درمان ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

درمان ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟

تفاوت درمان ارتودنسی ثابت با متحرک 

سلام

این سوال بسیار رایجی بین بیماران می باشد. به طور خلاصه باید گفت درمان ارتودنسی متحرک که توسط پلاک هایی از جنس آکریل همراه با گیرهای فلزی صورت می گیرد به دو منظور اصلی مورد استفاده قرار می گیرند: ردیف کردن دندانها و اصلاح رشد فک. در خصوص ردیف کردن دندانها، دستگاههای متحرک نسبت به دستگاههای ثابت محدودیت عملکرد بیشتری دارند. تا آنجا که تنها در مواردی که از بی نظمی دندانها بکار می روند که فقط نیاز به حرکت تاج دندانها باشد و نه ریشه آنها و از سویی فضای کافی از ابتدا برای مرتب کردن دندان کج موجود باشد. این سیستم عموما" در سنین کودکی به جهت عدم امکان بهره گیری از دستگاههای ثابت در این دوران به منظور ردیف نمودن موارد خاصی از نامرتبی دندانها قابل استفاده می باشد. با این وجود در زمینه اصلاح رشد فکی، دستگاههای متحرک عملکرد منحصر به فردی می توانند داشته باشند. امری که سیستم های ثابت نسبت به انجام آن ناتوان و یا بسیار کم توان هستند.  از سویی  درمان ارتودنسی ثابت بیشتر برای رفع ناردیفی های دندانی (از شدت اندک تا موارد پیچیده) در شرایطی که دندانهای دائمی نسبتا کامل رویش یافته باشند مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین انتخاب سیستم ارتودنسی از حیث ثابت یا متحرک بودن بیش از آن که به سلیقه درمانگر و یا بیمار بستگی داشته باشد بر اساس نیاز بیمار و توانایی های این سیستم ها تعیین می گردد.
با سپاس 

متخصص ارتودنسی در تهران سه شنبه, 4 تیر 1392 12:55
تعداد بازدید کننده : 7882
درمان ارتودنسی ثابت بهتر است یا متحرک؟ 1 out of 10 based on 1 ratings. 7882 user reviews.
0 | 0
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل
پرسش ارتودنسی شما در کدامین زمینه قرار می گیرد؟
پرسش خود را مطرح کنید
کاربر گرامی لطفا پیش از طرح سوال به موارد ذیل دقت فرمایید:
• پاسخ پرسش شما ظرف ۴ ساعت (حتی روزهای تعطیل) داده شده و به ایمیل تان ارسال می گردد. بدیهی است ورود ایمیل اشتباه مانع دریافت پاسخ شما خواهد شد. به علاوه پرسش شما در پنل آخرین پرسش های صفحه نخست نیز درج خواهد شد.
• می توانید از نام مستعار استفاده کنید. پس از انتشار پاسخ سوال شما امکان حذف یا تغییر نام وجود ندارد.
• از نوشتن پرسش به صورت فینگلیش بپرهیزید زیرا پاسخ داده نخواهد شد.
• اطلاعات شماره تماس و ایمیل شما در بانک اطلاعاتی سایت به صورت محرمانه ذخیره شده و به هیچ عنوان در اختیار غیر قرار نمی گیرد.
• از پرسش در زمینه طول درمان و هزینه درمان اجتناب نمایید، زیرا به صرف توضیحات شما و بدون معاینه بالینی برآورد مدت و قیمت درمان میسر نیست.
• لطفا از طرح پرسش های غیر مرتبط با ارتودنسی و یا مشابه سوالات رایج بپرهیزید.
• در صورت دریافت نکردن ایمیل بخش اسپم ایمیل خود را نیز چک بفرمایید.

حداکثر حجم فایل 8 مگابایت باشد.فرمت های مجاز : jpg, gif, png
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد