بهداشت ارتودنسی
دهانشویه ارتودنسی
دهانشویه ارتودنسی
کشیدن نخ دندان در حضور براکت ها و سیم ارتودنسی امری سخت می باشد. استفاده از...


بهداشت ارتودنسی

بهداشت دهان و دندان در خلال درمان ارتودنسی از اهمیت بالایی جهت رسیدن به لبخندی زیبا و در عین حال سالم برخوردار است. این امر مستلزم همکاری نزدیک تیم درمانی ارتودنسی، بیمار و دندانپزشک خانوادگی او می باشد.
بهداشت دندانها در طی ارتودنسی به لبخندی زیبا و سالم می انجامد
رعایت بهداشت درارتودنسی
همانند هر درمان دیگری، درمان ارتودنسی نیز می تواند با ریسک ها و عوارضی همراه باشد. پوسیدگی دندانها و التهاب لثه (ژنژیویت) عوارض شایعی در خلال درمان ارتودنسی هستند که بسیاری از بیماران ارتودنسی را درگیر می کنند. ما نه تنها
برای رسیدن به دندانهایی زیبا تلاش می کنیم، بلکه به سلامت دندانها و انساج دهانی نیز ارج می نهیم.


حفظ بهداشت دندان ها در هنگام ارتودنسی

شما بعد از ارتودنسی متوجه خواهید شد که حفظ بهداشت دندانها در حضور دستگاهها و براکت های ارتودنسی بسیار مشکل تر است. براکت ها به آسانی سبب گیر غذایی و شکل گیری پلاک میکروبی می گردند. اگر پلاک با دقت از روی براکت ها و دندانها برطرف نگردد ریسک پیدایش تدریجی بیماری لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان وجود خواهد داشت. پلاک مخلوطی از باکتری ها، خرده های غذایی و اضافات داخل دهان می باشد. باکتری ها از شکر تغذیه نموده و تولید اسید می کنند. اسید می تواند موجب تحریک لثه، تحلیل مینای دندانها و بوی بد تنفس شما گردد.


عدم رعایت صحیح بهداشت براکت ها در حین ارتودنسی سبب پوسیدگی دندانها و التهاب لثه می شود

 بهداشت نامناسب در حین ارتودنسی باعث پوسیدگی دندانها می گردد

بهداشت دهان در جریان درمان ارتودنسی

رابطه بین بروز پوسیدگی و بهداشت دهان در جریان  ارتودنسی مورد مطالعه قرار گرفته است. در یک تحقیق، نحوه مسواک زدن آموزش داده شد و استفاده موضعی از سدیم فلوراید به طور مرتب طی دوره پژوهش، صورت گرفت. دوره میانگین درمان نوزده ماه بود. به صورت ماهانه، بهداشت دهان از طریق ثبت نسبی شاخص پلاک و شاخص لثه ارزیابی گردید. یافته ها حاکی از ارتباطی قاطع بین بهداشت دهان و بروز پوسیدگی بود.
در مواردی مانند تصویر روبرو عدم رعایت بهداشت در حین درمان ارتودنسی منجر به باقی ماندن جای براکت ها پس از برداشتن دستگاههای ثابت می گردد. خسارتی که جبران آن بسیار مشکل می باشد.درمان ارتودنسی

حذف کامل و مرتب پلاک از اهمیت بالایی برخوردار است. تکنیک ها و روش هایی وجود دارد که می توان با بکارگیری آنها خطرات و عوارض حین درمان ارتودنسی را به حداقل رساند. بدین ترتیب با برداشتن براکت ها، سطوح دندانهای شما در زیر براکت ها سالم و محکم به نظر خواهند رسید. درمان ارتودنسی موفق، ترکیبی از تلاش تیم درمانی ارتودنسی، بیمار و دندانپزشک خانوادگی می باشد:بهداشت براکت های ارتودنسی در خلال درمان باید به خوبی رعایت گردد

 متخصص ارتودنسی و کارمندان مطب ارتودنسی نقش مؤثری در راهنمایی روند بهداشت دهان در طی ارتودنسی دارند.

تیم درمانی ارتودنسی

متخصص ارتودنسی تجربه و علم خویش را بکار میگیرد تا با طرح درمان و دستگاههای مناسب، دندانهای شما را ردیف کند. کارمندان کلینیک نیز وظیفه آموزش های مقتضی و تشویق شما را به انجام امور لازم طی درمان به عهده دارند.

آموزش بهداشت دهان برای تمامی درمانهای ارتودنسی ضرورت دارد و نحوه استفاده از وسایل بهداشتی نظیر مسواک، نخ دندان، دهانشویه و ابزارهای کمکی (در صورت نیاز) مانند مسواک های برقی، مسواک های بین دندانی و یا شوینده های مکانیزه می بایست آموزش داده شود. در هر صورت، انگیزه و توانایی بیمار در امر موفقیت بهداشت دهان، حیاتی هستند.


نکات بهداشت ارتودنسی

بیمار می بایست آموزش های تیم درمانی ارتودنسی را با دقت دنبال کند تا دندانها در روند صحیح حرکت کنند. بیمارانی که کامل مسواک می زنند، از خوردن غذاهای سخت و چسبنده پرهیز می کنند، کش های  ارتودنسی یا دیگر ابزارهای متحرک درمان را مطابق دستورات داده شده استفاده می نمایند و به صورت منظم در جلسات درمان شرکت می کنند، ارتودنسی خود را سر وقت و با نتایج رضایت بخش به پایان می رسانند.
یک نکته در مورد بیماران ارتودنسی که به تازگی اقدام به رعایت بهداشت دقیق دندانهای خود نموده اند توجه به این مهم می باشد که اوائل در پی مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان با خونریزی ملایم تا زیادی از سوی لثه ها بسته به میزان التهاب پیشین آنها روبرو خواهند شد. این امر نباید عاملی بازدارنده برای بیمار در رعایت بهداشت دندانها تلقی شود بلکه طبیعی و گذرا بوده و رفته رفته با بهبود وضعیت بهداشتی و افزایش قوام لثه ها کاهش می یابد.

 

 


بیمار نقش مهمی در تأمین بهداشت دندانها حین ارتودنسی ایفا می کند

 وسایل رعایت بهداشت ارتودنسی توسط بیمار

ضرورت رعایت بهداشت ارتودنسی

تجربه نشان می دهد افرادی که در نبود دستگاههای ثابت ارتودنسی قادر به حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندانهای خود نیستند، بی تردید در حضور براکت ها و سیم های ارتودنسی موجب شکست درمان می گردند، از اینرو در این قبیل بیماران، خطرات و عوارض درمان ارتودنسی ممکن است به طرز محسوسی فراتر از مزایای آن باشد.

با این وجود، بسیاری از بیماران می توانند از بروز این مشکلات با اعمال رژیم غذایی صحیح، مراقبت شخصی مطلوب از قبیل مسواک زدن و تمیز کردن بین دندانها و چکاپ های منظم بکاهند. مسواک زدن دندانها بلافاصله پس از غذا خوردن، بکارگیری تکنیک های مناسب برای مسواک زدن در حضور براکت ها و حتی شستشوی مرتب با آب برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها سودمند است. بهداشت دهانی عالی و حذف پلاک ها به علاوه به حداقل رساندن شکر، نوشابه های گازدار و انرژی زا و اسنک های بین وعده ای در رژیم غذایی، امری اساسی می باشد.
متخصص ارتودنسی

ویزیت های منظم نزد دندانپزشک در خلال درمان ارتودنسی امری مهم می باشد. این ملاقات ها معمولا" هر ۶ ماه یکبار (و یا به صلاحدید دندانپزشک) با رویکرد بررسی کامل و دقیق لثه و دندانها می باشد. صرفنظر از اینکه بیمار، کودک یا بزرگسال است، درمان ارتودنسی یک سرمایه گذاری نسبتا کوتاه مدت برای یک عمر نتیجه مطلوب می باشد.
منوهای آتی به بررسی اهمیت و معرفی روش های بهداشت دهان در جریان درمان ارتودنسی و راهکارهای پیشگیرانه جهت به حداقل رساندن عوارض این درمان می پردازد.


بیمار ارتودنسی باید حین درمان نزد متخصص ارتودنسی هر ۶ ماه به دندانپزشک خود نیز مراجعه کند.

 

تلگرام
: #32
تاریخ انتشار : سه شنبه, 29 اسفند 1391 0:00
تعداد بازدید کننده : 11413
بهداشت ارتودنسی 1 out of 10 based on 2 ratings. 11413 user reviews.
1 | 1
چاپ ارسال به دوستان
“ بهداشت ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل