ششمین نشست کمیته علمی انجمن ارتودنتیست های ایران برگزار گردید

کد خبر : #348
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 11 دی 1393 0:00
این همایش مورخ ۱۱ دیماه ۹۳ در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما حول موضوع ارتودنسی همراه جراحی فک برگزار گردید. متخصصین ارتودنسی و جراحی فک و صورت ضمن ایراد سخنرانی و بیان دیدگاههای خود خاطر نشان کردند رسیدن به نتیجه مطلوب درمان های ارتوسرجری مستلزم هماهنگی تنگاتنگ ارتودنتیست و جراح می باشد.
دستور جلسهمدیریت ناقرینگی های فکتکنولوژی های نوین در ارتوسرجریملاحظات ارتودنسی قبل از جراحی فکبحث و نظرتجلیل از دکتر حسین روانمهر تجلیل از دکتر بهرام ساعدینتایج نامطلوب جراحی فکبحث و نظر جمع بندی جلسه
دستور جلسه
دکتر امین شیروانی
ششمین نشست کمیته علمی انجمن ارتودنتیست های ایران پنجشنبه ۱۱ دیماه نود و سه از ساعت ۱۶ لغایت ۲۴ با حضور ۶۵ متخصص ارتودنسی و ۱۰ جراح فک و صورت از اقصی نقاط کشور در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار گردید. دکتر امین شیروانی با عنوان مجری، دستور جلسه را "ارتودنسی همراه جراحی فک (ارتوسرجری)" عنوان نمودند. ایشان خاطر نشان کردند که در پی توافق هیأت مدیره انجمن با نمایندگان ارتودنتیست های جوان از این پس نشست های ارتودنتیست های جوان تحت عنوان نشست های کمیته علمی انجمن ارتودنتیست های ایران برگزار می گردد.
دکتر شیروانی افزودند این همایش علمی دارای دو پنل می می باشد. پنل نخست (پنل ارتودنسی) شامل سخنرانی سه متخصص ارتودنسی و پنل دوم (پنل جراحی) یک جراح فک و صورت خواهد بود. در ادامه با معرفی یک به یک حاضرین، جلسه با سخنرانی و بحث و نظر حاضرین به ترتیب ذیل پی گرفته شد.


پنل ارتودنسی

مدیریت ناقرینگی های فک
دکتر داود عطرکار روشن
دکتر داود عطرکار روشن، متخصص ارتودنسی از رشت به بحث پیرامون تشخیص ناقرینگی های فک پایین در سنین مختلف و ارائه راهکارهای درمانی مقتضی پرداختند. ایشان خاطرنشان کردند متخصص ارتودنسی اولین متخصصی است که می تواند به بیمار دارای انحراف فک کمک کند و لزوم مشاوره زودهنگام با ارتودنتیست در صورت بروز ضربه در کودکان را برای پیشگیری از انحراف پیشرونده فک تعیین کننده برشمردند. از دیگر موارد طرح شده توسط ایشان تشخیص و طرح درمان ناهنجاری همی مندیبولار هیپرتروفی بود.

 تکنولوژی های نوین در ارتوسرجری
دکتر احسان کریمیان
دکتر احسان کریمیان متخصص ارتودنسی در قالب اسکایپ از نیویورک آمریکا به معرفی تکنولوژی های جدید درمان های ارتودنسی و جراحی فک پرداختند. در این ویدیو کنفرانس مراحل درمانی یک کیس درمان شده توسط ایشان به کمک روش های تشخیصی و درمانی جدید به تصویر کشیده شد.
مدل های سه بعدی دیجیتال دندان، فک و صورت در امر تشخیص، طرح درمان و پیش بینی نتیجه درمانهای ارتوسرجری مهمترین محور بحث ایشان بود. ایشان استفاده از فناوری جدید را سبب تسهیل و افزایش دقت درمانهای ارتودنسی و جراحی فک برشمردند.
ملاحظات ارتودنسی قبل از جراحی فک
دکتر مرتضی عشاق
دکتر مرتضی عشاق متخصص ارتودنسی در تهران و دانشیار دانشگاه نکات مهمی را که باید توسط متخصص ارتودنسی در خصوص آماده سازی دندانها قبل از جراحی فک صورت گیرد عنوان نموده و بر لزوم هماهنگی تنگاتنگ ارتودنتیست و جراح فک جهت رسیدن به نتیجه مطلوب درمان کیس های ارتوسرجری تأکید داشتند.بحث حاضرین

 

دکتر عبدالرحمن شوکت بخشدکتر عبدالرحمن شوکت بخش با عنوان مدیر پنل ارتودنسی ضمن تأکید بر لزوم همکاری دقیق بین جراح فک و صورت و ارتودنتیست از حاضرین خواستند که در مباحث به صورت فعال شرکت کنند.

 


دکتر حسام رحیمی
دکتر حسام رحیمی در قالب ویدیوکنفرانس از دالاس آمریکا در مباحث همراه بودند. ایشان در پاسخ پرسشی از سوی دکتر شوکت بخش، ساز و کار ارتباط بین ارتودنتیست و جراح فک و صورت را در ایالات مختلف آمریکا تشریح کردند. 
تجلیل از اساتید پیش کسوت ارتودنسی

تجلیل از دکتر حسین روانمهر
دکتر حسین روانمهر استاد بازنشسته بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این نشست مورد تجلیل قرار گرفتند. دکتر مهتاب نوری، رئیس هیأت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران تندیس ایشان را تقدیم نمودند.

 


تجلیل از دکتر بهرام ساعدی
دکتر بهرام ساعدی استاد بازنشسته بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این نشست علمی مورد تجلیل قرار گرفتند. دکتر سیدمحمدرضا صفوی، عضو هیأت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران تندیس ایشان را تقدیم نمودند.پنل جراحی

 


نتایج نامطلوب درمانهای ارتوسرجری
دکتر فریدون پوردانش
دکتر فریدون پوردانش متخصص جراحی فک و صورت و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص عوامل مؤثر در کاهش کیفیت نتیجه درمان کیس های ناهنجاری فک سخنرانی نموند. بیش انتظاری برخی بیماران از نتیجه عمل فک و عدم هماهنگی جراح و ارتودنتیست از مهمترین فاکتورهایی بود که در این خصوص توسط ایشان عنوان گردید.بحث حاضرین


دکتر ابوالحسن مسگرزادهدکتر ابوالحسن مسگرزاده پیش کسوت جراحی فک و صورت

 
دکتر حمید عادلی نجفی
دکتر حمید عادلی نجفی در خصوص اصول زیبایی شناختی صورت و طرح ریزی درمان ارتوسرجری بر این مبنا اسلایدهایی را نمایش دادند.
دکتر مرتضی اردوبازاری
دکتر مرتضی اردوبازاری نظریه ای که اخیرا در کنگره های ارتودنسی مطرح می گردد مبنی بر اینکه در ناهنجاری های پیشرفته فک و صورت می توان به کمک مینی اسکرو بدون جراحی فک اقدام به ارتودنسی نمود را مورد چالش قرار داده و از جراحان فک و صورت تقاضا کردند در این باره اظهار نظر کنند.


 
دکتر سیدمحمدرضا صفوی
دکتر سید محمد رضا صفوی، عضو هیأت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران پیشنهاد کردند در نشست های علمی آتی موضوعات کلی انتخاب نگردد تا امکان بحث و نظر بیشتری بین همکاران ایجاد گردد.
دکتر علی حسنی
دکتر علی حسنی، جراح فک و صورت و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران

 


جمع بندی جلسه
در انتهای نشست دکتر امین شیروانی ضمن سپاس از حاضرین خواستند فرم های نظر سنجی در خصوص موضوع و زمان نشست بعدی را پر کنند. همچنین به نمایندگی کمیته علمی انجمن ارتودنتیست های ایران از هیأت مدیره تقاضا کردند که در خصوص تعیین عادلانه تعرفه درمان های ارتودنسی ارتباط تنگاتنگ با اعضاء انجمن و نظام پزشکی داشته باشند.