شیوه ی درست مسواک زدن

کد بلاگ : #799
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 10 خرداد 1397 11:05
حداقل زمان کافی برای مسواک زدن هر فرد 2 دقیقه یعنی 120 ثانیه است. مسواک زدن باید با حرکات آرام و دامنه های کوتاه حرکتی باشد.در حین مسواک زدن دقت داشته باشید که از حرکات افقی و خشن باید خودداری کرد. اگر شیوه ی درست مسواک زدن را بیاموزید ، دندانها کمترین آسیب را می بینند.

روش های صحیح مسواک زدن


حداقل زمان کافی برای مسواک زدن هر فرد 2 دقیقه یعنی 120 ثانیه است. مسواک زدن باید با حرکات آرام و دامنه های کوتاه حرکتی باشد.در حین مسواک زدن دقت داشته باشید که از حرکات افقی و خشن باید خودداری کرد.
اگر شیوه ی درست مسواک زدن را بیاموزید ، دندانها کمترین آسیب را می بینند.
۱.ابتدا سطح خارجی دندانهای بالا و سپس سطح خارجی دندانهای پایین
۲. تمیز کردن سطح داخلی دندانهای بالا و سپس دندانهای فک پایین
۳. تمیز کردن سطح جونده دندانها
۴. تمیز کردن سطح زبان.


چگونه دندانهایمان را مسواک بزنیم


برای اینکه به درستی فرآیند مسواک زدن انجام شود باید مسواک را به زاویه ی 45 درجه در طول شیار لثه یعنی حد فاصل دندان و لثه بگیریم. سپس با حرکات لغزشی با دامنه ی کوتاه شیار لثه را تمیز نماییم. این حرکت ها را باید در تمام نقاط دهان انجام دهیم و در این حرکات باید تقریبا 2 تا 3 دندان در بر گرفته شود.

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان


• در حدود 150 سانتی متر از نخ دندان را ببرید.
• پس از آن مقداری از آن را به دور انگشت وسط بپیچید.
• نخ دندان را آرام و با ساپورت انگشت شست ، وارد فاصله بین دو دندان کنید و خارج کنید.
• جای نخ دندان را عوض کنید و یک منطقه تمیز را وارد فاصله دو دندان بعدی ببرید.
• اینکه چه مارک نخ دندان ( اورال بی ،oral-b، نخ دندان ارکید، نخ دندان مینا) استفاده کنیم؟ ،اینها همگی جزو بهترین مارک نخ دندان محسوب میشوند. اما قیمت نخ دندان oral b معمولا گرانتر است و در عین حال برای کنترل موارد پوسیدگی های بین دندانی بیشتر توصیه میشود. آنچه که مسلم است نفس کشیدن نخ دندان مهمتر از مارک آن است.


نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان مخصوص ارتودنسی یا بریج را ، super floss میگویند. این نخ دندانها معمولا یک سر نوک تیز دارند و یک بخش اسفنجی که جهت تمیز کردن زیر بریجهای دندانی (dental bridges) ، زیر سیمها و براکتهای ارتودنسی و بعضا فضاهای باز بین دندانی استفاده میشود. به دلیل استفاده مبرم آن جهت روکشهای ایمپلنتC و بریجها، به این دست نخ دندانها ، نخ دندان مخصوص بریج هم می گویند

انتخاب مسواک مناسب

اما سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که چه مسواکی برای دندان هایمان انتخاب کنیم. با توجه به وجود برندهای مختلف مسواک ها اعم از ساده و برقی این انتخاب خیلی سخت تر خواهد شد.
نکته ای اول این است که مسواکی را باید انتخاب کنید که موهای نرمی داشته باشد. زیرا موهای سخت باعث زخمی شدن و آسیب دیدن لثه میشود. دومین نکته این است که پهنای مسواک به اندازه ای باید کوچک باشد که تمامی سطح دندان را در برگیرد . اگر سر مسواک بیش از اندازه بزرگ باشد به لثه ها آسیب می رساند.