دریافت نرم افزار موبایل

جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

دندانهای عقل آخرین دندان‌هایی هستند که از لثه بیرون می‌آیند و اگر فضای درون دهان محدود باشد مشکل دندان عقل نهفته پدید می آید که بهترین راه درمان کشیدن دندان عقل نهفته است که این درمان مزایای زیادی از جمله جلوگیری از مشکلات دندانی و عفونتها را دارد.
 
چرا دندان‌های عقل کشیده می‌شوند؟ دندان‌های عقل چگونه کشیده می‌شوند؟ کشیدن دندان عقل برای کاهش درد و ناراحتی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ مزایای کشیدن دندان عقل آیا می‌توانم در طول بارداری دندان‌های عقلم را بکشم؟
 
کشیدن دندان عقل نهفته   


معمولاً، بزرگسالان صاحب چهار دندان عقل می‌شوند، که هر یک از آن‌ها در هر یک از دو طرف انتهایی فک‌های بالا و پایین می‌رویند. دندان‌های عقل، که به آن‌ها «مولارهای سوم» نیز گفته می‌شود، آخرین دندان‌هایی هستند که از لثه بیرون می‌آیند و رویش آن‌ها، که در برخی موارد در اواخر دهه 20 زندگی رخ می‌دهد، گاهی اوقات با دردسرهای زیادی همراه است. برای مثال، ممکن است در فک فضای کافی برای رویش این دندان‌های اضافی نباشد که این می‌تواند باعث بروز مشکلات دردناکی شود. هر چند که اغلب درد خود بخود از بین می‌رود اما گاهی اوقات راهی جز کشیدن دندان‌های عقل وجود ندارد. این عمل سریع بوده و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود؛ همچنین دوره بهبودی آن تنها در حدود دو روز است.

به طور طبیعی دندان‌های عقل (مولر سوم) بین سنین 17 تا 25 سالگی شروع به جوانه‌زنی و خارج شدن از لثه می‌کنند، البته برخی افراد هرگز صاحب چنین دندان‌هایی نمی‌شوند. در اکثر موارد، بیرون آمدن دندان‌های عقل از لثه‌ها با درد همراه بوده اما در سایر موارد ناراحتی ناشی از آن بسیار اندک است.

به هر حال، اگر فضای درون دهانتان محدود باشد، شما دچار مشکل دندان عقل نهفته خواهید شد. در این حالت، دندان تلاش می‌کند از لثه بیرون بیاید اما به دندان کناری خود گیر کرده و کج رشد می‌کند. این عارضه می‌تواند باعث دندان درد، گوش درد، ورم و حتی عفونت، ایجاد کیست و آبسه شود، که در این صورت لازم خواهد بود دندان‌های عقل از دهان خارج شوند. 
 دندانپزشکان متخصص ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر داودیان  از روشهای مختلفی برای کشیدن دندان عقل استفاده میکنند. همچنین گاهی ممکن است که در حیندرمانهای ارتودنسی ،متخصص برای اصلاح نامرتبی دندان ها اقدام به کشیدن دندان عقل نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت برای معاینه مشکلات ناشی از دندان عقل می‌توانید با شماره‌های  ۸۸۸۷۵۱۴۵  و ۶۶۵۲۰۹۸۰  تماس حاصل نمایید یا از طریق تلگرام با متخصصین ما سوالات خود را مطرح فرمایید.

کشیدن دندان عقل

 

دلایل کشیدن دندان عقل
چرا دندان‌های عقل کشیده می‌شوند؟

معمولاً، اگر دندان‌های عقل نهفته باشند اما مشکلی ایجاد نکنند، نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. زیرا بنا به شواهد، کشیدن این دندان‌ها در چنین وضعیتی نه تنها هیچ سودی ندارد بلکه بیمار را در معرض خطر عوارض این عمل نیز قرار می‌دهد.

گاهی اوقات، دندان‌های عقل نهفته یا آن‌هایی که به طور کامل از سطح لثه بیرون نیامده‌اند باعث برخی مشکلات دندانی می‌شوند. در این حالت، غذاها و باکتری‌ها در اطراف لبه دندان‌های عقل گیر کرده و باعث مشکلات زیر می‌شوند:
پوسیدگی دندان: این وضعیت زمانی پیش می‌آید که پلاک شروع به تجزیه سطح دندان می‌کند. با پیشرفت پوسیدگی دندان، حفره‌هایی در دندان ایجاد می‌شود که می‌توانند بر دندان‌های کناری نیز تأثیر منفی بگذارند.
بیماری لثه (که به آن جینجیویت یا بیماری پریودنتال نیز گفته می‌شود): این مشکل زمانی پیش می‌آید که پلاک سمومی را آزاد می‌کند که لثه‌ها را تحریک کرده و آن‌ها را قرمز، متورم و دردناک می‌کنند. بیماری لثه می‌توانند بر دندان‌های کناری و همچنین استخوان اطراف دندان‌های عقل نیز تأثیر منفی بگذارد.
پری کرونیت: به وضعیتی گفته می‌شود که در آن پلاک باعث عفونت بافت نرم اطراف دندان  می‌شود.
سلولیت: نوعی عفونت باکتریایی در گونه، زبان یا گلو است.
آبسه: عبارت است از انباشته شدن چرک در دندان‌ عقل یا بافت اطراف آن، که دلیل آن وجود یک عفونت باکتریایی است.
کیست‌ها و زائده‌های خوش‌خیم: در موارد بسیار نادری، دندان عقلی که نمی‌تواند از سطح لثه بالا بیاید دچار یک کیست (یک برآمدگی پر از مایع) می‌شود.
بسیاری از این مشکلات را می‌توان با استفاده از درمان‌هایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و دهان‌شویه‌های گندزدا رفع کرد. بنابراین کشیدن دندان عقل تنها زمانی توصیه می‌شود که درمان‌های دیگر جواب نداده باشند.

 


دندان‌های عقل چگونه کشیده می‌شوند؟

اگر قرار باشد دندان عقلتان کشیده شود، ابتدا از دهانتان یک عکس رادیولوژی (پانورامیک) گرفته می‌شود. این کار به دندانپزشک در تعیین بهترین روش برای خارج کردن دندان کمک می‌کند.

تمام بحث‌های مربوط به هزینه‌ها و نحوه پرداخت آن‌ها پیش از عمل انجام خواهند شد.

بی‌حسی

پیش از کشیدن دندان، با تزریق یک داروی بی‌حسی موضعی، دندان مورد نظر و ناحیه اطراف آن بی‌حس می‌شود.

استفاده از بیهوشی عمومی به ندرت لازم می‌شود. در صورت نیاز به بیهوشی، دندان عقلتان در یک بیمارستان کشیده می‌شود، با این حال قادر خواهید بود در همان روز عمل به خانه برگردید.


نحوه کشیدن دندان عقل با بی حسی موضعیمراحل کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل

اگر دندان از لثه بیرون نیامده باشد، برای دسترسی به آن یک برش کوچک در لثه ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است نیاز باشد قطعه کوچکی از استخوانی که روی دندان را پوشانده نیز خارج شود.

گاهی اوقات، دندانپزشک دندان را بریده و به قطعات کوچکتری تقسیم می‌کند، تا خارج کردن آن راحت‌تر باشد. در مواردی که دندان از لثه بیرون آمده است، نیاز  کمتری به ایجاد برش خواهد بود.

درست قبل از خارج شدن دندان کمی فشار احساس خواهید کرد. دلیل این امر این است که دندانپزشک یا جراح دهان و دندان مجبور می‌شود ابتدا با عقب و جلو بردن دندان، حفره دندانی را کمی گشاد کند.

جراحی کشیدن دندان عقل دردی نخواهد داشت زیرا در طول عمل، دندان و اطراف آن بی‌حس خواهند بود. با این حال، اگر در طول عمل احساس درد کردید باید موضوع را به دندانپزشک یا جراح اطلاع دهید تا داروی بی‌حسی بیشتری به شما تزریق شود.

طول مدت عمل، بسته به پیچیدگی آن متفاوت خواهد بود. جراحی‌های ساده تنها چند دقیقه طول می‌کشند، اما موارد پیچیده‌تر می‌توانند بیشتر از 20 دقیقه زمان ببرند.
بعد از کشیدن دندان عقل موارد زیر را تجربه خواهید کرد
 

1- تورم (التهاب) دهان و گونه‌ها: این علائم در چند روز اول شدیدتر بوده، اما به مرور زمان بهتر می‌شوند؛ فشار دادن آرام یک پارچه سرد روی صورت و استفاده از داروهای ضدالتهاب (به شکلی که دندانپزشکتان توصیه کرده) به کاهش ورم کمک می‌کند.

2- احساس یک مزه ناخوشایند در دهان

3- درد، که شدت آن بسته به دشواری و پیچیدگی کشیدن دندان متفاوت خواهد بود.

4- جای حفره دندان را با بخیه می‌بندیم. این بخیه‌ها (در صورت قابل جذب بودن) تا زمانی که از بین بروند در دهان باقی مانده یا (در صورتی که بخیه‌های ابریشمی باشند) بعد از چند روز توسط دندانپزشک کشیده می‌شوند.

5- برای دندان‌های عقل پایین، (در 0 تا 10% از موارد) خطر آسیب‌دیدگی عصب آلوئولار تحتانی وجود دارد (البته، این مورد به میزان نزدیک بودن این عصب به ریشه‌های دندان‌ها بستگی دارد؛ این فاصله را می‌توان با رادیوگرافی های باکیفیت تخمین زد). این وضعیت می‌تواند باعث مورمور شدن و یا بی‌حسی موقت لب پایین ، چانه یا زبان شود.
6- برای دندان‌های عقل بالایی نیز ریسک یا خطر باز شدن مسیری از دهان به سینوس آرواره‌ای وجود دارد، که البته احتمال آن ناچیز است. این مورد نیز به میزان نزدیک بودن ریشه‌های دندان‌ها به کف سینوس بستگی دارد. معمولاً، این مسیر یا روزنه در صورت کوچک بودن خودبخود بسته می‌شود، با این حال گاهی اوقات برای بستن آن به زدن بخیه نیاز است. همچنین احتمال کمی وجود دارد که دندان وارد سینوس شود، که در این صورت نیز باید از آنجا خارج شود.

عوارض بعد از کشیدن دندان عقل


دندان های عقل نهفته


برای کاهش درد و ناراحتی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

1- درد را با استفاده از مسکن‌هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن تسکین دهید.

2- از آب کشیدن دهان، تف کردن، نوشیدن نوشیدنی‌های داغ یا خوردن خوراکی‌های سفت خودداری کنید.

3- از کشیدن سیگار یا مصرف الکل خودداری کنید.

4- تا چند روز غذاهایی مایع یا نرم بخورید و برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی از جویدن خوراکی‌ها با ناحیه درمان شده خودداری کنید (با دندان‌های دیگرتان بجوید).
مزایای کشیدن دندان عقل

1- جلوگیری از شلوغی دندان‌ها

2- جلوگیری از عفونت‌های مکرر

3- از بین بردن بوی بد دهان که ناشی از تشکیل پلاک روی دندان‌های عقل است.

4- تمیز کردن دندان‌های عقل دشوار است که باعث می‌شود این دندان‌ها راحت‌تر دچار پوسیدگی شوند.

5- دندان‌های عقل، در صورتی که کج رشد کنند، باعث نابودی دندان‌های سالم مجاور می‌شوند

6- تمیز کردن داخل دهان راحت‌تر خواهد بود.

مزایای کشیدن دندان عقل


کشیدن دندان عقل در بارداری

آیا می‌توانم در طول بارداری دندان‌های عقلم را بکشم؟
هیچگونه شواهدی مبنی بر تأثیرگذاری این عمل بر بارداری وجود ندارد. البته، دندانپزشکان معمولاً از بیماران باردار عکس رادیولوژی نگرفته و برای آن‌ها تنها از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند، نه بیهوشی عمومی. با این حال، در بسیاری از موارد دندانپزشکان انجام این عمل را به بعد از زایمان موکول می‌کنند، مگر اینکه مورد بیمار اورژانسی محسوب شود.

تلگرام   
: #511
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 آبان 1395 15:48
تعداد بازدید کننده : 753
جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته 10 out of 10 based on 4 ratings. 753 user reviews.
4 | 0
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
“ جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته ”

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال