بهداشت دهان و دندان دانش آموزان

بهداشت دهان و دندان دانش آموزان 1 out of 10 based on 1 ratings. 634 user reviews.
0 | 1
کد بلاگ : #766
تاریخ انتشار : سه شنبه, 28 فروردین 1397 13:44
تعداد بازدید کننده : 634
چاپ ارسال به دوستان
تمیز بودن دندان ها برای دانش آموزان در اعتماد بنفس آن ها بسیار موثراست ، هر شخص با یک لبخند جذاب تر است و برای اینکه لبخند زیبایی داشته باشیم نیاز به دندان سالم است. در این مقاله میخواهیم نکات اساسی در مورد بهداشت دهان و دندان دانش آموزان که بسیار ، تحت تاثیر بیماری دهان و دندان قرار دارند بیان کنیم.

رعایت بهداشت دهان و دندان دانش آموزان


تمیز بودن دندان ها برای دانش آموزان در اعتماد بنفس آن ها بسیار موثراست ، هر شخص با یک لبخند جذاب تر است و برای اینکه لبخند زیبایی داشته باشیم نیاز به دندان سالم است. در این مقاله میخواهیم نکات اساسی در مورد بهداشت دهان و دندان دانش آموزان که بسیار ، تحت تاثیر بیماری دهان و دندان قرار دارند بیان کنیم.

 بهداشت دهان و دندان دانش آموزان

بهداشت دهان و دندان در دانش آموزان

همه دندان دارای سه بخش هستند که شامل مینا ، عاج و عصب میباشد.محکم ترین ماده تشکیل دهنده بدن بخش بیرونی تاج دندان است.

در داخلی ترین قسمت عاج ، حفره ای قرار دارد که عمق آن به ریشه میرسد.عصب دندان در درون این حفره است و وظیفه اش رساندن خون به دندان است.

پلاک میکروبی مهمترین عامل پوسیدگی دندان و بیماری های لثه میباشد. که از تجمع باکتری های عامل پوسیدگی روی دندان تشکیل میشود. بهترین ابزاری که میتوان از آن برای برداشتنش استفاده کرد مسواک و نخ دندان میباشد و خمیر دندان هم به عنوان پشتیبان استفاده میشود. روش مسواک زدن و زمانی که صرف آن میشود در پوسیدگی نقش مهمی دارد.

نشانه پوسیدگی دندان

واکنش شدید دندان نسبت به تغییرات دمایی، در تماس بودن با مواد قندی ، وجود نقطه های قهوه ای و سیاه بر سطح دندان از نشانه های پوسیدگی میباشد. رادیولوژی ، معاینه نیز کمک زیادی به تشخیص پوسیدگی دندان میکنند.

عوامل موثر بر پوسیدگی دندان

باکتری ها ، قند ، گذشت زمان و کاهش مقاومت عمومی دندان ها از عوامل رایج پوسیدگی میباشد.

بهداشت دندان دانش آموزان

مشکلات دندان دانش آموزان

بیماری های رایج دهان و دندان شامل این موارد میشود : پوسیده شدن دندان ، فقر تغذیه ، شکستن دندان. علاقه وافر به خوردن شیرینی و شکلات در دانش آموزان سبب بوجود آمدن سیری کاذب میشود و باقی ماندن مواد قندی روی دندان هادر پوسیده شدن آن تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. چسبیدن ذرات شکلات چسبنده مثل کاکائو به دندان در گذر زمان آسیب های جدی به آن وارد میکند.از جمله مشکلات دیگر دندان که باید در سنین پایین رفع شود ناهنجاری های دندان ها می باشد که با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی ، در صورت نیاز  ارتودنسی را انجام دهید . 

مشکلات دندان دانش آموزان

ویژگی مسواک خوب

  • ریشه های نایلونی مسواک باید دارای میزان سختی کم یا متوسط باشد. بکار بردن مسواک سخت و خمیر دندان محتوی موادی که سایش ایجاد میکند باعث بوجود آمدن ضایعات در دندان ها و سابیده شدن طوق آن ها میگردد. فراموش نکنید عمر مفید هر مسواک 3 تا 4 ماه است.

چگونه مسواک بزنیم

  • مسواک زدن باید از بک طرف قوس فک آغز شود و اول سطح های خارجی و بعد سطح های داخلی و سطح جونده و سطح خلفی دندان آخر و در نهایت رویزبان مسواک زده میشود.
  • حداقل 10 مرتبه حرکت جلو و عقب روی هر بخش صورت بگیرد.
  • حداقل دوبار در هر 24 ساعت مسواک بزنید

حوادث دندانی در دانش آموزان

دانش آموزان بدلیل فعالیت های زیادی که دارند احتمال دارد مورد آسیب های زیادی مثل خون ریزی ، لق شدگی ، کج شدن ، شکستگی و کنده شدن دندان قرار بگیرند که در این موارد دندان شیری لزومی به اجرای عملیات ترمیمی ندارند ولی دندان دائمی کج یا لق شوند درصورتی که در کمتر از نیم ساعت در جای خود قرارگیرند احتمال ترمیم شدنشان بسیار بالاست . اما اگر یک ساعت یا بیشتر از زمان لق شدن یا افتادنش بگذرد عملا کاری نمیشود برای آن انجام داد.

آموزش و راهنمایی دانش آموزان نسبت به نکات بهداشتی از جمله حفظ کردن سلامت دندان ها نیاز است چون میتواند از عوارض زیادی جلوگیری کند.

وقتی دندان میافتد چه کنیم

آن را یافته و از ناحیه تاج بردارید و به ریشه اش دست نزنید . دندان را با فشار کم آب ولرم شستشو دهیدوموقع شستشو به هیچ وجه روی ریشه دست یا پارچه نکشید ، چون در این حالت ، الیافی که دندان را نگه میدارند آسیب میبیند. دندانی را که بیرون افتاده در لیوانی پر از شیر یا آب مقطر سرد قرار دهید. در صورتی که آب مقطر موجود نبود از آب معمولی برای دندان استفاده کنید. همچنین میتوانید دندان را در دستمال مرطوبی بگذارید.

دندان را پیدا کنید. برای برداشتن دندان آن را از ناحیه تاج بگیرید و به ریشه دندان دست نزنید. دندان را با فشار ملایم آب ولرم بشویید. برای شستن دندان روی ریشه نباید دست یا پارچه کشیده شود چون در این صورت، الیاف نگه‌دارنده دندان آسیب می‌بیند. دندان بیرون افتاده را در یک لیوان شیر یا آب جوشیده سرد قرار دهید. درصورت دسترسی نداشتن، از آب معمولی استفاده کنید. همچنین می‌توانید دندان را در دستمال تمیز مرطوبی قرار دهید.

زمانی که مسواک زدن اهمیت پیدا میکند

موقع خواب در حالت بیماری بزاق ترشح شده و بخاطر وقفه یا ساکن شدن غده های اصلی بزاق کم میشود. به همین دلیل اثر ضد میکروبیش کم شده در نتیجه ph  دهان اسیدی میشود و علت آن باقی ماندن ذرات کوچک غذا و قند مابین دندان ها میباشد و شرایط رشد میکروب ها فراهم میشود. همین عوامل دست به دست هم داده و باعث پوسیدگی دندان ها میگردد به همین دلیل توصیه میشود حتما قبل از خواب یا در طول درمان مسواک بزنید.

 

“ بهداشت دهان و دندان دانش آموزان ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل