین بلاک برای به جلو راندن فک پایین به کار برده می‌شود تا فک پایین با فک بالا هم‌محور شود و دو فک روی هم قرار بگیرد. این دستگاه فانکشنال متحرک به دلیل دو تکه بودن، یک بخش برای فک بالا و یک بخش برای فک پایین، و عملکرد همزمان این دو بخش تویین بلاک نامیده می‌شود. این دو بخش شبیه به دو بلوک پلاستیکی است. دو بخش با بستن دهان به گونه‌ای روی هم قرار می‌گیرند که فک پایین جلوتر می‌آید. به مرور زمان فک پایین برای همیشه در این موقعیت جلوتر قرار می‌گیرد.  

دستگاه دو تکه تویین بلاک برای به جلو راندن فک پایین به کار برده می‌شود تا فک پایین با فک بالا هم‌محور شود و دو فک روی هم قرار بگیرد

 

سن مناسب برای استفاده از دستگاه‌های فانکشنال

سن مناسب برای استفاده از  دستگاه‌های فانکشنال 

درمان گروه سنی کودکان درمان زودهنگام پیشگیرانه در نظر گرفته می‌شود. براساس پژوهش‌های انجام شده درمان با دستگاه فانکشنال در مراحل اولیه نه موثرتر و نه کم‌تاثیرتر از درمانی است که در سنین 10 تا ۱۲ سالگی شروع می‌شود. با این حال در شرایط خاص به ویژه اگر کودک از تمسخر و آزار اطرافیان ناراحت باشد، درمان زودهنگام توصیه می‌شود. 
به طور معمول یک سال قبل از بلوغ جنسی یعنی به صورت میانگین در خانم ها بین ۱۰ ت ۱۱ سالگی و در آقایان بین ۱۱ تا ۱۲ سالگی بهترین سن درمان فانکشنال شناخته می شود.

 


چه زمان‌هایی در روز و برای چه مدت دستگاه‌های فانکشنال باید استفاده شوند؟

متخصص ارتودنسی مدت زمان ضروری استفاده از دستگاه فانکشنال را توضیح می‌دهد. برای این که درمان تاثیرگذار و موفقیت‌آمیز باشد، باید از دستورات متخصص به دقت پیروی کرد. دستگاه‌های فانکشنال باید به صورت تمام وقت (بجز هنگام غذا خوردن و مسواک زدن) استفاده شوند. چنانچه به اندازه کافی در طول روز از دستگاه فانکشنال استفاده شود، بهبود چشمگیری در وضعیت دندان‌ها حاصل خواهد شد.   

متخصص مدت زمان ضروری استفاده از دستگاه فانکشنال را توضیح می‌دهد. برای این که درمان تاثیرگذار و موفقیت‌آمیز باشد، باید از دستورات متخصص به دقت پیروی کرد

 

طول درمان استفاده از دستگاه فانکشنال به شدت مشکل بستگی دارد

درمان با دستگاه‌های فانکشنال چقدر طول می‌کشد؟

طول درمان به شدت مشکل بستگی دارد. با این حال بخش اعظم درمان با این دستگاه معمولاً 9 تا 12 ماه طول می‌کشد. پس از این مدت باید دستگاه فانکشنال فقط شب‌ها استفاده شود تا نتیجه به دست آمده حفظ شود. پیشرفت به فاز دوم درمان و استفاده از بریس فلزی معمولاً بلافاصله شروع می‌شود.

 آیا درمان با دستگاه‌های فانکشنال همیشه موفقیت‌آمیز است؟ 

لزوماً خیر. اگر دستگاه فانکشنال به اندازه کافی استفاده نشود، درمان موفقیت‌آمیز نخواهد بود. به علاوه گروهی از بیماران واکنش مناسبی به بریس‌های فانکشنال نشان نمی‌دهند. متاسفانه پیش‌بینی دقیق واکنش بیماران به درمان فانکشنال ممکن نیست. چنانچه دستگاه فانکشنال پیش از جهش رشد بلوغ یا در طول آن به کار برده شود، بهترین نتیجه را به دست می‌دهد.

اگر دستگاه فانکشنال به اندازه کافی استفاده نشود، درمان موفقیت‌آمیز نخواهد بود

 

  
استفاده از هدگیر

اگر درمان با دستگاه‌های فانکشنال موفق نبود، چه راه حل‌های جایگزینی وجود دارد؟ 

چنانچه درمان موفقیت‌آمیز نباشد، مشکلات کلاس 2 را می‌توان با بهره‌گیری از روش‌های مختلف دیگری از قبیل موارد زیر درمان کرد:

کاربردهای هر یک از روش‌های فوق متغیر است و به مشکل موجود بستگی دارد. در بعضی شرایط به بیمار توصیه می‌شود تا مشکل باقیمانده را پیش از تصمیم به انجام روشی درمانی دیگر بپذیرد و مرحله بعدی را پس از مدتی شروع کند. جراحی فک معمولاً تا سن 17 سالگی یا بیشتر به تاخیر انداخته می‌شود.

 

 

تلگرام

 

: #71
تاریخ انتشار : جمعه, 30 فروردین 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 11019
دستگاه فانکشنال ارتودنسی 10 out of 10 based on 1 ratings. 11019 user reviews.
1 | 0
چاپ ارسال به دوستان
“ دستگاه فانکشنال ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل