ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی علم ردیف نمودن دندانهاست. ارتودنسی نخستین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی و دومین تخصص ایجاد شده در کلیه رشته های پزشکی می باشد.فلسفه درمان های ارتودنسی کاهش و یا رفع ناهنجاری های دندانی- فکی یا مال اکلوژن می باشد. اکلوژن عبارتست از روابط و نحوه قرارگیری دندانها و فکین نسبت به یکدیگر که به موارد غیر طبیعی آن مال اکلوژن گفته می شود. دلایل مال اکلوژن موقعیت ناصحیح دندانها، فکین و یا درجاتی از هر دو می باشد.

فلسفه ارتودنسیآموزش ارتودنسی

فلسفه ارتودنسی

ارتودنسی (به انگلیسی orthodontics)‏ یکی از ۱۳ تخصص رشته دندانپزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین "ارتو" به معنای راست و درست و "ادوس"  یا مشتق آن "دنس" به معنای دندان. ارتودنسی اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی و دومین تخصص ایجاد شده در کلیه رشته های پزشکی می باشد. 

فلسفه درمان های ارتودنسی کاهش و یا رفع ناهنجاری های دندانی- فکی یا مال اکلوژن می باشد. اکلوژن عبارتست از روابط و نحوه قرارگیری دندانها و فکین نسبت به یکدیگر که به موارد غیر طبیعی آن مال اکلوژن گفته می شود. دلایل مال اکلوژن موقعیت ناصحیح دندانها، فکین و یا درجاتی از هر دو می باشد. از اینرو درمان های ارتودنسی بر ردیف کردن دندانها و یا اصلاح الگوی رشد دو فک (درمان های ارتوپدیک) متمرکز است.ارتودنسی چیست؟  
آموزش ارتودنسی
 

آموزش ارتودنسی

کشور های مختلف سیستم های گوناگونی برای پذیرش و آموزش متخصصین ارتودنسی دارند با این حال در اغلب کشورها یک دوره دانشگاهی ۲ الی ۴ ساله تمام وقت برای یک دندانپزشک فارغ التحصیل به منظور ارتقاء به درجه متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) لازم است.

آموزش ارتودنسی در ایران

رشته تخصصی ارتودنسی و ارتوپدی دندانی- فکی از سال ۱۹۷۸ وارد ایران شده است انجمن ارتودنسی ایران (IAO) نیز در همین سال بنا نهاده شده و تاکنون در کنگره های مختلف داخلی و خارجی شرکت داشته است. در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال تحصیل دوره عمومی و طی نزدیک به دو سال فعالیت بالینی می تواند با شرکت در آزمون قبولی رزیدنتی دندانپزشکی که سالی یک بار برگزار می گردد در صورت کسب بالاترین نمره ها بین تمامی شرکت کنندگان، دوره تخصصی ارتودنسی سه ساله خود را آغاز نماید. متخصص ارتودنسی فارغ التحصیل شده بر اساس قانون جدید وزارت بهداشت، به منظور کسب مجوز احداث مطب و نصب تابلو می بایست بورد تخصصی ارتودنسی ایران را نیز که سالانه برگزار می گردد احراز نماید.  
به دلیل جوان بودن نسبی جمعیت ایران و اقبال روزافزون مردم نسبت به انجام درمان های ارتودنسی جهت کسب زیبایی بیشتر طی سالهای اخیر با معضل درمانهای غیر اصولی ارتودنسی و عوارض آن در سطح جامعه روبرو بوده ایم. به دلیل هزینه نسبتا" زیاد و طول درمان های ارتودنسی که گاه به چند سال هم می رسد برخی بیماران، تحت تاثیر تبلیغات سوء مجازی و مجلات زرد حاکی از ارتودنسی ارزان و سریع برای ارتودنسی ثابت به دندانپزشکان عمومی مراجعه می کنند. این امر ضمن اتلاف هزینه بیماران ممکن است آنها را با عوارض بعضا" غیرقابل جبران روبرو کند. در واقع به دلیل طولانی بودن دوره درمان ارتودنسی ثابت امکان آموزش آن در دوره دندانپزشکی عمومی وجود ندارد. از اینرو یک دندانپزشک هیچ تجربه بالینی آکادمیک ارتودنسی طی دوره عمومی نمی تواند کسب کند.
آموزش ارتودنسی در ایران  
 

آموزش غیر قانونی ارتودنسی توسط دکتر نبی بیدهندی

 
از سوی دیگر به دلیل نقص قوانین و نبود ضمانت اجرایی کافی برای قوانین موجود، متاسفانه تعدادی از افراد فاقد صلاحیت برای درمان و آموزش اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی کوتاه مدت ارتودنسی نموده اند. به عنوان مثال یکی از دندانپزشکان عمومی به نام دکتر ح ن ب که خود دوره ای کوتاه مدت در خارج از ایران دیده است، ادعا می کند با این دوره های کوتاه مدت (کمتر از ۶ ماه نیمه وقت) در طول ۸ سال، نزدیک به ۱۰۰۰ متخصص ارتودنسی تربیت نموده است. این در حالی است که نزدیک به ۱۰ دانشکده دندانپزشکی ایران از سال ۱۳۵۶ تاکنون با تمام تلاش در زمینه افزایش متخصصین این رشته نزدیک به ۳۵۰ فارغ التحصیل داشته اند. از پیامد های مرتبط با درمان های نادرست که عموما" منتج از آموزش ناکافی هستند می توان به تحلیل شدید و کوتاه شدن ریشه دندانها، نامرتب باقی ماندن دندانها، مشکلات زیبایی و یا عود مجدد مشکل اشاره نمود. در ایران متخصصین مورد تایید وزارت بهداشت ،کلمه متخصص را در تابلوی مطب و مهر طبابت خود قید می کنند.


آموزش ارتودنسی در آمریکا

به منظور اینکه یک دندانپزشک عمومی بتواند با عنوان رزیدنت (دستیار تخصصی) ارتودنسی  مورد تأیید کمیسیون اعتبارسنجی دندانپزشکی آمریکا (CODA) پذیرفته شود می بایست با مدرک DDS, DMD, BDS و یا معادل آنها فارغ التحصیل شده باشد. در آمریکا طول دوره رزیدنتی ارتودنسی ۲۴ تا ۴۸ ماه می باشد. فارغ التحصیلان ارتودنسی بسته به ویژگی های تحقیقات انجام داده در طول دوره تخصص موفق به دریافت گواهینامه (Non degree Certificate) ، درجه ارشد تخصصی (Master of Science degree) و یا درجه دکترای تخصصی (Doctor of science degree) می شوند. اندازه کلاس ها، شهریه، تعرفه و تعداد بیمارانی که طی این دوره درمان می شوند به محل تدریس (دانشگاه یا بیمارستان) بستگی دارد.

 هر برنامه آموزشی هدف و فلسفه درمانی خود را دنبال می کند، با این حال بسیاری از برنامه های آموزشی ارتودنسی  آمریکا بر دستگاههای ثابت straight wire استوار هستند. تمامی فارغ التحصیلان می بایست بخش نوشتاری امتحان بورد ارتودنسی آمریکا (ABO) را پشت سر گذارند. با این حال جهت کسب مدرک بورد، متخصص ارتودنسی باید بعد از فارغ التحصیلی ۶ کیس که تماما" توسط خود او درمان شده است را به هیأت بورد ارایه نماید که در صورت پذیرفته شدن، می تواند عنوان دارنده بورد ارتودنسی آمریکا را نیز به تابلو و مهر خود بیفزاید. هر ۱۰ سال هم این مدرک لازم است تمدید گردد.


آموزش ارتودنسی در آمریکا  
آموزش ارتودنسی در انگلشتان

آموزش ارتودنسی در انگلستان

در انگلستان بعد از تکمیل عضویت در یک دانشکده سلطنتی، دوره تخصصی ارتودنسی سه سال به طول می انجامد. یک دوره دو ساله اضافه نیز جهت احراز درجه متخصص ارتودنسی مشاور لازم است که پس از آن یک آزمون فلوشیپ توسط دانشکده سلطنتی برگزار می گردد. همچنین سازوکاری توسط هیأت حرفه ای ثبت نام متخصص ارتودنسی ها تنظیم شده است که در صورت تماس با آنها، شما را نسبت به بودن نام متخصص ارتودنسی  مدنظرتان در لیست متخصصین معتبر یاری می کنند.

آموزش ارتودنسی در کانادا

تعدادی از دانشکده های دندانپزشکی و بیمارستانها دوره تخصصی آموزش ارتودنسی را به دندانپزشکان عمومی ارایه می نمایند. دوره ها بین دو تا سه سال تمام وقت (اغلب سه سال) شامل برنامه های تئوری و عملی ارتودنسی می باشد.

 


آموزش ارتودنسی در کانادا
 

تلگرام
: #14
تاریخ انتشار : سه شنبه, 29 اسفند 1391 0:00
تعداد بازدید کننده : 16858
ارتودنسی چیست؟ 10 out of 10 based on 8 ratings. 16858 user reviews.
8 | 0
چاپ ارسال به دوستان
“ ارتودنسی چیست؟ ”
دریافت نرم افزار موبایل