دریافت نرم افزار موبایل

جوابیه دکتر مهتاب نوری به ادعای دکتر علی یزدانی مبنی بر انحصارطلبی ارتودنتیست ها

جوابیه دکتر مهتاب نوری به ادعای دکتر علی یزدانی مبنی بر انحصارطلبی ارتودنتیست ها 1 out of 10 based on 1 ratings. 2157 user reviews.
0 | 0
کد خبر : #350
تاریخ انتشار : جمعه, 19 دی 1393 18:25
تعداد بازدید کننده : 2157
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جوابیه دکتر مهتاب نوری به ادعای دکتر علی یزدانی...
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دکتر مهتاب نوری، رئیس هیأت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران ادعای دکتر علی یزدانی، نماینده دندانپزشکان در نظام پزشکی تهران مبنی بر انحصارطلبی ارتودنتیست ها نسبت به درمان های ارتودنسی را بی اساس دانستند.


دکتر نوید ناصری متخصص ارتودنسی و نماینده دندانپزشکان در شورای عالی نظام پزشکی مصاحبه ای در روزنامه سپید انجام دادند که واکنش زیادی را از سوی دندانپزشکان عمومی به همراه داشت

دندانپزشکان حق انجام درمان های تخصصی ارتودنسی ثابت را ندارند
دکتر نوید ناصری
دکتر نوید ناصری، متخصص ارتودنسی و نماینده دندان‌پزشکان در شورای عالی نظام‌ پزشکی کشور، در حاشیه برگزاری دوازدهمین کنگره انجمن ارتودنتیست های ایران مصاحبه ای انجام دادند که بازتاب های زیادی در سطح جامعه دندانپزشکان عمومی به همراه داشت.
در این گفتگو که با روزنامه سپید انجام شده بود، دکتر ناصری تصریح نمودند که بنا به قانونی در نظام پزشکی اگر پزشکی دوره‌های مصوب وزارت بهداشت را نگذرانده باشد حق انجام درمان‌های تخصصی متناسب با آن دوره ها را ندارد. این در حالی است که از یک سو دندانپزشکان در دوره ۶ ساله دانشگاه فقط درمانهای پیشگیرانه ارتودنسی را می آموزند و از سوی دیگر در سطح کشور سوای دانشگاه های علوم پزشکی معتبر، دوره های آموزشی ارتودنسی مورد تائید وزارت بهداشت نداریم.راه را بر دندانپزشکان عمومی نبندیمدکتر علی یزدانی
دکتر علی یزدانی که عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت و نماینده دندان‌پزشکان تهران در سازمان نظام‌پزشکی است، در حاشیه پنجمین کنگره ایمپلنت انجمن دندانپزشکان عمومی در واکنش به مصاحبه دکتر ناصری سخنانی را مطرح کرد که بخشی از آن به شرح ذیل می باشد.

<<یک نکته را خدمت شما می گویم. من همیشه مدافع حقوق دندان‌پزشکان عمومی بوده‌ام. یکی دو هفته پیش برای من موردی پیش آمد، در یکی از سایت ها از قول نماینده دندان‌پزشکان در شورای عالی نظام پزشکی که متخصص ارتودنسی از شهر شیراز هستند، نوشته بودند: دندان‌پزشکان عمومی حق ارتودنسی ندارند.
ته داستان را اگر نگاه کنید متاسفانه خیلی‌ها یادشان رفته است که روزی ما دست خداست. خیلی‌ها یادشان رفته سراغ روزی نانوشته نباید برویم. الان همایشی با عنوان ایمپلنت تشکیل شده است. می دانم که چقدر زحمت کشیده شده است و چقدر اذیت شده‌اند. اما همه تلاش و دغدغه‌شان این است که میخواهند یک مطلب علمی را به همکاران ما آموزش دهند و سعی دارند دانش آنها را در این زمینه بالاتر ببرند. ولی اگر ما بخواهیم راه را ببندیم، حساب کنید در اقصی نقاط مملکت یک بچه یک کراس‌بایت کوچک لترال دارد دندان پزشک عمومی حق ندارد دست بزند. ارتودنس اگر بیاید ده تا کلاس می گذارد برای همان کار کوچکی که می‌خواهد بکند. نباید راه را بر دندان‌پزشک عمومی ببندیم. باید مباحث ابتدایی را به دندان‌پزشکان عمومی آموزش دهیم تا بتوانند بهتر خدمت کنند. اینکه بگوییم چون متخصصان ارتودنسی ما فلان تعداد هستند دندان‌پزشکان عمومی نباید هیچ کار ارتودنسی انجام دهند صحیح نیست. بیایید اموزش بدهیم.>>دکتر علی یزدانی در پنجمین همایش ایمپلنت انجمن دندانپزشکان عمومی تصریح کرد که دوران انحصارطلبی ارتودنسی توسط متخصصین ارتودنسی به سر رسیده است


جوابیه دکتر مهتاب نوریرئیس هیأت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایرانجوابیه دکتر مهتاب نوری به گفته های دکتر علی یزدانی دایر بر انحصارطلبی ارتودنتیست ها 

به نام خدا
در پاسخ به بیانات نماینده محترم دندانپزشکان در سازمان نظام پزشکی استان تهران جناب آقای دکتر علی یزدانی در آبانماه ۹۳، انجمن ارتودنتیستهای ایران لازم می‌داند جهت روشن شدن حقایق برای جامعه دندانپزشکی کشور توضیحاتی را به شرح زیر ارائه نماید. دکتر نوید ناصری، عضو شورای عالی نظام پزشکی و عضو هیأت مدیره انجمن ارتودنتیستهای ایران در مصاحبه خود اینگونه بیان کرده‌اند: «غیر از درمان‌های پیشگیرانه که دندان‌پزشکان عمومی در طی دوره ۶ ساله دانشگاه مهارتهای لازم برای انجام آنرا بدست آورده‌اند بنا به قانون مصوب وزارت متبوع دندانپزشکان عمومی حق انجام درمان‌های تخصصی ارتودنسی را به دلیل عدم وجود آموزشهای مورد نیاز برای کسب مهارت کافی در کاربری این دستگاه‌ها را ندارند.»
اگر نماینده محترم دندانپزشکان تهران مستندات موجود در کوریکولوم آموزشی دوره‌های دکترای عمومی دندانپزشکی قدیم و جدید را مرور کرده باشند و یا به مطالب و عناوین دوره‌های بازآموزی مدون مصوب وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی توجه نموده بودند، مسلما از بیان اینگونه مطالب خلاف واقع و تحریف سخنان عضو شورای عالی نظام پزشکی پرهیز می‌نمودند.
آیا ایشان قائلند که اگر در کشوری ضوابطی جهت قائده‌مند نمودن ارائه خدمات گذاشته شده می‌توان آن‌ها را رعایت ننمود. آیا ایشان حاضرند برای انجام جراحی خود به یک پزشک عمومی غیر متخصص که شاید توان و دست خوبی در انجام جراحی داشته ولی هنوز دوره تخصصی جراحی را نگذرانده باشند رجوع کنند؟ بیائید با خود و مردم صادق باشیم و سلامت مردم را فدای منافع فردی و گروهی خود نکنیم و به قوانین پایبند باشیم.
بر اساس عناوین مندرج در کوریکولوم مصوب آموزشی دوره‌های دکتری دندانپزشکی، کلیه دندانپزشکان عمومی باید توانایی تشخیص و درمان و پیشگیری از مشکلات و ناهنجاریهای ارتودنسی را در محدوده آموزش گرفته، کسب نموده باشند. بر این مبنا از دیدگاه ما یک دندانپزشک عمومی بدون طی دوره تخصصی می‌تواند نسبت به پیشگیری از مشکلات دندانی و اسکلتی اقدام نماید. همچنین او قادر است که درمانهای حرکات جزئی دندانی را با استفاده از پلاک‌های متحرک ارتودنسی، انجام دهد. بعلاوه او قادر است درمان‌های اصلاح رشد فکین را در محدوده سنی قبل از بلوغ انجام دهد.
به اعتقاد ما اگر همکاران عزیز دندانپزشک عمومی موارد اشاره شده را به نحو احسن فرا گرفته و انجام دهند، کمک بسیار بزرگی به سلامت آحاد جامعه نموده و بسیاری از افرادی که در سنین بالا‌تر برای درمان خود به به روشهای سخت و پرهزینه ارتودنسی ثابت یا جراحی فک نیاز دارند، را از این منظر بی‌نیاز خواهند کرد. با نگاهی به عناوین پیشنهادی انجمن ارتودنتیست‌های ایران به دفتر آموزش مداوم وزارت بهداشت جهت به روز نمودن باز آموزیهای مدون و کاربردی کردن آن‌ها نیز می‌توان همین رویکرد را ملاحظه کرد. آنچه که از نظر ما جای تامل دارد، تمایل به انجام درمان‌های پیچیده ارتودنسی است که نیاز به استفاده از وسایل ارتودنسی ثابت داشته و برای آن باید حتما کلینیسین دوره‌های خاصی از قبیل بیومکانیک، واکنش‌های بافتی، دوره‌های پیشرفته تشخیص و طرح درمان و مکانیک‌های درمانی مختلف و استفاده از وسایل ثابت روی مدل (تایپودنت) و… را گذرانده باشد تا بتواند از انجام آن موفق و سربلند بیرون آید. به همین دلیل است که برای انجام این درمان‌ها در کلیه کشورهای جهان دوره تخصصی ۲ الی ۳ ساله پیش بینی شده است.
انجمن ارتودنتیست‌های ایران علیرغم ادعای نماینده دندانپزشکان تهران در نظام پزشکی آمادگی دارد در جهت تقویت توان علمی و تجربی همکاران دندانپزشک عمومی دوره‌های باز آموزی ذکر شده را در کلیه مراکز استان‌ها برگزار نماید و در این رابطه با اصلاح عناوین باز آموزی و کاربردی کردن آن‌ها پیشقدم نیز بوده است. در خاتمه به همکاران عزیزی که علاقه به ورود به مباحث پیچیده ارتودنسی و انجام درمانهای ارتودنسی ثابت را دارند، توصیه می‌کند با ورود به دوره‌های آموزش تخصصی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، توان علمی و تجربی خود را ارتقاء داده و در جهت حفظ منافع مردم و سلامت آحاد جامعه گام بردارند.
لازم به ذکر است که درحال حاضر توزین متخصصین ارتودنسی در کشور به گونه‌ای است که در کلیه مراکز استان و بسیاری از شهرهای بزرگ کشور متخصصین ارتودنسی در حال ارائه خدمات تخصصی ارتودنسی بوده و نیازی به مراجعه به تهران جهت استفاده از خدمات تخصصی نمی‌باشد.

دکتر مهتاب نوری
رئیس هیأت مدیره انجمن ارتودنتیست‌های ایران


“ جوابیه دکتر مهتاب نوری به ادعای دکتر علی یزدانی مبنی بر انحصارطلبی ارتودنتیست ها ”

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال