مسواک زدن ارتودنسی

دستگاههای ارتودنسی بالاخص براکت های ارتودنسی ثابت سبب مشکل تر شدن رعایت بهداشت بیمار می گردد. از اینرو رعایت دستورالعمل های متفاوتی نسبت به بیماران معمول برای رسیدن به سطح قابل قبولی از بهداشت دهان و دندان در بیماران ارتودنسی ضروری است.مسواک زدن بیمار ارتودنسی

مراحل مسواک زدن بیمار ارتودنسی

در صورتیکه بیمار ارتودنسیبه صورت منظم و طی مراحل ذیل مسواک بزند نتیجه بهتری به دست خواهد آورد. این مراحل به شرح ذیل می باشد:مسواک با زاویه ای ۴۵ درجه بین دندان و براکت ارتودنسی قرار گرفته و با حرکات چرخشی اقدام به تمیز کردن اطراف براکت می گردد. بیمار ارتودنسی باید دندانهای جلو را با حرکت چرخشی مسواک تمیز کندبیمار ارتودنسی باید دندانهای بالا را از بالا و دندانهای پایین را از پایین مسواک بزند

مسواک زدن طوق دندان


با توجه به اینکه بیشترین تجمع خرده های غذایی و پلاک میکروبی در نواحی طوق دندانها است، بیمار ارتودنسی می بایست توجه ویژه ای به این قسمت ها نشان بدهد. برای این منظور مسواک با زاویه ۴۵ درجه بین لثه و براکت قرار گرفته و با حرکت چرخشی به آسانی نواحی مجاور لثه تمیز می شود.سطح جونده دندانهای جلویی و بالاخص عقبی را نیز با حرکت رفت و برگشتی مسواک ارتودنسی باید تمیز نمود.بیمار ارتودنسی باید روی سطح جونده دندانها را نیز مسواک بزند  بیمار ارتودنسی باید سطح داخلی دندانها را نیز مسواک بزند

مسواک ارتودنسی پشت دندان ها


از جمله قسمت هایی که بیماران به آن توجه کافی ندارند پشت دندانها است. مسواک ارتودنسی با همان زاویه ۴۵ درجه و با حرکتی چرخشی برای تمیز کردن نواحی پشتی (زبانی) دندانهای جلو و عقب بکار می رود.سطح زبان به دلیل پرزهایی که دارد از کانونهای تجمع پلاک میکروبی است. بیمار ارتودنسی می تواند به آسانی روی زبان را نیز با حرکات رفت و برگشتی مسواک تمیز کند.


از مسواک ارتودنسی برای تمیز کردن سطح زبان نیز کمک گرفته می شود
بیمار ارتودنسی می تواند از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن نواحی بین دندانی و اطراف براکت ها استفاده کند

مسواک بین دندانی ارتودنسی


بیمار ارتودنسی می تواند از یک مسواک بین دندانی نیز برای تمیز کردن اطراف و زیر براکت و سیم ارتودنسی بهره بگیرد. نکته مهم در مورد مسواک های بین دندانی ارتودنسی، لزوم دقت کافی بیمار در عدم آسیب به سیم ارتودنسی می باشد.
نکات مهم در مورد مسواک زدن بیمار ارتودنسی

 • دو تا سه بار در شبانه روز باید مسواک زده شود. (به طور ایده آل بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب)

 • هر بار مسواک زدن باید ۵-۴ دقیقه به طول انجامد. عجله نکنید.

 • حرکات چرخشی کوچک تحت زاویه ۴۵ درجه برای حدود ۱۰ ثانیه روی هر دندان با نیروی کافی به منظور حذف خرده های غذایی و پلاک ضروری است.

 • از حرکات ارّه ای رفت و برگشتی بپرهیزید.
 • بر خلاف باور عامّه، دقت در نحوه مسواک زدن از مارک مسواک از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار است.
 • مقدار کمی از خمیر دندان (ترجیحا" فلوراید دار) روی مسواک خود قرار دهید و خمیر دندان را قورت ندهید.بیمار ارتودنسی باید با حرکات چرخشی و کوچک تمامی دندانها و براکت های خود را جهت رسیدن به بهداشت مطلوب ارتودنسی تمیز نگه دارد


 
بیمار ارتودنسی باید با مسواک زدن منظم و بررسی مرتب دندانهای خود در آینه ریسک پوسیدگی دندانها را به حداقل رساند  
 • اگر پس از غذا خوردن امکان مسواک زدن وجود ندارد، دست کم به خوبی آب را داخل دهان خود قرقره کنید. همراه داشتن یک مسواک مسافرتی در مواقعی که منزل نیستید کمک کننده است.

 • یک راه برای تشخیص بهداشت مناسب بیمار ارتودنسی، تمیز و برّاق به نظر رسیدن براکت ها و امکان مشاهده لبه های آنها به وضوح می باشد.

 • مسواک بیمار ارتودنسی نسبت به معمول زودتر فرسوده می شود. از اینرو با ریش ریش شدن موهای مسواک نسبت به جایگزینی آن اقدام کنید.

 • هر روز با بررسی دندانها و براکت های خود در یک آینه پرنور اطمینان حاصل کنید که لکه ای روی دندانها وجود ندارد. همچنین در صورت مشاهده براکت شکسته یا لق می بایست با مطب متخصص ارتودنسی خود جهت تنظیم وقت فوق العاده تماس بگیرید.ملاک های انتخاب مسواک ارتودنسی

مهمترین نکته در انتخاب مسواک، نرم بودن آن است. سپس اندازه مسواک، شکل دسته مسواک و مؤلفه های دیگر بسته به خواست شما می باشد. مسواک نرم نسبت به مسواک های با قوام متوسط یا سفت به منظور دسترسی به نواحی مختلف از جمله بین دندانها بهتر هستند. به علاوه سبب تحریک لثه نمی شوند.

 
معیارهای انتخاب مسواک ارتودنسی


 
مسواک مخصوص ارتودنسی

مسواک مخصوص براکت ارتودنسی


برخی کمپانی ها مسواک هایی مخصوص کسانی که براکت های ارتودنسی دارند تولید می کنند. این مسواک ها در لبه ها دارای موهای بلندتر و در وسط کوتاهتری هستند. این مدل مسواک به شما اجازه می دهد نواحی زیر و اطراف براکت ها و خود براکت ها را راحت تر تمیز کنید.
در خصوص مسواک برقی باید اشاره کرد که الزامی نیست اما اگر از آن استفاده می کنید مشکلی برای براکت ها ایجاد نمی کند. تنها باید مراقب باشید که قسمت پلاستیکی پشت مسواک به براکت های شما ضربه نزند زیرا به آنها آسیب خواهد رساند. همچنین باید با قدرت متوسط استفاده شود تا سبب شکستگی یا لقی براکت ها نشود.

بیمار ارتودنسی از مسواک برقی هم می تواند استفاده کند به شرط آنکه در جریان رعایت بهداشت دندانها به براکت ها ضربه نزند  


تلگرام: #33
تاریخ انتشار : سه شنبه, 29 اسفند 1391 0:00
تعداد بازدید کننده : 28840
مسواک زدن ارتودنسی 2 out of 10 based on 15 ratings. 28840 user reviews.
9 | 6
چاپ ارسال به دوستان
“ مسواک زدن ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
 • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل