تبلیغات ارتودنسی عوام فریبانه

کد بلاگ : #399
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 8 بهمن 1393 14:17
به گفته دکتر مهتاب نوری تبلیغات در مورد ارتودنسی یک روزه هیچ مبنای علمی ندارد و عوام فریبی است.

تبلیغات عوام فریبانه در خصوص ارتودنسی


به گزارش سلامت نیوز دکتر مهتاب نوری متخصص ارتودنسی اظهار کرد: با توجه به گسترش روز افزون فن آوری های درمانی و معرفی روش های جدید با سرعتی بسیار بالاتر نسبت به سال های گذشته، شاهد تبلیغات ارتودنسی عوام فریبانه و توانایی های روش های جدید درمانی هستیم. نوری خاطر نشان کرد: امروزه شاهد تبلیغات گسترده در مورد روشهای سلف لیگیت هستیم که مدعی درمان بدون نیاز به کشیدن دندان هستند. نوری با اشاره به اینکه هم اینک بسیاری از دندانپزشکان غیر متخصص به دلیل تبلیغات، اقدام به درمان با این روشها می کنند، ادامه داد: اصلاح ناهنجاریهای دندان می بایست از ریشه دندان انجام شود که درمانی زمان بر است و مرتب شدن تاج تنها در ظاهر نمود می یابد.


واقعیت هایی در مورد تبلیغات ارتودنسی


این سیستمهای جدید درمانی تنها مقداری به متخصص ارتودنسی کمک خواهد کرد تا با صرف زمان کاری کمتری در هر ویزیت از بیمار نسبت به درمان اقدام کند. در واقع این سیستمها ابزارهای پیشرفته تری برای انجام درمان هستند و این امر به هیچ وجه به معنی امکان درمان با این دستگاهها توسط افراد غیر متخصص بدون نیاز به کشیدن دندان در مواردی که دندان بایستی کشیده شود، نیست. سرپرست کمیته فن آوری اطلاعات دهمین کنگره بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران با تاکید بر اینکه ارزیابی ادعاهای شرکتهای سازنده این فن آوریها توسط صاحب نظران و متخصصان هر رشته قبل از انتخاب آنها به عنوان روش درمانی جایگزین ضروری است، تاکید کرد: هر تکنولوژی جدیدی الزاما تکنولوژی برتر و بهتر نیست و قضاوت در مورد این امر تنها توسط متخصصان آن رشته با انجام تحقیقات امکانپذیر است.

 نوری گفت: بیماران نبایستی، تحت تاثیر تبلیغات گسترده در اینترنت، ماهواره و نشریات در مورد تکنولوژیهای جدید قرار گیرند و باید در مورد انتخاب روش درمانی مناسب به پزشک خود اطمینان داشته باشند. وی با اشاره به اینکه مزیت تکنولوژیهای جدید، ارتقای کیفیت تشخیص و درمان ارتودنسی است، افزود: برای مثال در تشخیص نهفتگی دندانی یا در بیماران نیازمند به درمانهای ارتودنسی و جراحی، استفاده از تکنیکهای سه بعدی برای تشخیص، بسیار دقیق تر از تکنیکهای دو بعدی است، هر چند که به دلیل دوز بالاتر اشعه مورد استفاده، نمی توان از آنها به صورت روزمره و برای تشخیص هر بیمار استفاده کرد.

وی تصریح کرد: متخصصان رشته ارتودنسی به ارزیابی تحولات در رشته ارتودنسی پرداخته و در صدد افتراق ادعاها در این رشته از واقعیت ها هستند. نوری در ادامه گفت: در دهمین کنگره بین المللی انجمن متخصص ارتودنسی های ایران  به منظور بحث و تبادل نظر در مورد این تغییرات از ۲۱ سخنران بین المللی دعوت به عمل آمد.
منبع: سلامت نیوز