انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی 1 out of 10 based on 1 ratings. 1032 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #735
تاریخ انتشار : شنبه, 21 بهمن 1396 14:25
تعداد بازدید کننده : 1032
چاپ ارسال به دوستان
این مقاله انواع روش های ارتودنسی را مورد بررسی قرار می دهد

انواع ارتودنسی

درمان ارتودنسی چون  به مرتب سازی دندانها می پردازد بسیاری بر این باورند که تنها مرتب شدن دندانها کافیست در صورتیکه باید بدانید دندانها بر روی استخوان و مفصل فکین سوارند پس فرم فک نیز در درمان ارتودنسی از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد. امروزه با پیشرفت های فراوانی که در علم ارتودنسی صورت گرفته علاوه بر  استفاده از ابزارهای مختلف و سیستم های درمانی متنوع به خوبی میتوان  با مراجعه به ارتودنتیست  در سن مناسب به بهترین درمان دست یافت  تا علاوه بر داشتن روابط مطلوب فکی و دندانی از لبخندی زیبا نیز بهرمند شد.


تا چند دهه اخیردرمان  ارتودنسی فقط توسط دستگاههای ثابت یا همان براکت هایی که روی سطح دندانها قرار می گیرند  انجام می شد  اما در گذر زمان و پیشرفت هایی که در این درمان شاهد بودیم متخصصین ارتودنسی دریافتند که علوه بر مرتب سازی دندانها می توانند از درمان های متحرک در سنین پایین ( معمولا بین 8-12) می توانند به درمان یا حتی از  تشدید ناهنجاری های فکی کاسته. همچنین ارتودنسی شفاف یا اینویزیلاین روشی دیگر برای ردیف کردن دندانها بدون نیاز به براکت و سیم های ارتودنسی توسط پلاک های شفاف ارتودنسی است که برای افراد با مشکلات دندانی خفیف پیشنهاد می شود.


 
 
 انواع ارتودنسی
انواع مختلفی از دستگاههای ارتودنسی متحرک وجود دارند که بسته به نوع ناهنجاری و مشکلات ائم از کوچک بودن فک پایین یا فک بالا . بزرگ بودن هریک از آنها نسبت به دیگری  تنگی فکین و همچنین جلو و عقب بودن هریک از فکین نسبت به دیگری از جمله ناهنجاری هایست که می توان به راحتی  باکمک  دستگاههای متحرک ارتودنسی از تشدید آنها جلوگیری کرد. این دستگاهها ممکن است تک فکی و یا دو فکی (روی هر دو فک بالا و پایین) باشند.

 


 

پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک متحرک ارتودنسی یکی از ابزارهای متحرک ارتودنسی است که در حین درمان ارتودنسی گاها در کنار بریس ها به منظور تغییر شکل دندان ها و فک و رسیدن به نتیجه دلخواه ارتودنسی و همچنین گاها در پایان درمان ارتودنسی در قالب نگهدارنده به منظور حفظ نتیجه درمان کاربرد دارد. در واقع می توان گفت پلاک متحرک ارتودنسی برای جابجایی های جزیی دندان ها وسیع کردن قوس و کام  باز ویا  بستن فضا و همچنین حفظ فضا کاربرد دارد.
دستگاه فانکشنال ارتودنسی

این نوع پلاک های ارتودنسی معمولا فک پایین را به جلو حرکت می دهد تا اختلال بایت (روابط فکی و دندانی) را از بین ببرد. در واقع می توان گفت که دستگاه فانکشنال ارتودنسی مربوط به ناهنجاری کلاس ۲ یا جلو بودن دندان های فک بالا می باشد. همچنین باید بدانید که رسیدن به نتیجه مطلوب نیازمند همکاری بیمار می باشد. همچنین در ادامه درمان فانکشنال در اکثر مواقع بیمار باید از دستگاههای ثابت (بریس های ارتودنسی) استفاده کند تا نتیجه دلخواه تثبیت شود به همین منظور ارتودنسی ثابت بلافاصله بعد از دستگاه فانکشنال به کار برده می شود.

پلاک فانکشنال ارتودنسی

 
فانکشال ارتودنسی


دستگاه فانکشنال معمولا به صورت تویین بلاک ( دو تکه) برای هر دو فک تعبیه می شود. هدف از استفاده این دستگاه نیز جلو راندن فک پایین است تا فک پایین با فک بالا هم محور شود و دو فک به خوبی روی هم قرار بگیرند . این دستگاه به دلیل متحرک بودن دو تکه است و یک بخش برای فک بالا و یک بخش برای فک پایین و عملکرد همزمان این دو بخش تویین بلاک نامیده می شود این دو بخش شبیه به دو بلوک پلاستیکی است که با بستن دهان به گونه ای روی هم قرار می گیرند که فک پایین جلوتر می آید و با تکرار این رفتار به مرور زمان فک پایین برای همیشه در این موقعیت جلوتر فرار می گیرد.
هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی نوعی دستگاه متحرک ارتودنسی است که به دستگاههای ثابت ارتودنسی و یا پلاک عریض کننده فکک بالا متصل می شود و به اصطلاح برخی مشکلات روابط دندانی و فکی کمک می کند. هدگیر ارتودنسی مدتی قبل به صورت مرتب استفاده می شد در صورتیکه امروزه کاربردش کمتر شده چرا که دستگاههای با نتایج مشابه و در عین حال قابل قبول تری در دسترس هستند. هرچند با این حال در برخی موارد هنوز هم ممکن است هدگیر بهترین گزینه ممکن باشد.


هدگیر ارتودنسی
 

هدگیر ارتودنسی

در ظاهر ممکن است استفاده کردن از دستگاه هدگیر ارتودنسی چالش بزرگی به نظر برسد و هیچ کسی هم این نکته را انکار نمی کند اما باید این را هم در نظر داشته باشید که عادت کردن به این دستگاه هم نیازمند گذشت زمان است و مهم تر از آن هدف شما از درمان و انگیزه ی درونی شما بسیار کمک کننده در استفاده درست از دستگاه می باشد. پس با دقت دستور العمل های متخصص ارتودنسی خود را پیروی کنید تا به بهترین شکل روند درمان شما سپری شود. لازم است هدگیر تقریبا 18ساعت در روز پوشیده شود تا موثر واقع شود که معمولا بازه درمانی 6 تا 18 ماه را در بر میگیرد و این مدت بستگی به میزان ناهنجاری و همچنین همکاری خود بیمار دارد.
کاربردهای هدگیر
گاهی اوقات براکت ها به تنهایی برای جابجایی دندانها به موقعیت صحیح شان کافی نیستند یا نمی توانند مشکل مربوط به روابط فکی یا مشکل مربوط به رشد فک ها را برطرف کنند در چنین شرایطی ممکن است متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد دهد تا از سایر دستگاههای ارتودنسی استفاده کنید هدگیر ارتودنسی هدگیر ارتودنسی دستگاهی خارج دهانی است که نیروی کافی برای جابجایی صحیح دندانها و هدایت رشد صورت را فراهم می کند. شایع ترین کاربرد هدگیر استفاده جهت اصلاح دیسکوسپنی های ساجیتال می باشد. معمولا هدگیر برای بیماران در حال رشد مورد استفاده قرار می گیرد تا به لحاظ ارتوپدیک به اصلاح  رشد فک بالا بپردازد.


هدگیر ارتودنسی
 
هدگیر ارتودنسی


هدگیر ارتودنسی از طریق قلاب های فلزی یا یک فیس بو به براکت ها یا پلاک متحرک فک بالا متصل می شود. پد گردنی  یا یک پوشش پارچه ای پس سری از هدگیر پشتیبانی می کند. هدف هدگیر کند کردن یا متوقف کردن رشد فک بالا است و به این ترتیب به کاهش و یا جلوگیری از ایجاد اورجت شدید کمک می کند به علاوه می توان از هدگیر جهت ایجاد فضای بیشتر برای مرتب کردن دندان های کج استفاده کرد.  هدگیر از طریق بند ها و تیوب های دندان های آسیای بزرگ به دندان ها متصل می شود و کمک می کند تا این دندان ها به سمت عقب حرکت کنند تا فضا برای دندان های جلویی باز شود.
فیس ماسک

فیس ماسک ارتودنسی دستگاهی متحرک با عملکرد ارتوپدیک در درمان های ارتودنسی است که برای اصلاح رشد ناهنجاری های عقب بودن فک در سنین رشد کودکان (بین 8 تا 13 سالگی ) بکار می رود. از این دستگاه برای تحریک رشد فک بالا رو به جلو استفاده می شود. این دستگاه در بیمارانی که فک بالای عقب رفته و ظاهرا فک پایین جلو آمده داشته شدت مشکلشان خفیف بوده و عامل وراثتی قوی برای این مشکل ندارند کاربرد بسیار مطلوبی داشته و ممکن است نیاز به جراحی در سنین بالاتر را مرتفع سازد. این دستگاه در مواقعی که فک بالا با سرعت کافی رشد نکند و ناهنجاری کراس بایت یا آندر بایت به وجود آید مورد استفاده قرار می گیرد.

فیس ماسک ارتودسی  
 

فیس ماسک ارتودنسی

این دستگاه یک تکه است و از میله فلزی ضد زنگ  تشکیل شده که به پد ها یا تکیه گاه هایی روی پیشانی و چانه متصل می شوند. فیس ماسک به رابر بند ها یا کش ارتودنسی و بریس های فوقانی گیر داده می شوند تا فک بالا را به تدریج رو به جلو بکشند. میله فلزی نقش چهارچوبی را دارد که پیشانی و چانه را نگه می دارد و هم چنین پدها به راحتی قابل تنظیم هستند تا ارتفاع دستگاه متناسب با صورت بیمار باشد. همکاری بیمار درنتیجه  درمان بسیار مهم است .  مانند هر دستگاه متحرک دیگر در ارتودنسی برای بیمارانی که فیس ماسک دارند مدت زمان کوتاهی طول می کشد تا به دستگاه جدید عادت کنند. در این حین ممکن است بیمار با کمی درد و التهاب در دهان مواجه شود که بعد از عادت کردن وی به دستگاه برطرف خواهد شد.
 فیس ماسک باید دست کم 18 ساعت در شبانه روز استفاده شود. بیمار همکار نیز حتما به نتیجه مطلوبی دست می یابد. نیرو های القا شده از طرف کش ها بسیار قوی هستند بنابراین باید به پوست زیر تکیه گاه پیشانی و چانه استراحت بدهید و بگذارید پوست دقایقی در روز نفس بکشد. در طول شب و هنگام خواب نیز می بایست که از دستگاه استفاده کرد زیرا بهترین زمان برای اثر گذاری دستگاه می باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که اگر فیس ماسک بلافاصله قبل از خواب استفاده شود غالبا با حساسیت و درد بیشتری همراه است و باعث  می شود بیمار ناخود آگاه آن را درآورد بنابراین سعی کنید دستگاه را از ساعات اولیه بعدازظهر استفاده کنید تا درمان موفقیت آمیز باشد.

فیس ماسک ارتودنسی

 

فیس ماسک ارتودنسی

نحوه نگهداری و تمیز کردن فیس ماسک

فیس ماسک را می توان با پارچه مرطوب یا هرنوع پد ضد عفونی کننده تمیز کرد . تکیه گاههای  پیشانی و چانه را نیز می توانید هنگامی که به متخصص خود  مراجعه می کنید تعویض کنید. فیس ماسک را باید به صورت مرتب استفاده کرده تا به بهترین نتیجه دست یابید و نتیجه را به خوبی حفظ کنید. هنگام غذا خوردن و مسواک دستگاه را خارج کنید اما به سرعت فیس ماسک را بپوشید و از خوردن غذاهای سفت و چسبناک خودداری کنید. کش های متصل به دستگاه و دندان ها را باید هر 12 ساعت تعویض کنید اما نکته حائز اهمیت در رابطه با آنها اینجاست که حداقل 4ساعت باید فاصله باشد بین هر بار گذاشتن و برداشتن دستگاهها.
دستگاههای ثابت ارتودنسی

دستگاههای ارتودنسی  ثابت شامل براکت هایی میباشد که روی دندانها چسبانده میشوند همچنین انتقال نیرو به براکت و دندانها توسط سیم یاوایر باریکی که داخل براکت قرار میگیرد انجام میشود. به منظور نگه داشتن وایر داخل براکت متخصص ارتودنسی از کش یا اورینگ استفاده میکند. جهت زیبایی بیشتر، این کش ها یا اورینگها درمجموعه ای از رنگ های مختلف وجذاب وجود دارند که میتواند به دلخواه بیمار رنگش تغییرکند.بعضی از بیماران ترجیح میدهند که اورینگ های آنها غیرقابل مشاهده باشد ازهمین  رو اورینگ های خاکستری  یارنگ براکت را انتخاب میکنند.

دستگاههای ثابت ارتودنسی
 
 
براکت ارتودنسی


نگین ارتودنسی یا براکت

نگین یا براکت ارتودنسی قطعات مربعی شکل کوچکی از جنس فلز یا سرامیک هستند که با کمک چسب مخصوص ارتودنسی به سطح دندان چسبانده می شوند. وظیفه اصلی نگین براکت،  اتصال ضمائم مختلف به دندان است در واقع نگین براکت همانند دستگیره عمل می کنند و به کمک آن می توان دندان را گرفته و به سمت مورد نظر کشاند. امروزه  با پیشرفت های فراوان در این زمینه نگین ها یا براکت های مختلفی وجود دارند که هریک برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

هر دندان براکت خاصی دارد که فرم آن از آناتومی سطح دندان تبعیت می کند و زوایای خاصی در آن تعبیه شده است. روی بعضی از براکت ها هوک یا قلاب وجود دارد همچنین هر براکت شیاری دارد که سیم ارتودنسی  داخل آن قرار می گیرد. امروزه با پیشرفت های فراوانی که در درمان ارتودنسی و  دستگاههای به کار رفته در این درمان صورت گرفته براکت ها شامل انواع و اقسام مختلفی می باشند. در ادامه می پردازیم به تاریخچه ارتودنسی و نحوه ایجاد و پیشرفت این سیستم در گذار زمان.


براکت ارتودنسی  
 

انواع براکت ارتودنسی

در دهه های اخیر با پیشرفت های فراوان در علم دندان پزشکی هم چنین شاخه ارتودنسی  شرکت ها ی  مختلف دست به تولید انواع مختلف براکت ها جهت زیبایی بیشتر و همچنین کارایی بهتر آن ها زده اند.
نگین براکت  ممکن است از جنس فلز استیل و یا سرامیک شفاف ساخته شوند.  همچنین براکت ها از لحاظ جنس و عملکرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از براکت های معمول، براکت های سلف لیگت،  براکت های لینگوال یا زبانی همچنین براکت های سرامیکی که هر کدام از این نگین ها شامل خصوصیات و کارایی منحصر به فرد خود هستند.
انواع نگین یا براکت ارتودنسی

براکت های فلزی

این نوع براکت ها که از اولین نوع براکت های به کار رفته در درمان های ارتودنسی می باشند از جنس  فولاد ضد زنگ هستند و گاهی همراه با تیتانیوم به کار می روند. براکت های فلزی رایج ترین نوع براکت ها هستند. دستگاههای ارتودنسی  قدیمی شامل براکت های کوچکی می باشند که روی دندان ها چسبانده می شوند و همچنین بند هایی که روی دندان های آسیا قرار می گیرند. گره های الاستیک (اورینگ) سیم را روی براکت های فلزی نگه می دارد . یکی از مزایای براکت های فلزی این است که اورینگ های رنگی به کودکان فرصت خودنمایی می دهند.


براکت فلزی ارتودنسی
 

براکت های سلف لیگیت

براکت های سلف لیگیت

براکت های سلف لیگیت یا خود بازشونده دارای گیره ای هستند که باز و بسته می شوند. وقتی گیره ها بسته هستند آرچ وایر را در جای خود ثابت نگه می دارند از این رو براکت های سلف لیگیت نیازی به گره های الاستیکی ندارند در عوض سیم درون براکت قرار می گیرد. این نوع براکت ها تا حدودی طول درمان ارتودنسی را کاهش می دهند و همچنین به علت فشار نیرو های کمتر به دندان ها درد کمتری به دندان ها  تحمیل می شود و در قیاس با براکت های سنتی به تنظیمات کمتری نیاز دارد. با این حال در پایان درمان ارتودنسی اعمال جزییات نهایی روی دندان ها با براکت های سلف لیگیت در مقایسه با براکت های معمول ممکن است دشوارتر باشد.
براکت های زبانی یا لینگوال

براکت های لینگوال براکت های ثابت هستند که به صورت اختصاصی هر فرد تهیه شده و پشت دندان ها متصل می شود. از این رو این براکت ها قابل مشاهده نیستند بنابراین براکت های لینگوال برای افرادی که دوست ندارند براکت های آنها قابل  رویت باشد بهترین جایگزین تلقی می شود. البته این سیستم به دلیل محدودیت های لابراتواری هنوز در ایران  به درستی وجود ندارد.


براکت های لینگوال یا زبانی
 

براکت های سرامیکی

براکت های سرامیکی

براکت های سرامیکی یا شفاف به عنوان جایگزینی برای براکت های فلزی سنتی به کار می روند چون تقریبا همرنگ دندان ها هستند و تا حدود بسیار زیادی قابل مشاهده نیستند و جلب توجه نمی کنند. معمولا این براکت ها از سرامیک یا مواد پلاستیکی ساخته شده اند و به شیوه ای مشابه براکت های فلزی عمل می کنند. گره های الاستیکی شفاف و گره های فلزی سفید برای استفاده همراه این براکت ها وجود دارد که تا حدود زیادی به کمتر دیده شدن براکت ها کمک می کند. براکت های شفاف نسبت به براکت های فلزی شکننده تر هستند بنابراین باید مراقبت بیشتری نسبت به این براکت ها داشت. البته جدا شدن نگین های سرامیکی نسبت به فلزی از سطح دندان کمتر روی می دهد.بند ارتودنسی

حلقه های فلزی هستند که اغلب دور دندان های کرسی عقب چسبانده می شوند و روی آنها نیز براکتی خاص تحت عنوان تیوب برای عبور سیم یا وایر ارتودنسی تعبیه شده است . به علاوه قلابی برای اتصال کش ارتودنسی دارند. در سمت زبانی  بند ها نیز معمولا گیره هایی تحت عنوان کلیت زبانی قرار دارد که در صورت برآمده شدن به راحتی می توانید توسط یک قاشق آن را اصلاح کنید . بند های ارتودنسی در روزهای اول ارتودنسی ممکن است بسیار ناراحت کننده باشند که در این صورت می توانید توسط موم ارتودنسی اصطحکاکات آن هها را با زبان و لپ خود جلوگیری کنید تا میزان آزار آن کمتر شود.


 
 
 

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف یا نامرئی

امروزه یکی از پرطرفدارترین درمان های ارتودنسی به علت قابل رویت نبودن دستگاه ها بر روی دندان ارتودنسی متحرک و نامرئی میباشد. این نوع از ارتودنسی برای کسانی در نظر گرفته شده که فرد با وجود نامرتبی دندان هایش به علت دغدغه خود برای نمایان بودن سیم ها و براکت ها از انجام ارتودنسی صرف نظر می کند.
خوشبختانه با پیشرفت زیادی که این تخصص داشته برای حل این مشکل اقداماتی صورت گرفته است که میتوان از ارتودنسی متحرک و نامرئی استفاده کرد. دراین شیوه از مجموعه پلاک های متحرک و نامرئی البته برای برخی از کیس ها صرفاجهت مرتب کردن دندان ها استفاده میشود.
 نحوه درمان به این صورت است که از دندان های بیمار پس از مشاوره بامتخصص ارتودنسی قالبگیری میشود و نمونه قالب های دهانی به لابراتوار ارسال می شود و لابراتوار نسبت به نوع درمان  اقدام به تهیه پلاک های شخص می کند.پس از دریافت پلاک های شفاف ارتودنتیست آنها را مورد بررسی قرار می دهد. و در جلسات معاینه آنها را به بیمار تحویل می دهد  همچنین بیمار در وقت های تعیین شده که معمولا هر 2هفته یا یک ماه یک بار می باشد برای چکاپ و بررسی نحوه روند درمان  باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.
با این روش ها بیماران هم میتوانند صاحب دندان های مرتب و لبخندی زیبا شوند و هم از غیرقابل رویت بودن دستگاه اطمینان خاطر را داشته باشند.


ارتودنسی شفاف
 
“ انواع ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل