بهداشت دندان کودک

بهداشت دندان کودک 1 out of 10 based on 1 ratings. 441 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #752
تاریخ انتشار : یکشنبه, 26 فروردین 1397 11:49
تعداد بازدید کننده : 441
چاپ ارسال به دوستان
امروزه تمام والدین میدانندبهداشت دندان کودک جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان او است. اما اغلب اوقات فرآیند تمیز کردن دندان کودک بسیار مشکل و پردردسر میباشد. ممکن است کودک از خود یک دندگی و لجبازی نشان دهد یا از بلعیدن خمیردندان دچار تهوع شود و دیگر علاقه ای به مسواک زدن دوباره ندارد

نکات طلایی بهداشت دندان کودک

امروزه تمام والدین میدانندبهداشت دندان کودک جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان او است. اما اغلب اوقات فرآیند تمیز کردن دندان کودک بسیار مشکل و پردردسر میباشد. ممکن است کودک از خود یک دندگی و لجبازی نشان دهد یا از بلعیدن خمیردندان دچار تهوع شود و دیگر علاقه ای به مسواک زدن دوباره ندارد. ممکن است باز کردن دهان کودک بخاطر کوچک بودن و تمیز کردن دندان برای شما مشکل باشد. در این مطلب میخواهیم همه نکات اصلی درمورد بهداشت دندان کودک ، از انتخاب نوع مسواک گرفته تا وضعیت مناسب کودک جهت مسواک زدن و زمانی که باید مسواک را برای شما توضیح دهید.

بهداشت دندان کودک

چگونه دندان کودک را مسواک کنیم؟


وضعیت مناسب برای تمیز کردن دندان کودک وابسته به سن سن و سال و تعداد افرادی که مراقب او است بستگی دارد. اگر کودک شما کمتر از یک سال دارد ، بهترین شرایط جهت تمیز کردن دهان کودک ، در آغوش گرفتن و تکیه دادن سر او روی بازو و پاک کردن دهان او با دست دیگری میباشد.
اگر والدین قصد داشته باشند با هم دهان کودک را تمیز کنند ، وضعیت مناسب نشستن پدر و مادر در مقابل هم و تشکیل صفحه با زانو میباشد. کودک روی زانوهای والدین دراز میکشد. یکی از آن ها دهان کودک را پاک کرده و دیگری دست کودک را میگیرد. این وضعیت جهت برای تمیز کردن کودکانی که یک تا سه سال میباشند توصیه میگردند.
در بچه هایی که سن بیشتری دارند ، 3 تا 9 سال ، یکی از والیدن پشت کودک قرار میگیرد. کودک سرش را روی دست والدین تکیه داده و او با دیگر دستش دهان کودک را مسواک میکند.برای تمیز کردن دندان های کودک روبرو قرار گرفتنش پیشنهاد نمیشود. چون در این شرایط کنترل وضع کودک چندان ساده نیست.
در بچه های 9 تا 12 سال نقشی که والدین ایفا میکنند دقت کردن در روش مسواک زدن کودک است. به این معنی که عملیات مسواک زدن را انجام میدهد و والدین جهت فقط برای بخش هایی از دندان که خود کودک نمیتواند تمیز کند به او کمک میکنند. بخش هایی مثل دندان آسیای پایین یا طح گونه ای دندانهای آسیای بالا

مراقبت از دندان کودک

مسواک مناسب کودکان

مسواکی که برای کودک توصیه میشود دارای سری کوچک و دسته ای پر حجم است . الیاف موهای نایلونی آن هم باید نرم باشند تا مانع آسیب زدن به بافت لثه و دندان شوند.

ضرورت استفاده از نخ دندان کودکان


در بیشتر کودکان دندان های شیری دارای فاصله از یکدیگر میباشند و تا هنگامی که دندان های دایمی کودک رشد نکند بکار بردن نخ دندان نیاز نیست و خود مسواک تنها برای تمیز کردن سطوح بین دندان ها کافی میباشد. ولی پس از روییدن دندان های دائمی نخ دندان کشیدن دارای اهمیت زیادی میشود. در حالتی که دندان شیری به یکدیگر اتصال دارند و یا بسیار شلوغند ، بکار بردن نخ دندان جهت تمیز کردن دندان های آسیا اهمیت زیادی دارند.

 
بهداشت دهان کودک

سن مناسب مسواک زدن کودک


برای مسواک زدن بطور مستقل نمیتوان سن دقیقی را تعیین کرد . کودکان حتی در سنین یکسان یا نزدیک بهم از نظر مهارت های دستی باهم تفاوت های زیادی دارند. یک محاسبه غیر دقیق برای سنجیدن مهارت دستی کودک " استعداد رنگ کردن ما بین خطوط " است . اگر کودک شما این توانایی را بدست آورد که تصاویر را بدون خروج از حاشیه آن ها رنگ آمیزی کند یعنی مهارتش قابل قبول است. البته در این وضعیت هم سپردن اعمال مربوط به بهداشت دندان کودک  به خود او  منطقی نیست و نقش والدین بصورت نظارتی حتما باید وجود داشته باشد

مراقبت بهداشت دهان کودک را باید از چه سنی شروع کنیم؟


بهترین وضع این است که حتی پیش از اینکه دندان های شیری کودک شروع به بیرون آمدن کنند روزی یک بار با گاز و دستمال مرطوب پاک سازی شوند. این کار از تجمع میکروب ها که باعث پوسیده شدن دندان میشوند جلوگیری میکند.به علاوه در کودکانی که ارتودنسی انجام داده اند در مراقبت از دندان ها باید توجه بیشتری کرد ، علاوه بر بهداشت دهان  ، اینکار به عادت تمیز کردن دندان بوسیله کودک پس از روییدن دندان های جلویی با دستمال مرطوب کمک زیادی میکند.
سن مناسب مسواک زدن کودک

آیا استفاده از خمیردندان برای کودک ضرورت دارد؟


برای کودکانی که سن آن ها از سه سال کمتر است بکار بردن خمیر دندان جهت مسواک چندان اهمیت ندارد.استفاده از خمیردندان در سن پایین بخاطر کف کردن باعث تهوع در کودک میشود. علاوه براین ها کودکی که دارای سن و سال پایین است توانایی کنترل درست بلع خود را ندارد و احتمال اینکه بخشی از کف خمیر دندان را قورت بدهد وجود دارد . قورت دادن خمیر دندان در دراز مدت باعث باعث مسمومیت کودک و تغییر رنگ دادن دندان های او به خاطر وجود فلوراید میشود. به همین دلیل استفاده از خمیر دندان برای کودکان تا 36 ماهگی توصیه نمیشود و بعد آن هم استفاده از خمیر دندان باید به مقدار بسیار ناچیز به اندازه نوک ناخن باشد .

راه حل برای مقابله با بی قراری کودک در مسواک زدن

در کل نظر اغلب در این است که در صورت تمیز کردن دهان در سن کمتر از یک سال در کودک ایجاد شود ، کودک بعدها در برابر آن مقاومتی نشان نمیدهد. اگر کودک به مسواک زدن پیش از یک سالگی عادت نکند و در حال حاضر در برابر آن مقاومت میکند ، راه حل آن پافشاری شماست. اگر برای مدتی به کودک برای تمیزی دندان اصرار کنید ، بدون شک مساله را میپذیرید.
در مواقعی که کودک خواب آلوده یا خسته است زیاد سخت نگیرید و به سرعت مسواک زدن کودک سخت نگیرید ولی ر روزهای بعد حتما جدی بگیرید.

زمان مناسب تعویض مسواک

توصیه میکنیم مسواک را زمانی تعویض کنید که موهای آن کاملا فرسوده شوند و تغییر حالت در آن ها نمایان شود . بسته به شدت و دفعات مسواک زدن فرآیند فرسوده شدن بین 3 تا4 ماه به طول می انجامد. البته کودکان کم سن مسواک ها بخاطر جویده شدن بوسیله کودک با سرعت زیادی فرسوده میشوند. برخی کارخانه ها مسواک دارای موی رنگی تولید میکنند که تغییر رنگ آن نشان دهنده زمان تعویض مسواک میباشد.

 

“ بهداشت دندان کودک ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل