نامرتبی دندانها

کراودینگ یا کجی دندانها یک مشکل شایع ارتودنسی است که در شرایطی رخ می دهد که همه دندانها فضای کافی برای رویش به داخل لثه ندارند. نامرتبی دندانها ضمن نازیبا بودن می تواند بهداشت دندانها را مشکل نموده و باعث اختلال در جویدن و گاز گرفتن توسط دندانها گردد.

نامرتبی دندانها

کراودینگ یا کجی دندانها یک مشکل شایع ارتودنسی  است که در شرایطی رخ می دهد که همه دندانها فضای کافی برای رویش به داخل لثه ندارند. نامرتبی دندانها ضمن نازیبا بودن می تواند بهداشت دندانها را مشکل نموده و باعث اختلال در جویدن و گاز گرفتن توسط دندانها گردد.

 
 
نامرتبی دندانها

قبل از درمان نامرتبی دندانها
بعد از درمان نامرتبی دندانها

درمان نامرتبی دندانها توسط ارتودنسی

اساسا" دو روش برای درمان نامرتبی دندانها وجود دارد. یکی کشیدن یک یا چند دندان برای تأمین فضای بقیه دندانها و دیگری بدست آوردن فضای مورد نیاز از طریق افزایش پهنای قوس دندانی و قدری جلوتر آوردن دندانهای جلویی می باشد.

درمان ناردیفی دندانها در بیش از یکصد سالی که از پایه گذاری ارتودنسی مدرن می گذرد، همواره مورد اختلاف نظر بر سر کشیدن و یا نکشیدن دندانها بوده است. از آنجا که در ادوار مختلف و به سلیقه درمانگر های گوناگون، اولویت فاکتورهای تاثیر گذار در تصمیم کشیدن یا نکشیدن دندان متفاوت بوده است و خواهد بود، به نظر می رسد اتفاق نظری در این خصوص دست کم تا سالها صورت نگیرد. از جمله این فاکتورهای موثر می توان به شدت نامرتبی دندانی، فرم لب بیمار و میزان تاثیر پذیری آن از درمان ارتودنسی، میزان احتمال برگشت مشکل بعد از پایان درمان ارتودنسی و نوع ابزار و دستگاههای مورد استفاده جهت درمان ارتودنسی اشاره نمود. با این وجود برخی کیس ها به لحاظ ویژگیهای اختصاصی بیشتر بر سر این دو راهی قرار می گیرند. تصمیم گیری نهایی بهتر است در این موارد با دخالت خود بیمار نیز در وزن دهی به فاکتورهای موثر بر نوع درمان صورت گیرد.

 


تلگرام
: #272
تاریخ انتشار : سه شنبه, 4 شهریور 1393 10:24
تعداد بازدید کننده : 6283
نامرتبی دندانها 1 out of 10 based on 1 ratings. 6283 user reviews.
0 | 0
چاپ ارسال به دوستان
“ نامرتبی دندانها ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل