جستجوی تگی:

فیکس ریتینر

آشنایی با فیکس ریتینر

درانتهای درمان ارتودنسی شما بوسیله براکت ها،زمانیکه ارتودنسی شما به نتیجه ای دلخواه رسیده است ،متخصص ارتودنسی شما برای حفظ سلامت دندان ها و ثبات نتیجه ارتودنسی دندانها ،غالبا  استفاده از فیکس ریتینر ها را تجویز میکنند.این وسیله که استفاده از آن بسیار ساده و  راحتت میباشد ،وسیله ای قوی ودر کنار همه ویژگی هایش بسیار پیچیده است.ریتینر در واقع نقش تیره ای در حفظ دندانهای درمان شده در موقعیت جدیدشان دارد که برای مراحل نهایی ارتودنسی و زمانیکه براکت ها حذف میشوند در نظر گرفته شده است. ریتنر ها یا نگه دارنده ها معمولا توسط متخصص ارتودنسی که زیر نظر او بوده اید ساخته و نصب میشود. ریتنر ها یا نگهدارنده های ارتودنسی به دو دسته کلی ،ثابت و غیر ثابت تقسیم میشوند.انتخاب اینکه بیمار از کدام یک از ددسته ها استفاده نماید ،وابسته  به نیاز ها و خواسته ی بیمار و همچنین انتظار عملکردی است که از نگه دارنده  وجود دارد.
  • نگه دارنده ثابت یا همان فیکس ریتینر نگه دارنده هایی خستند که پشت دندان ها نصب میشوند.
  • نگه دارنده های اسیکس از دسته ی نگهدارنده های غیر ثابت بوده و جزو پلاکهای متحرک شفافی است که از دهان براحتی خارج شده و روی دندانها را بصورت کامل میپوشاند.
  • نگه دارنده های پلاک متحرک نیز جزو دسته ی نگهدارنه های غیر ثابت است و جنس قالب های آن از آکریل است که روی دندانهای بالایی و پایینی را پوشش میدهد.

ریتینر های ثابت در ارتودنسی

این نوع از نگه دارنده ها که از یک سیم نازک ساخته شده اند ،وابسته به این که فک بالا یا پایین را ارتودنسی کرده اید پس از برداشتن براکت ها با چسبی از جنس همان چسبهای مخصوص براکت پشت دندانهای همان فک چسبانیده میشوند و بصورت ثابت و دراز مدت در دهان شما باقی میمانند.لازم به ذکر است که این نوع از نگه دارنده ها نیاز به توجه زیادی در مسایل بهداشتی دارند و بایستی با استفاده از نخ دندان ها و ابزارهای مناسب تمییز کننده دیگر،میان دندان ها و سطوح مختلف دندان استفاده نمایید.این نگه دارنده ها که هزینه آنها بصورت جدای از هزینه ارتودنسی محاسبه میشود با اینکه تمییز نگه داشتن آنها کمی دشوار تر از نمونه ها ی غیر ثابت آنها میباشد اما دارای مزیت هایی مانند دربهترین حالت نگه داشتن دندان ها بصورت بیست و چهار ساعته بدلیل متصل بودن به دندانها میباشد.

ریتینر های غیر ثابت در ارتودنسی

در این دسته از نگه دارنده ها که چفت یا قلاب هایی  معمولا دور دندانهای انتهایی نصب میشوند تا نگه دارنده ی متحرک را در جای مناسب خود نگه دارد. در این روش پس از اتمام مراحل ارتودنسی و رسیدن به نتیجه دلخواه برای نگه داشتن دندان ها به همان صورت صاف و مرتب ،قالبی از دندانهای فرد تهیه میکنند که طبق تجویز متخصص ارتودنسی بایستی در ابتدا به مدت سه ماه بصورت شبانه روزی در دهان بیمار بماند و در صورتیکه تغییری در وضعیت جابجایی دندانها رخ نداد و دندانها مرتب و صاف ماندند بیمار میتواند این قالب را شبها در زمان خواب و یا چند ساعت در روز استفاده نماید.لازم به ذکر است که هر قالب را میتوان تا چند سال استفاده نمود واز مزیت های آن قابلیت جدا شوندگی آن و قابل تمییز کردن آن میباشد.اما این قابلیت جداشوندگی موجب میشود تا مشکلاتی از قبیل گم شدن قالب یا خراب شدن آن یا ضربه دیدن و همچنین تغییر شکل آن در اثر حرارت بوجود بیاید.این در حالی است که در برخی از موارد مشاهده شده است که با وجود استفاده مرتب و بیست وچهار ساعته از قالب های متحرک دندان ها به حالت نامنظم خود بازگشت پیدا کرده اند.توجه داشته باشید که اگر به هرعلتی مجبور به سارش مجدد قالب نگهدارنده شوید ،مجبور به پرداخت هزینه ی بسیار زیادی میباشید.

توصیه هایی برای نگهداری از ریتنر

پس از هر دوره ی چند ماه که متخصص ارتودنسی برای شما تعیین مینماید ،بایستی برای چک کردن پلاک خود به دندانپزشک مراجعه فرمایید .دندانپزشک با چک کردن میزان پوسیدگی دندانهای شما و چک کردن قالب و مطمئن شدن از وجود نداشتن جرم و رسوبی در قالب شما،محکم ومناسب قرار گرفتن نگه دارنده در دهان شما را نیز مورد بررسی قرار میدهد.درصورتی که در زمان مناسب به متخصص ارتودنس یا دندانپزشک توصیه شده مراجعه ننمایید ممکن است قالب مورد استفاده شما موجب خرابی دندان هایتان و کم شدن کیفیت مینا های دندان شود.برای تمییز کردن نگه دارنده های غیرمتحرک از خمیر دندان های سفید کننده یا مخصوص جرم گیری دندان استفاده نکنید.زیرا که مواد ساینده موجود در خمیر دندان باعث تغییر سطح آکرلیک شده و مکان مناسبی را برای تجمع باکتری ها روسطح قالب ایجاد مینماید.میتوانید از متخصص ارتودنسی خود درباره خمیر دندانی که برای تمییز کردن قالب خود بهتر است استفاده نمایید سوال کنید.همچنین میتوانید با استفاده از محلول آب و سرکه ،قالب خود رادر برابر باکتری ها ایمن کنید.ب درآخر به شما یادآوری میکنیم که برای درمان دندانهایتان زمان زیاد وهزینه برای تمییز کردن نگه دارنده های غیرمتحرک از خمیر دندان های سفید کننده یا مخصوص جرم گیری دندان استفاده نکنید.زیرا که مواد ساینده موجود در خمیر دندان باعث تغییر سطح آکرلیک شده و مکان مناسبی را برای تجمع باکتری ها روسطح قالب ایجاد مینماید.میتوانید از متخصص ارتودنسی خود درباره خمیر دندانی که برای تمییز کردن قالب خود بهتر است استفاده نمایید سوال کنید.همچنین میتوانید با استفاده از محلول آب و سرکه ،قالب خود رادر برابر باکتری ها ایمن کنید.  
 فیکس-ریتینر - باسلام.بعد از درمان کامل ارتودونسی احتمال دارد وضعیت دندان ها به حالت قبل از ارتودونسی برگردد؟چرا؟
باسلام.بعد از درمان کامل ارتودونسی احتمال دارد وضعیت دندان ها به حالت قبل از ارتودونسی برگردد؟چرا؟
فیکس ریتینر سلامدرمان ارتودنسی همواره وقتی انجام می شود تمایل به برگشت دارد اما برای جلوگیری از برگشت توصیه می شود بیمار مرتب از نگه دارنده ارتودنسی  فیکس ریتینر استفاده کند به صورت دوره ای هر سه ماه یکبار بعد از پایان درمان ارتودنسی...
0 0 چهارشنبه, 20 تیر 1397 10:19 تعداد بازدید کننده: 155 نویسنده: یوسفی
 فیکس-ریتینر - سلام من ارتودنسی کردم و قراره فردا فیکس دندونهام را بذارم.یه سوال داشتم آیا بعد از فیکس دندونا مشکلی در صحبت کردن به وجود نمیاد؟در ضمن باید مسواک یا نخ دندان یا چیز خاصی براش استفاده کرد
سلام من ارتودنسی کردم و قراره فردا فیکس دندونهام را بذارم.یه سوال داشتم آیا بعد از فیکس دندونا مشکلی در صحبت کردن به وجود نمیاد؟در ضمن باید مسواک یا نخ دندان یا چیز خاصی براش استفاده کرد
فیکس ریتینرسلامفیکس دندان ها به جهت جلوگیری از  بازگشت دندان ها به حالت اولیه است و  مشکلی در صحبت کردن ایجاد نخواهد کرد  طبیعتا باید همچنان از نخ دندان ارتودنسی برای تمیز کردن زیر فیکس ریتینر استفاده کرد .با سپاس،دکتر مسعود...
0 0 سه شنبه, 19 تیر 1397 12:06 تعداد بازدید کننده: 106 نویسنده: آتنا عسگری
 فیکس-ریتینر - سلام.خسته نباشیدمن 16سالمه-_-برای عقب رفتن فک بالا ارتودنسی کردمو دو دندون چهارمو کشیدم احتمال فاصله افتادن بین دندونام هست؟
سلام.خسته نباشیدمن 16سالمه-_-برای عقب رفتن فک بالا ارتودنسی کردمو دو دندون چهارمو کشیدم احتمال فاصله افتادن بین دندونام هست؟
فیکس ریتینرسلامبعد از درمان ارتودنسی  حتما باید از فضا نگهدارنده (ریتینر)به طور درست  استفاده کرد در غیر این صورت  فضا ها باز می ماند پس بهتر است بعد از درمان ارتودنسی از ریتینر ثابت (فیکس ریتینر) استفاده شود در هر صورت باید به...
0 0 یکشنبه, 10 تیر 1397 10:38 تعداد بازدید کننده: 75 نویسنده: پارمیس نیکنام
صفحه اول < صفحه قبلی 12 13 صفحه بعدی > صفحه آخر
صفحه 13 از 13 | تعداد نتایج : 123 | 120 - 123
دریافت نرم افزار موبایل
پرسش ارتودنسی شما در کدامین زمینه قرار می گیرد؟
پرسش خود را مطرح کنید
کاربر گرامی لطفا پیش از طرح سوال به موارد ذیل دقت فرمایید:
• پاسخ پرسش شما ظرف ۴ ساعت (حتی روزهای تعطیل) داده شده و به ایمیل تان ارسال می گردد. بدیهی است ورود ایمیل اشتباه مانع دریافت پاسخ شما خواهد شد. به علاوه پرسش شما در پنل آخرین پرسش های صفحه نخست نیز درج خواهد شد.
• می توانید از نام مستعار استفاده کنید. پس از انتشار پاسخ سوال شما امکان حذف یا تغییر نام وجود ندارد.
• از نوشتن پرسش به صورت فینگلیش بپرهیزید زیرا پاسخ داده نخواهد شد.
• اطلاعات شماره تماس و ایمیل شما در بانک اطلاعاتی سایت به صورت محرمانه ذخیره شده و به هیچ عنوان در اختیار غیر قرار نمی گیرد.
• از پرسش در زمینه طول درمان و هزینه درمان اجتناب نمایید، زیرا به صرف توضیحات شما و بدون معاینه بالینی برآورد مدت و قیمت درمان میسر نیست.
• لطفا از طرح پرسش های غیر مرتبط با ارتودنسی و یا مشابه سوالات رایج بپرهیزید.
• در صورت دریافت نکردن ایمیل بخش اسپم ایمیل خود را نیز چک بفرمایید.

حداکثر حجم فایل 8 مگابایت باشد.فرمت های مجاز : jpg, gif, png
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد