دندان عقل نهفته

دندانهای عقل شایعترین دندانهایی هستند که دچار نهفتگی می شوند. در اغلب موارد نیاز به جراحی یا کشیدن دندانهای عقل نهفته وجود دارد.دندانهای عقل همیشه باعث بروز مشکل و ناراحتی نمی شوند ولی از آنجا که مستعد ایجاد پوسیدگی، التهاب لثه و حتی در موارد نادری کیست و تومور هستند معمولا کشیده می شوند.

آشنایی با دندان عقل نهفته 

دندانهای عقل نهفته شایعترین مشکل دندان عقل می باشند. در انسانهای امروزین معمولا فضای کافی جهت رویش دندانهای عقل وجود ندارد. از اینرو ممکن است در جریان رویش دچار چرخش، جابجایی و یا حالت نیمه نهفته گردند. دندانهای عقل همیشه باعث بروز مشکل و ناراحتی نمی شوند ولی از آنجا که مستعد ایجاد پوسیدگی، التهاب لثه و حتی در موارد نادری کیست و تومور هستند معمولا کشیده می شوند.
دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته  ضرورت کشیدن دندان عقل نهفته

یکی از متداول ترین سوال هایی که در خصوص دندان عقل نهفته  پرسیده می شود ضرورت کشیدن آن است . در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در صورت رویش صحیح دندان عقل نه تنها نیازی به کشیدن دندان عقل نهفته نیست بلکه وجود آن می تواند بسیار مفید باشد ، البته این مغایر با تصور عموم مردم است که معتقدند در هر صورت باید دندان عقل کشیده شود . بیشتر مردم تصور می کنند که دندان عقل بر اثر فشار به دندان های مجاور باعث نا مرتب شدن آنها می شود ، اما در صورتی که به طور کامل رشد کند چنین اتفاقی نخواهد افتاد . در صورتی که در دهان خود دندان عقل نهفته دارید این دندان می تواند در گذر زمان مشکل یاز سده و باعث ایجاد کیست و تومور شود . لذا در ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید ، در صورتی که بتوان مشکل دندان عقل را با روش های ارتودنسی حل کرد می توانید آن را به قوس دندانی باز گردانید در غیر این صورت بایستی آن را از دهان خود خارج کنید .

عفونت دندان عقل نهفته

 

دندان آسیاب بزرگ که به آن دندان عقل نیز میگویند در سنین 14سالگی و در برخی از افراد دیرتر نیز رشد می کند . اما در بعضی افراد به دلیل کوچک بودن فک این دندان ها به طور کامل رشد نمی کنند . در این صورت احتمال بروز عفونت در دندان عقل بسیار زیاد است . در حالت عادی در دهان همه ی افراد تعداد زیاد باکتری موجود است ، اما سیستم دفاعی بدن در برابر این تعداد باکتری مقاوم است . اما اگر فضا برای رشد باکتری های بیشتر فراهم باشد و باعث تاکثیر باکتری ها شود ایجاد عفونت خواهد کرد . اتفاقی که در دندان عقل نهفته پیش می آید ، ایجاد فضایی برای تجمع مواد غذایی است که به آن فلاپ می گویند .
عفونت دندان عقل نهفته

 

ارتودنسی

پیشگیری از عفونت دندان عقل نهفته

برای اینکه دندان عقل شما عفونت نکند بهتر است بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و به ظور مرتب  از مسواک و نخ دندان استفاده کنید . چنانچه با رعایت نکات گفته شده نتوانستید از عفونت دندان عقل نهفته پیشگیری کنیدبایدفلاپ ایجاد شده در لثه را برداشت . در غیر این صورت بایستی دندن عقل را به طور کامل از دهان خارج کرد .


تلگرام 

: #281
تاریخ انتشار : شنبه, 22 شهریور 1393 11:58
تعداد بازدید کننده : 6876
دندان عقل نهفته 1 out of 10 based on 1 ratings. 6876 user reviews.
0 | 0
چاپ ارسال به دوستان
“ دندان عقل نهفته ”
تگ ها عقل نهفته
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل