فیس ماسک

فیس ماسک دستگاهی با عملکرد ارتوپدیک در درمانهای ارتودنسی است که برای اصلاح رشد ناهنجاری عقب بودن فک بالا در سنین رشد کودکان (بین ۸ تا ۱۳ سال) بکار می رود. از این دستگاه برای تحریک رشد فک بالا رو به جلو و پایین استفاده میشود. این دستگاه در بیمارانی که فک بالای عقب رفته و ظاهرا فک پایین جلو آمده داشته ، شدت مشکلشان خفیف بوده و عامل وراثتی قوی برای این مشکل ندارند کاربرد بسیار مطلوبی داشته و ممکن است نیاز به جراحی در سنین بالاتر را مرتفع سازد.

فیس ماسک و اجزاء مختلف تشکیل دهنده آن فیس ماسک برای برطرف کردن چه مشکلی استفاده می‌شود؟ فیس ماسک چگونه استفاده می‌شود و چگونه عمل می‌کند؟ فیس ماسک در چه زمانی بایداستفاده شود؟ نگهداری و تمیز کردن فیس ماسک
فیس ماسک یا هدگیر کششی معکوس دستگاه ارتودنسی متحرکی است که چنانچه فک بالا با سرعت کافی رشد نکند و ناهنجاری کراس بایت یا آندربایت به وجود آید مورد استفاده قرار می‌گیرد

 فیس ماسک چیست؟

فیس ماسک (Facemask) یا هدگیر ریورس پول (Reverse pull headgear) دستگاه ارتودنسی متحرکی است که چنانچه فک بالا با سرعت کافی رشد نکند و ناهنجاری کراس بایت یا آندربایت به وجود آید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله از میله‌ای فلزی تشکیل می‌شود که به پدها یا تکیه‌گاه‌هایی روی پیشانی و چانه متصل می‌شود. فیس ماسک به رابر بندها یا کش ارتودنسی و بریس‌های فوقانی گیر داده می‌شود  تا فک بالا را به تدریج رو به جلو بکشد. همکاری بیمار با درمان بسیار مهم است، چون فیس ماسک باید چندین ساعت در روز استفاده شود تا نتایج دلخواه به دست آید. ارتودنسی

مانند هر وسیله دیگر در ارتودنسی، برای بیمارانی که فیس ماسک دارند مدت زمان کوتاهی طول می‌کشد تا به دستگاه جدید عادت کنند.در این حین ممکن است بیمار با کمی درد و التهاب در دهان مواجه شود که بعد از عادت کردن وی به دستگاه برطرف خواهد شد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر داودیان به بیماران پیشنهاد می‌دهند که در ابتدا روزی چند ساعت از فیس ماسک استفاده کنند و به تدریج زمان استفاده از فیس ماسک را  تا جایی افزایش دهند که با احتساب وقفه‌های زمانی در نظر گرفته شده در طول روز احساس راحتی کنند. بهترین حالت پوشیدن فیس ماسک به مدت ۱۸ ساعت مفید در شبانه روز می باشد. مصرف هر گونه مسکن استاندارد در دوران عادت کردن به فیس ماسک بدون اشکال است، هر چند درد آن‌قدر نیست که نیازی به مصرف مسکن باشد. جهت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 88875145- 66520980 تماس حاصل فرمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید.
فیس ماسک نیز مانند هر وسیله ارتودنسی دیگری دوره عادت کردن کوتاهی دارد، چرا که احتمال دارد دندان‌ها همگام با خو گرفتن بدن به وسیله قدری درد بگیرند و باعث ناراحتی بیمار شوند

 

 
اجزا فیس ماسک

فیس ماسک و اجزاء مختلف تشکیل دهنده آن

فیس ماسک دستگاهی یک تکه است که بدنه اصلی آن از استیل ضدزنگ ساخته می‌شود. تکیه‌گاه‌های چانه و پیشانی دستگاه و همچنین بخش عرضی آن که مستقیماً به بریس داخل دهان متصل می‌شود قابل تنظیم است. هدف استفاده از فیس ماسک، رو به جلو و پایین کشیدن فک فوقانی است. 

 

فیس ماسک برای برطرف کردن چه مشکل ارتودنسی استفاده می‌شود؟ 

فیس ماسک برای بیماران دچار اختلال‌ فک و دهان (مال اکلوژن) کلاس سه یا آندربایت کاربرد دارد، در این حالت فک بالا نسبت به فک پایین بیش از حد عقب است. هدگیر ریورس پول یا فیس ماسک فک بالا را رو به جلو می‌کشد تا عدم تعادل اسکلتی و همچنین اختلال بایت اصلاح شود. فیس ماسک معمولاً برای کودکان در حال رشد استفاده می‌شود.  

برطرف کردن مشکل با فیس ماسک

 


فیس ماسک چگونه استفاده می‌شود و چگونه عمل می‌کند

فیس ماسک چگونه استفاده می‌شود و چگونه عمل می‌کند؟ 

میله فلزی نقش چهارچوبی را دارد که پیشانی و چانه را نگه می‌دارد. تکیه‌گاه‌ها، یعنی پد پیشانی و کاپ چانه، هر کدام قابل تنظیم هستند تا ارتفاع دستگاه متناسب با طول صورت بیمار شود. نیروی خارج دهان از طریق دو کش 8 اونسی اعمال می‌شود که به هوک‌های (قلاب‌های) قرار گرفته روی دستگاه ثابت یا متحرک داخل دهانی منتقل می گردد. این نیرو از عقب به سمت جلو و پایین هدایت می‌شود.

 


فیس ماسک در چه زمانی استفاده شود تا بهترین اثر را داشته باشد؟

بخش عمده رشد روزانه بدن بین ساعت 6 عصر تا 6 صبح رخ می‌دهد، بنابراین استفاده فیس ماسک در این بازه زمانی بهترین نتیجه را به دست می‌دهد. استفاده از دستگاه بلافاصله قبل یا بعد از شام تا زمان مصرف تنقلات آخر شب یا دوش گرفتن و دوباره استفاده کردن فیس ماسک تا صبح برنامه زمانی مناسب برای درمان است. فیس ماسک باید دست کم ۱۸ ساعت در شبانه روزاستفاده شود. بیمار همکار حتما به نتیجه مطلوبی دست می‌یابد. نیروهای القاء شده از طرف کش‌ها بسیار قوی است. بنابراین باید به پوست زیر تکیه‌گاه پیشانی و چانه استراحت بدهید و بگذارید پوست دقایقی در طول روز نفس بکشد.
به خاطر داشته باشید که اگر فیس ماسک بلافاصله قبل از خواب استفاده شود، غالباً حساسیت و درد بیشتری را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بیمار ناخودآگاه آن را درآورد. بنابراین سعی کنید دستگاه را از ساعات اولیه بعدازظهر استفاده کنید تا درمان موفقیت‌آمیز باشد.  


فیس ماسک در چه زمانی استفاده شود تا بهترین اثر را داشته باشد

 


فیس ماسک را می‌توان با پارچه مرطوب یا هر نوع پد ضدعفونی کننده تمیز کرد

نگهداری و تمیز کردن فیس ماسک 

فیس ماسک را می‌توان با پارچه مرطوب یا هر نوع پد ضدعفونی کننده تمیز کرد. تکیه‌گاه‌های پیشانی و چانه را می‌توان تعویض کرد، البته چنانچه تعویض و لایه‌گذاری توسط متخصصین کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر داودیان انجام شود، بیمار راحت‌تر خواهد بود.

  • فیس ماسک باید حداقل ۱۸ساعت در روز، ترجیحاً در خانه و هنگام خواب استفاده شود.
  • خوردن غذاهای سفت یا چسبناک مانند آدامس، تافی و آب‌نبات سفت ممنوع است.
  • کش‌های روی دندان‌ها را مرتب بررسی کنید تا همیشه محکم باشد.
  • در هر بار ویزیت فیس ماسک را به همراه داشته باشید. متخصص هر بار کش‌ها را تنظیم می‌کند.

 


تلگرام
: #285
تاریخ انتشار : دوشنبه, 31 شهریور 1393 11:48
تعداد بازدید کننده : 6846
فیس ماسک 1 out of 10 based on 1 ratings. 6846 user reviews.
0 | 1
چاپ ارسال به دوستان
“ فیس ماسک ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل