کشیدن نخ دندان ارتودنسی

نواحی بین دندانی خصوصا" در بیماران ارتودنسی توسط مسواک به تنهایی قابل تمیز کردن نیست. از اینرو کشیدن نخ بین دندانها بعد از مسواک زدن و قبل از خواب از مهترین وظایف بیماران ارتودنسی ثابت به شمار می رود.

 کشیدن نخ دندان ارتودنسی از مهمترین وظایف بیمار ارتودنسی برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها و ناراحتی لثه است  

روش نخ دندان کشیدن دندان های ارتودنسی

بسیاری از کودکان و نوجوانان (و برخی بزرگسالان) نمی دانند که چگونه در حضور براکت های ارتودنسی باید مسواک بزنند یا گمان می کنند که اساسا” نمی توان در صورت ارتودنسی ثابت نخ دندان کشید. در حالیکه، کشیدن روزانه نخ دندان در مدت زمانی که روی دندانهایتان براکت های  ارتودنسی قرار دارد به دلیل تجمع خرده های غذایی دور براکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این امر می تواند ریسک بروز حفرات پوسیدگی و ناراحتی لثه ها را در صورت وجود کربوهیدرات داخل غذای مصرفی کاهش دهد.زمان مناسب نخ دندان کشیدن دندان ها


هر شب بعد از مسواک زدن و قبل از خواب باید با کشیدن نخ دندان از تمیز بودن دندانهای خود در نواحیی که با مسواک تمیز نشده اند اطمینان حاصل کنید. آماده باشید که تا زمانی که روی دندانهای خودبراکت  ارتودنسی دارید می بایست سه برابر مدت زمان معمول برای بهداشت دهانی خود وقت صَرف کنید. نگران نباشید، ارزشش را دارد. زیرا این امر ضمن کاهش احتمال پوسیدگی دندانها و ناراحتی لثه ها سبب می شود دندانهای شما در پایان موقع برداشتن براکت ها بهتر به نظر برسند. همیشه به خاطر داشته باشید که مسواک زدن و کشیدن مرتب نخ دندان باعث لبخندی تأثیرگذار می شود.


رعایت بهداشت دندانها و کشیدن صحیح نخ دندان سبب ایجاد لبخندی زیبا می گردد

 کشیدن نخ دندان ارتودنسی سبب لبخندی زیبا و بدون پوسیدگی بعد از باز کردن براکت های ارتودنسی می گردد


نحوه کشیدن نخ دندان

نخ دندان یک بافته نایلونی است که برای برداشتن خرده های غذایی و پلاک بین دندانی بکار می رود. کشیدن نخ دندان هنگامی که روی دندانهای خود براکت ارتودنسی دارید مشکل تر و در عین حال از هر زمان دیگری مهمتر است. این کار برای بیماران ارتودنسی به دو شیوه صورت می گیرد:
استفاده از سوپر فلاس

یک نوار سوپرفلاس سه بخش دارد:

 • یک انتهای محکم و مستقیم
 • یک قسمت میانی اسفنجی
 • یک انتهای نخ معمولی


سوپر فلاس ارتودنسی سه قسمت دارد یک انتهای محکم، یک انتهای نخ معمولی و یک بخش میانی اسفنجی

 استفاده از سوپرفلاس ارتونسی، مرحله اول رد کردن انتهای محکم نخ از زیر سیم ارتودنسی استاستفاده از سوپرفلاس ارتودنسی در مرحله دوم به صورت رد کردن نخ به ناحیه تماس دندانی استاستفاده از سوپرفلاس ارتودنسی در مرحله سوم به صورت کشیدن نخ دندان در ناحیه تماس دندانی به زیر لثه می باشد


مرحله اول: بخش انتهایی محکم و مستقیم نخ را از زیر وایر بین دو دندان رد کنید.

مرحله دوم: انتهای معمولی نخ را به آرامی به ناحیه تماس بین دو دندان برده و با حرکتی C شکل به صورت بالا و پایین به دیواره هر دندان بکشید.

هر دو مرحله را برای هر دندان تکرار کنید. پس از کشیدن نخ دندان بین سیم ارتودنسی و براکت ها نوبت به دندانهای دیگری که روی آنها براکت نیست می رسد که به روش معمول انجام خواهد شد. همیشه پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، دهان خود را با آب بشویید.
استفاده از فلاس تریدر

فلاس تریدر ارتودنسی ابزاری یک بار مصرف و ارزان است که به راحتی در هر مغازه ای که مسواک و خمیر دندان یافت می شود قابل دسترس می باشد. طول کوتاهی از نخ دندان را داخل فلاس تریدر رد کرده و سپس به کمک فلاس تریدر نخ را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید. در ادامه نخ را در ناحیه تماس دندانها بالا و پایین ببرید.فلاس تریدر ارتودنسی برای عبور دادن نخ دندان معمولی از زیر سیم ارتودنسی بکار می رود

 

نکات مهم در کشیدن نخ دندان ارتودنسی

اگرچه کشیدن نخ دندان در حضور براکت ها کار مشکلی است ولی با رعایت نکات ذیل می توان آن را تسهیل نمود: • از نخ دندان مومی (Waxed) استفاده کنید زیرا نخ غیر مومی (Unwaxed) بیشتر احتمال گیر کردن و ریش ریش شدن بین دندانها و روی براکت ها دارد.
 • از طول کافی نخ در حدود ۵۰ سانتی متر استفاده کنید. انتهای نخ را دور انگشتان میانی دو دست خود پیچیده و آن را بین تمامی دندانها تا زیر لثه ببرید و بیرون بکشید تا خرده های غذایی و پلاک خارج گردند. بخش تمیز نخ را از دور انگشتان خود به تدریج آزاد کنید تا به این ترتیب نخ را از ابتدا تا انتهای آن استفاده کرده باشید.
 • دقت کنید که نخ را تنها بین دندانها بالا و پایین نبرید بلکه با حرکات دقیق روی سطوح دندانی و زیر لثه ببرید تا به خوبی پلاک و خرده های غذایی روی دندان ها پاک شوند.

برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی باید بیمار نخ را دور انگشتان میانی دو دست بپیچد

 


برای کشیدن نخ دندان ارتودنسی باید نخ را دور انگشتان میانی دو دست پیچید

 

 • با شنیدن صدای جیرجیر نخ روی سطح صاف دندان قادر به تشخیص تمیز شدن دندان خواهید بود. با احتیاط نخ را استفاده کنید و خیلی محکم نخ نکشید.
 • هنگامی که برای نخستین بار اقدام به کشیدن نخ دندان دور براکت ها می کنید، لثه های شما ممکن است مقداری خونریزی کنند. اگر خونریزی پس از چند بار اول کاهش نیافت، جلسه آینده یکی از کارکنان مطب را در جریان قرار دهید.
 • وقتی که براکت ها روی دندانهای شما کار گذاشته می شوند، کسی در مطب متخصص ارتودنسی شما باید تکنیک نخ کشیدن را برای شما مرحله به مرحله مرور کند. اگر مطمئن نیستید که آن را به درستی انجام می دهید جلسه آینده از متخصص ارتودنسی خود بپرسید. 

 • نباید انتظار داشته باشید که کودکان کم سن و سال تر مهارت کافی برای کشیدن صحیح نخ دندان در حضور سیم و براکت های ارتودنسی داشته باشند. شما باید به او کمک کنید. بهترین حالت این است که از او بخواهید در مکانی با نور کافی مقابل شما بنشیند یا زانو بزند زیرا این کار ممکن است زیاد طول بکشد. اگر کودک شما برای نشستن طولانی مشکل دارد او را جایی بنشانید که بتواند برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش را ببیند یا به آهنگی در آن مدت گوش دهد.


برای کودکان کم سن و سال، والدین باید روبروی کودک نشسته و او را در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن یاری کنند

 


تلگرام
: #34
تاریخ انتشار : سه شنبه, 29 اسفند 1391 0:00
تعداد بازدید کننده : 24265
کشیدن نخ دندان ارتودنسی 10 out of 10 based on 1 ratings. 24265 user reviews.
1 | 0
چاپ ارسال به دوستان
“ کشیدن نخ دندان ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
 • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل