مزایای ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت برای درمان انواع ناهنجاری‌های فکی و دندانی استفاده می‌شود. این روش بهترین انتخاب برای رسیدن به نتایج تضمین شده است. موفقیت درمان تا حدی به خود بیمار بستگی دارد و بیمار باید توصیه‌های متخصص ارتودنسی را با دقت رعایت کند. هزینه دقیق ارتودنسی توسط متخصص و براساس طول درمان و نوع ناهنجاری دندانی و روش انتخابی مشخص می‌شود.

متقاضی مناسب برای ارتودنسی ثابتانواع بریس ثابتمراحل ارتودنسی ثابت و تجهیزات بکار رفته در هر مرحلهمراقبت از بریس ثابتموفقیت و طول درمان ارتودنسیهزینه ارتودنسی ثابت

تکنولوژی ارتودنسی ثابت برای درمان انواع ناهنجاری‌های فکی و دندانی (مال اکلوژن) طراحی و تهیه می‌شود

 آشنایی با ارتودنسی ثابت

تکنولوژی ارتودنسی ثابت برای درمان انواع ناهنجاری‌های فکی و دندانی (مال اکلوژن) طراحی و تهیه می‌شود که پی‌آمد نامرتبی و بی‌نظمی دندان‌ها، عدم تناسب فک‌ها یا هر دو است.
وسایل ارتودنسی ثابت از براکت‌ها (نگین‌های) سرامیکی یا فلزی کوچکی تهیه می‌شود که به دندان‌ها چسبانده می‌شود و مانند دسته‌هایی عمل می‌کنند که دندان‌ها را تحت کنترل سیم‌های ارتودنسی حرکت می‌دهند. این سیم‌ها در ابتدای دوره درمان انعطاف‌ پذیری بیشتری دارند و به موازات پیشرفت درمان سفت‌تر می‌شوند.


 

متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر داودیان برای ردیف و متناسب کردن دندان‌ها، لب‌ها و فک‌ها و رسیدن به حالت متوازن صورت از انواع روش‌های ارتودنسی بهره می‌گیرند. تمامی درمان‌های ارتودنسی دارای چند مرحله هستند و پیش از شروع درمان اصلی، آماده‌سازی‌هایی مانند گذاشتن سپریتور (کش های جداکننده) انجام می‌شود. متخصص در جلسه نخست مناسب بودن درمان ارتودنسی و کارآمدی ارتودنسی ثابت را با توجه به شرایط و وضعیت دندان‌ها و فک‌ هر بیمار تعیین می‌کند.

برای اطلاع از ساعات کار کلینیک و نیز رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های 88875145- 66520980 تماس حاصل نمایید و برای دریافت مشاوره و طرح سوالات به تلگرام ما مراجعه فرمایید.

ارتودنسی برای درمان انواع ناهنجاری‌های فکی و دندانی استفاده می شود

 

متقاضی مناسب

متقاضی مناسب برای ارتودنسی ثابت

مناسب بودن درمان ارتودنسی ثابت در جلسه مشاوره با استفاده از ابزار تشخیصی تعیین می‌شود. بریس ثابت تقریباً برای تمام بیماران ارتودنسی مناسب است و به دلیل قابلیت حرکت دادن زیاد دندان‌ها غالباً بهترین درمان برای بیماران دچار اختلال‌های پیچیده محسوب می‌شود. ارتودنسی  ثابت بهترین انتخاب برای بیمارانی است که خواستار نتایج تضمین شده هستند، چرا که موفقیت ارتودنسی متحرک به شدت به همکاری خود بیمار در استفاده از بریس بستگی دارد.

 

 کاربرد ارتودنسی ثابت

در صورت وجود هر یک از مشکلات زیر می‌توان از ارتودنسی ثابت بهره گرفت:
مشکلات بایت

 

 بریس‌های فلزی پرکاربردترین و متداول‌ترین نوع ارتودنسی است

انواع بریس

در ارتودنسی ثابت ار بریس ثابت استفاده میکنیم در این مقاله می خواهیم شما را با انواع بریس ثابت آشنا کنیم.

بریس‌های فلزی 

بریس‌های فلزی پرکاربردترین و متداول‌ترین نوع ارتودنسی است. بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند برای نمایان شدن روحیه شاد و سرزنده خود هنگام لبخند زدن حتی در صورت تحت درمان بودن با بریس‌های فلزی ثابت از کشهای رنگی استفاده کنند. طول دوره درمان به گستردگی و پیچیدگی مشکل بستگی دارد، در هر حال درمان به طور میانگین یک تا دو سال زمان می‌برد.

 

 بریس سرامیکی

بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان جایگزین متداولی برای بریس فلزی است که البته به تمام بیماران توصیه نمی‌شود. بریس‌های سرامیکی به دلیل مشخص نبودن جایگزین زیباتری برای بریس فلزی محسوب می‌شود.
 بریس‌های سرامیکی به دلیل مشخص نبودن جایگزین زیباتری برای بریس فلزی محسوب می‌شود

 


ارتودنسی دیمون فراتر از سیم و بریسی پیشرفته است و در واقع روش کاملاً نوینی برای درمان ارتودنسی به شمار می‌آید
 

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون فراتر از سیم و بریس پیشرفته است و در واقع روش کاملا نوینی برای درمان ارتودنسی به شمار می‌آید. خاصیت خودبازشوندگی براکت های این سیستم زمان درمان را کاهش و نتایج بهتری را به دست می‌دهد، به علاوه بیمار در طول درمان احساس راحتی بیشتری خواهد داشت. ارتودنسی دیمون با هدف زیباتر کردن چهره بیمار طراحی شده است. دندانپزشک در این روش سه مولفه اصلی را با یکدیگر ترکیب می‌کند تا در زمانی کوتاه‌تر در تعداد جلسات کمتر و ضمن راحت‌تر بودن بیمار به نتایجی چشمگیر دست یابد. ویژگی‌های اصلی ارتودنسی دیمون عبارت است از:
-بریس‌های سلف لیگیت (خودبازشونده) که ضرورت استفاده از بست‌های فلزی یا کشی را از بین می‌برد.
-سیم‌های حافظه دار سبک و پیشرفته حرکت سریع‌تر دندان‌ها را ممکن می‌سازد، بدون آنکه لازم باشد مانند ارتودنسی  با بریس فلزی بیمار بارها برای تنظیم براکت‌ها به مطب مراجعه کند.
-ارتودنسی دیمون در مواردی می تواند  ارتودنسی بدون کشیدن دندان را حتی بدون استفاده از وسیع کننده کامی تسهیل کند.

 

 

بریس لینگوال

بریس لینگوال یا زبانی با طراحی منحصر به فرد و پیشرفته نتایج فوق‌العاده‌ای را در درمان ارتودنسی به دست می‌دهد. با این وجود به علت سختی نصب و هزینه بالا و همچنین تماس دائم این نوع بریس‌ها با زبان، معمولا متخصصین ارتودنسی استفاده از این بریس را به بیماران خود پیشنهاد نمی‌کنند. در این روش  ابتدا از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود، سپس قالب به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می‌شود تا براکت‌هایی سفارشی تهیه شود. متخصص ارتودنسی پس از آماده شدن براکت‌ها آن‌ها را با سیمان مخصوص به سطح پشتی دندان‌ها می‌چسباند. درمان معمولاً یک سال و نیم تا سه سال طول می‌کشد.

بریس لینگوال یا زبانی با طراحی منحصر به فرد و پیشرفته نتایج فوق‌العاده‌ای را در درمان ارتودنسی به دست می‌دهد

 


پیش از آن که بریس در دهان قرار داده شود،کش های جدا کننده به مدت چند روز بین دندان‌های آسیا گذاشته می‌شود

مراحل ارتودنسی ثابت  و تجهیزات بکار رفته در هر مرحله

جلسه اول: رادیولوژی، عکسبرداری و قالب‌گیری از دندان‌ها انجام می‌شود. سپس متخصص ارتودنسی طرح درمان را با توجه به اطلاعات به دست آمده تهیه می‌کند. گاهی در صورت به هم فشردگی دندان‌ها و نبود فضای کافی در فک برای تمام دندان‌ها لازم است یک یا چند دندان دائمی کشیده شود.
جلسه دوم: متخصص ارتودنسی طرح درمانی را برای بیمار توضیح می‌دهد و بریس مناسب را با توجه به شرایط پیشنهاد می‌دهد. پیش از آن که بریس در دهان قرار داده شود، کش‌های جدا کننده به مدت چند روز بین دندان‌های آسیا گذاشته می‌شود تا فضای کافی برای بندهای ارتودنسی ایجاد شود. 

 

 

جلسه‌های سوم و چهارم: بندینگ و باندینگ ارتودنسی انجام می شود.

جلسه‌های بعدی (هر 4 تا 8 هفته یکبار): متخصص بریس را با تغییر سیم وایر ارتودنسی، اضافه کردن فنر، کش ارتودنسی یا دیگر وسایل جانبی تنظیم می‌کند.

فنر ارتودنسی

 


کش ارتودنسی
 
نکته: استفاده از تجهیزات جانبی و مکمل برای تاثیرگذاری بریس ضروری است. از کش غالباً برای تنظیم بایت و بهتر روی هم قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین استفاده می‌شود. نکته مهم این است که تمامی تجهیزات دقیقاً مطابق دستور پزشک به کار برده شود تا بهبود مورد انتظار حاصل شود.

 


مراقبت از بریس ثابت

روش های بسیاری برای مراقبت از بریس ثابت وجود دارد در ادامه به آنها می پردازیم

تمیز کردن بریس 

از آنجایی که بریس روی دندان‌ها ثابت شده است باید وقت کافی برای تمیز کردن اطراف بریس، دندان‌ها و لثه‌ها صرف شود. استفاده از مسواک معمولی کفایت می‌کند، مسواک برقی نیز مناسب است. مسواک‌های بین دندانی کوچک برای تمیز کردن ناحیه‌های دور از دسترس توصیه می‌شود. برای محافظت از دندان‌ها حتماً از خمیردندان فلورایددار استفاده کنید و دندان‌ها را روزی یکبار با دهانشویه حاوی فلوراید شستشو دهید. رعایت رژیم غذایی سالم و به حداقل رساندن مصرف مواد قندی نیز مهم است. مراجعه منظم به دندانپزشک و جرمگیری دوره‌ای را نیز فراموش نکنید.

از آنجایی که بریس روی دندان‌ها ثابت شده است باید وقت کافی برای تمیز کردن اطراف بریس، دندان‌ها و لثه‌ها صرف شوددر صورت آسیب دیدن وسائل ارتودنسی با متخصص تماس بگیرید یا وقتی را برای تعمیر بریس دریافت کنید

 

شکستن یا آسیب دیدن وسایل و تجهیزات ارتودنسی

در صورت آسیب دیدن وسائل ارتودنسی با متخصص تماس بگیرید یا وقتی را برای تعمیر بریس دریافت کنید. اگر تا مراجعه بعدی زمان زیادی باقی نمانده است، می‌توانید تعمیر را به آن جلسه موکول کنید. البته چنانچه به دلیل شکستن بریس احساس درد می‌کنید، مطالعه لینک اورژانس های ارتودنسی توصیه می گردد.


موفقیت و طول درمان ارتودنسی

موفقیت و طول درمان ارتودنسی تا حدی به خود بیمار بستگی دارد. سالم بودن بریس، مراجعه در فواصل زمانی تعیین شده و تمیز نگه داشتن بریس و محیط دهان بی‌اندازه در موفقیت درمان اثر دارد. بیمار موظف است دستورات متخصص ارتودنسی را، به ویژه در صورت استفاده از کش، با دقت رعایت کند.

درمان ارتودنسی 14 تا 28 ماه زمان می‌برد، البته درمان با بعضی روش‌ها طولانی‌تر است. ارتودنسی ثابت برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها عالی است، اما جابجا کردن ریشه‌ها به سمت موقعیت صحیح زمان بیشتری می‌برد. سریع خارج کردن بریس باعث می‌شود نتیجه دلخواه به دست نیاید و احتمال برگشت دندان‌ها به حالت اولیه افزایش یابد. 

موفقیت و طول درمان ارتودنسی تا حدی به خود بیمار بستگی دارد

 


هزینه دقیق ارتودنسی تا زمان مراجعه به متخصص مشخص نمی‌شود

هزینه ارتودنسی ثابت

هزینه ارتودنسی  ثابت نیز مانند تمام درمان‌های ارتودنسی به شرایط خاص هر بیمار، یعنی عواملی چون پیچیدگی و شدت نامرتب بودن دندان‌ها، نوع بریس و مدت زمان درمان بستگی دارد.  بنابراین هزینه دقیق ارتودنسی تا زمان مراجعه به متخصص مشخص نمی‌شود.

 


تلگرام
: #570
تاریخ انتشار : یکشنبه, 21 آذر 1395 11:02
تعداد بازدید کننده : 5001
مزایای ارتودنسی ثابت 1 out of 10 based on 1 ratings. 5001 user reviews.
0 | 0
چاپ ارسال به دوستان
“ مزایای ارتودنسی ثابت ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل