تسکین دندان درد با مفنامیک اسید

تسکین دندان درد با مفنامیک اسید 1 out of 10 based on 2 ratings. 2699 user reviews.
1 | 1
کد بلاگ : #769
تاریخ انتشار : دوشنبه, 3 اردیبهشت 1397 15:24
تعداد بازدید کننده : 2699
چاپ ارسال به دوستان
افراد بسیاری هستند که برای درمان درد دندانی از مفنامیک اسید استفاده میکنند. این در حالی است که دندان پزشکان زیاد به مفنامیک اسید زیاد تکیه نمیکنند . شاید این پرسش جالب باشد که چرا مفنیاک بعنوان دارویی برای دندان درد شناخته شده؟در این مطلب میخواهیم علت این موضوع را بررسی کنیم

دندان درد و مفنامیک اسید


افراد بسیاری هستند که برای درمان درد دندانی از مفنامیک اسید استفاده میکنند. این در حالی است که دندان پزشکان زیاد به مفنامیک اسید زیاد تکیه نمیکنند . شاید این پرسش جالب باشد که چرا مفنیاک بعنوان دارویی برای دندان درد شناخته شده؟در این مطلب میخواهیم علت این موضوع را بررسی کنیم

تسکین دندان درد

علل تسکین درد دندان با مفنامیک اسید


یکی از داروهایی که در هنگام درد دندان مورد استفاده قرار میگیرد ، مفنامیک اسید است . بسیاری از افراد پس از کشیدن دندان ، جراحی ، ارتودنسی  برای تسکین درد از این دارو استفاده می کنند . از بسیاری از دندانپزشکان و متخصص ارتودنسی  شنیده اید که تسکین دندان درد با مفنامیک اسید بسیار رایج است . در ادامه  ی این مطلب در خصوص این دارو بیشتر توضیح خواهیم داد . 

اولین عرضه تجاری مفنیاک اسید


شاید بتوان علت جا افتادن مفنیاک اسید به عنوان داروی دندان درد و تسکین دندان درد با مفنامیک اسید  ، تاریخ عرضه آن در امریکاست.این دارو همراه با ایبوپروفن در سال 1961 معرفی شدند. هرچند فرمول مفنیاک اسید از چندین سال قبل ثبت شده بود اما عرضه تجاری آن اولین بار سال 1967 بود. اما ایبوپروفن در سال 1974 عرضه شد. در طی سالیان زمان کافی برای اینکه مفنیاک اسید بعنوان عاملی موثر برکاهش درد جای خود را باز کند وجود داشت. در ایران هم بعد ها چون نظام دندان پزشکی ایران تحت تاثیر امریکا بوده ، در ایران هم جایگاه خود را پیدا کرد.


تسکین درد دندان با مفنامیک اسید
ظاهر دارو و رنگ آن
شکل ظاهری دارو و حتی رنگ آن بر مقدار اثری که ازآن دریافت میکنیم بسیار موثر است.شاید ظاهرا قضیه مضحک باشد ولی حقیقت دارد. بخشی از تاثیر دارو ممکن است مربوط به پلاسبو باشد . در مطالعات مشاهده شده صورت کپسولی داروها ار فرم قرص آن تاثیر بیشتری بردرد دار، علاوه بر این ها شکل و رنگ مفنیاک اسید هم احتمال دارددر علاقه بیشتر بیماران جهت تمایل بیشتر بیمار بر مصرف آن موثر باشد.

• علاقه کلی برای استفاده داروهای غیر متداول
بطور کلی بیماران علاقه زیادی دارند تا از داروهای نه چندان شناخته شده استفاده کنند تا داروهای متداول . شاید تجویز یک دارو مثل ابوپروفن که در هرمنزلی یافت میشود از نظر بیمار مقبول نباشد و اغلب بیشتر تمایل دارند ، دارویی مصرف کنند که مخصوص آن ها ساخته شده باشد. توضیح اینکه ایبوپروفن عمومی تر است و بسیار از مفنامیک اسید جهت دندان درد میباشد ، شاید برای بعضی بیماران چندان قابل قبول نباشد.


درمان درد دندان با مفنامیک اسید
• اشتباه گرفتن آن با آنتی بیوتیک
بعضی بیماران اشتباها مفنامیک اسید را نوعی آنتی بیوتیک میدانند و اغلب فکر میکنند عفونت دندانشان را با این دارو از بین میبرند. رفع درد را هم به رفع عفونت دندانی ارتباط میدهند. نام دارو و فرم کپسول شکل آن در ایران روی این برداشت غلط موثر است.

• اثر تسکین دهنده کافی
مفنامیک اسید هرچند دارویی تجویزی بوسیله پزشک برای دندان درد نیست اما مسکنی از گروهی NSAID اثر خیلی کم تا متوسط است. این مقدار تاثیر جهت تسکین دندان درد کافیست. به همین دلیل بیماران دندانپزشک با استفاده از این دارو درست یا نادرست نتیجه خوبی دریافت میکنند و لزومی نمیبینند که داروی دیگری را بکار ببرند.

• داروسازها
در سال های اخیر دسترسی دندان پزشک در کشور ما بسیار کمتر از اشخاص داروساز و عرضه کننده های دارو میباشد. در اغلب شهرهای ایران مردم همچنان برای حل مشکل درد خود ترجیح میدهند با داروخانه مراجعه کنند تا دندان پزشک.در اغلب مناطق کشور دسترسی به دندانپزشک وجود ندارد و این امری غیر قابل اجتناب است . در این شرایط عرضه کنندگان داروها نقش مهمی در بوجود آمدن ذهنیت افراد دارند. اغلب اوقات افراد نسخه پیچ یا داروسازها مفنامیک اسید را بعنوان مسکن پیشنهاد میکنند.

“ تسکین دندان درد با مفنامیک اسید ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل