ارتودنسی و لاغری صورت

کد بلاگ : #681
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 26 مهر 1396 14:19
در طول درمان ارتودنسی به علت وجود دستگاه ها بر روی دندان رژیم غذایی تغییر میکند.آیا ارتودنسی در  لاغری صورت تاثیری دارد

 در طول درمان ارتودنسی به علت وجود دستگاه ها و دقت در حفظ و نگه داری آنها مقداری رژیم غذایی تغییر میکند که این تغییر گاها باعث کاهش وزن و لاغری موقت می شود اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا بعداز درمان ارتودنسی بیمار به حالت اول خود باز میگردد.
ارتودنسی باعث می شود که دندانهای بیمار حرکت کند و بدیهی است که در صورتیکه این امر محسوس باشد امکان تغییرات ظاهری در ساپورت لب و گونه ها پدید آید.ارتودنسی و تغذیه

در ارتودنسی حین درمان بیماران باید به رژیم غذایی خود دقت بیشتری داشته باشند زیرا بر اثر فشارها و افزوده شدن دستگاه ها و براکت ها بر روی دندان ها بیمار از مصرف برخی مواد غذایی محروم میگردد و در اوایل درمان فرد با کم شدن وزن مواجه می شود.

اما میتواند با استفاده از روش جایگزین کردن صحیح موادغذایی مناسب وسالم کمبود آنها را جبران کند.به طور مثال با وجود اینکه این براکت های بر روی دندان مستحکم هستند اما باید در نگهداری و نظافتشان دقت کرد. بیمار نمیتواند دراین مدت  موادغذایی سفت باتکه های درشت  استفاده کند(سیب.گلابی.هویج) اما به جای آن میتواند از مرکبات آبدار (آب هویج.آب پرتغال ....)استفاده کند.

می توان بجای استفاده از آجیل ها ازانواع کره ها مانند:کره بادام زمینی و ... استفاده کرد.
مصرف گوشت که سرشار از پروتئین میباشد را نیز میتوان به صورت تکه های کوچک صرف نمود و یا میتوان قارچ و پنیر را جایگزین این مواد غذایی نمود.
سبزیجات را نیز میتوان به صورت خرد شده و یا رنده شده و یا به صورت پوره سبزیجات مصرف کرد.بدین صورت هم میتوان از مصرف این مواد غذایی های مغذی و مفید باز نماند و هم از لاغرشدن صورت وبدن جلوگیری نمود.

ارتودنسی

متخصص ارتودنسی