ارتودنسی کودکان

انجام درمان ارتودنسی زودهنگام در صورت اندیکاسیون می تواند مزایای زیادی برای کودک در آینده به ارمغان آورد.در حال حاضر امکان انجام درمان های ارتودنسی پیشرفته ای برای کودکان ۷ تا ۱۱ ساله وجود دارد که می توانند نتایج سودمندی بالاخص در موارد ناهنجاری های فکی به همراه داشته باشند. درمان این دسته از مشکلات نسبت به سنین بالا که فکین و صورت کاملا" تکامل یافته اند می تواند سبب بهبود و یا دست کم جلوگیری از بدتر شدن آن گردد

سن مناسب ارتودنسی کودکان

در حال حاضر امکان انجام درمان های ارتودنسی پیشرفته ای برای کودکان ۷ تا ۱۱ ساله وجود دارد که می توانند نتایج سودمندی بالاخص در موارد ناهنجاری های فکی به همراه داشته باشند. درمان این دسته از مشکلات نسبت به سنین بالا که فکین و صورت کاملا" تکامل یافته اند می تواند سبب بهبود و یا دست کم جلوگیری از بدتر شدن آن گردد. بدین ترتیب درمان زودهنگام مشکلات فکی ضمن حذف یا تسهیل درمان اضافه در آینده سبب صرفه جویی در هزینه خواهد شد.

از آنجا که دندانهای اطفال در این سنین هنوز به طور کامل نروییده اند، می توان روند تکامل دندان ها را از جلو به عقب و از سمتی به سمت دیگر ارزیابی نمود و هرگونه مشکلی را در امر رویش دندانها در مراحل اولیه تشخیص داد.

در این سنین ممکن است درمانی مورد نیاز نباشد ولی اغلب بهترین سن برای درمان اپن بایت (باز بودن فاصله بین دندانهای بالا و پایین)، برطرف نمودن کراس بایتی که مانع قرارگیری صحیح فکین رویهم می گردد، کاهش عوارض ناشی از عادت مکیدن انگشت شست، کاهش احتمال شکستن دندانهای بیرون زده جلو، رفع مشکلات بلع و تکلم، هدایت تکامل فک در موارد مشکل شدید اسکلتی و تنظیم فضای رویش دندانها در قوس بالا و پایین می باشد. درمان ارتودنسی زودهنگام بسته به نوع درمان، توسط دستگاههای ارتودنسی ثابت یا متحرک صورت می گیرد.ارتودنسی کودکان  
 

 ارتودنسی زودهنگام

مزایای درمان ارتودنسی اطفال

  • افزایش اعتماد به نفس با بهبود زیبایی صورت
  • تامین فضا برای دندانهای در حال رویش یا نامنظم
  • ایجاد تناسب صورتی از طریق هدایت رشدی فک
  • کاهش ریسک شکستن دندانهای بیرون زده جلویی
  • حفظ فضای دندانهای دائمی نروییده
  • کاهش احتمال کشیدن دندان
  • کاهش احتمال نیاز به جراحی فک
  • ارتقاء سلامت لثه و نسوج نگهدارنده دندان ها
  • کاهش طول درمان با دستگاههای ثابت

 

آیا دندانپزشک متخصص اطفال می تواند ارتودنسی کودکان هم انجام دهد؟

دندانپزشک متخصص کودکان در زمینه ارتودنسی اطفال آموزش تخصصی ندیده است. در واقع متخصص دندانپزشکی اطفال بیشتر در حوزه ارتودنسی پیشگیری و درمان های ساده ارتودنسی متحرک می تواند به کودک شما کمک کند.
توصیه می گردد در صورت تمایل به انجام درمان ارتودنسی کودک خود حتما با یک متخصص ارتودنسی و نه متخصص دندانپزشکی کودکان مشاوره کنید.


متخصص دندانپزشکی اطفال نمی تواند به صورت تخصصی درمان ارتودنسی کودکان را انجام دهد.

 اولین سن معاینه ارتودنسی کودکان ۷ سالگی است

اولین سن معاینه ارتودنسی کودکان

مطابق دستورالعمل انجمن ارتودنتیست های آمریکا، اولین سن ویزیت ارتودنسی کودکان ۷ سالگی است. در این سن،  دکتر ارتودنسی می تواند بسیاری از ناهنجاری دندانی،فکی کودکان را شناسایی کند. اگرچه عمده این ناهنجاری ها در این سن قابل درمان نیستند ولی می توان در مواردی با تمهیدات پیشگیرانه نسبت به جلوگیری از تشدید ناهنجای ها اقدام نمود.
از جمله ناهنجاری هایی که در سنین پایین قابل درمان یا پیشگیری هستند می توان به ناهنجاری جلو بودن شدید فک پایین، از دست رفتن زودهنگام دندانهای شیری و تنگی شدید قوس فک بالا اشاره نمود. به ترتیب برای این ناهنجاری ها از اصلاح رشد فک با فیس ماسک یا پلاک زبانی، فضانگهدار دندان و پلاک عریض کننده قوس (کسپندر) استفاده خواهد شد.

 


ارتودنسی کودکان و پیشرفت های جدید

امروزه جهت تسهیل درمان ارتودنسی اطفال پیشرفت های مؤثری صورت گرفته است. از مهمترین مشکلات درمان ارتودنسی در کودکان می توان به همکاری اندک این دوران اشاره نمود. دستگاه های ارتودنسی که در اطفال مورد استفاده قرار می گیرد بعضا نیاز کمتری به همکاری کودک داشته و تحمل آنها را افزایش داده است.

فضانگهدار دندان جهت ارتودنسی کودکان

 


تلگرام
: #54
تاریخ انتشار : دوشنبه, 2 اردیبهشت 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 12146
ارتودنسی کودکان 1 out of 10 based on 2 ratings. 12146 user reviews.
1 | 1
چاپ ارسال به دوستان
“ ارتودنسی کودکان ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل