آشنایی با دندان عقل نهفته

آشنایی با دندان عقل نهفته 1 out of 10 based on 1 ratings. 991 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #754
تاریخ انتشار : یکشنبه, 26 فروردین 1397 14:42
تعداد بازدید کننده : 991
چاپ ارسال به دوستان
گاهی اوقات به دلیل کوچک بودن فک ، فشار دندان های مجاور ، فضا برای رویش یک ندان خاص کم بوده و در زمانی که باید رشد کند ، رویش نمیکند ، این اتفاق بیشتر برای دندان عقل می افتد و سطح آن را استخوان یا مخاط می پوشاند که به آن دندان عقل نهفته می گویند .

معرفی دندان عقل نهفته

در ادامه ی این مقاله آشنایی با دندان عقل نهفته را مورد بررسی قرار میدهیم .
گاهی اوقات به دلیل کوچک بودن فک ، فشار دندان های مجاور ، فضا برای رویش یک ندان خاص کم بوده و در زمانی که باید رشد کند ، رویش نمیکند ، این اتفاق بیشتر برای دندان عقل می افتد و سطح آن را استخوان یا مخاط می پوشاند که به آن دندان عقل نهفته می گویند .
شما نیز ممکن است پنین شرایطی برایتان پیش آمده باشد ، اما اقدام درست چیست؟ آیا چنین دندانی به درد نمیخورد و باید آن را دور انداخت ، یا این مشکل به کمک ارتودنیسی حل می شود ؟
بیشتر دندان های عقل اینگونه هستند با توجه به اینکه آخرین دندان هایی هستند که رشد می کنند به دلیل کمبود جا در قوس فکی یا به طور کامل نهفته مانده و یا اینکه به طور کامل رشد نمی یابند . دو راه حل وجود دارد گاهی اوقات  متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که دندان عقل را باید از دهان خارج کرد و در بعضی مواقع نیز آن را به قوس دندانی هدایت می کنند . بهتر است این دندان ها را هر چه سریع تر از دهانتان خارج کنید ، با افزایش سن عوارض قلبی ، فشار خون ، بیماری های سیستم ایمنی و ... محتمل تر می شود . بنابراین هر چه که سن بالاتر می رود کشیدن دندان عقل با عوارض بیشتری همراه خواهد بود .

دندان عقل نهفته

دندان نهفته و ارتودنسی


در بالا گفته شد که ارتودنسی یکی از راه حل هایی است کهدندان عقل نهفته را می توان به قوس دندانی هدایت کرد در غیر این صورت باید آن را از دهان جدا کرد . ماندن دندان نهفته ای که فضای کافی برای رشد ندارد موجب عفونت ، تومور ، بینطمی سایر دندان ها و ... می شود . چکاپ های مرتب باعث می شود تا شما بتوانید دندان های نهفته را تشخیص داده و به موقع اقدام کنید .

رسیدگی به دندان های نهفته


سن رشد دندان های نیش بالا 13 تا 14 سالگی است و دندان های عقل نیز معمولا تا سن 20 سالگی رشد میکنند و نهایتا تا سن 25 سالگی ادامه میابد . بنابراین اگر در این بازه ی زمانی دندان عقلتان رشد نکرد به پزشک معالج مراجعه کرده و از وجود آنها مطلع شوید . معاینات رادیوگرافی و کلینیکی میتواند وجود این دندان ها را تشخیص دهد . برای خارج کردن دندان های نهفته فک را جراحی می کنند . در برخی از افراد دندان عقل هرگز تشکیل نمی شود و معالجات پزشکی می تواند آن را تشخیص دهد .

درمان دندان عقل نهفته

دندان نیش نهفته


گاهی اوقات نتایج رادیوگرافی حاکی از آن است کهشما دندان نیش نهفته دارید ، این دندان ها در سقف دهان مخفی می مانند . به گفته ی  متخصص ارتودنسی ، بایستی کودکان از سنین 6 سالگی تحت نظر ارتودنس باشند تا نا بهنجاری های فک آنها تشخیص داده شده و در همان سنین کودکی رفع شود . نهفته ماندن دندان میتواند کیست و تومور هایی که معالجه ی آنها سخت و هزینه بر است را در پی داشته باشد .

دندان نیش نهفته

 

خطرات دندان نهفته


• پوسیده شدن دندان های مجاور
• بیماری های لثه
• تحلیل رفتن استخوان های مجاور
• ایجاد مشکل برای پر کردن دندان های مجاور
• از بین رفتن ریشه های دندان های مجاور
• ایجاد کیست و تومور
• ایجاد درد های عصبی در قسمت صورت
• نامرتب کردن دندان ها
• بیماری های فک و صداهای ناشی از آن

 

خارج کردن دندان نهفته از دهان

چنانچه شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که دندان های نهفته در فک دارید نیازی به نگرانی نیست در بیشتر مواقع با یک متخصص ارتودنسی می توانید دندان های نهفته خود را به قوس دندانی باز گردانید . برای این کار در ابتدا از دندان های شما عکس برداری می شود و موقعیت دقیق دندان های نهفته را مشخص می کنند . 
دندان ها نهفته در زیر لپ قایم می شوند ، پس از تشخیص موقعیت مکانی دندان های نهفته این دندان ها را سیم کشی می کنند تا به کمک نیروی ارتودنسی آن را درون قوس دندانی قرار دهند . با وجود اینکه ارتودنسی چند ماهی طول می کشد ، شما در نهایت یکی از دندان های ارزشمند خود را از دست نخواهید داد . 

 

“ آشنایی با دندان عقل نهفته ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل