درمان و علل درد ارتودنسی

درمان و علل درد ارتودنسی 1 out of 10 based on 1 ratings. 1020 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #722
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 دی 1396 12:08
تعداد بازدید کننده : 1020
چاپ ارسال به دوستان
میزان و شدت درد ارتودنسی در طول درمان و راه های مهار آن از جمله سوالات شایعی می باشد که به کرات از ارتودنتیست پرسیده می شود.

درد ارتودنسی

درد ارتودنسی و درمان آن 

یکی از اولین نگرانی هایی که قبل از شروع هر درمان دندانپزشکی ذهن مارا به خود مشغول می کند میزان  درد و ناراحتی است که ممکن است آن درمان به ما تحمیل کند. درمان ارتودنسی نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری از افراد در مورد میزان درد و جراحتی که مشمول آنها خواهد شد نگرانند. اما  نکته حائز اهمیت اینجاست که در درمان های ارتودنسی، درد و ناراحتی بسیار کمتر از آن است که فکر می کنید یا می شنوید در واقع می توان گفت  ارتودنسی اصلا درد ندارد و نگرانی های بیماران از بابت درد ارتودنسی فقط مربوط به روزهای اولیه درمان می باشد.
علت درد ارتودنسی

درد ناشی از درمان  ارتودنسی را می توان پاسخ طبیعی بدن بیمار  به آسیب دانست . این پاسخگویی التهابی به خاطر تغییر در جریان خون می باشد که بر اثر ایجاد فشار بر دندان ها پدید می آید. غالبا در روز های نخست پس از درمان و یا پس از هر بار ویزیت با درد همراه خواهد بود. برخی از عوامل بر شدت احساس درد در بیماران می افزاید. جنسیت سن آستانه تحمل و سطح استرس از جمله موارد تاثیر گذار بر شدت درد ناشی از درمان ارتودنسی به حساب می آیند. اما به طور کل نمی توان منکر این درد شد و کما بیش کلیه بیماران پس از اقدام به درمان ارتودنسی با این درد مواجه خواهند شد .


علت درد ارتودنسی

 


درد ارتودنسی

بریس ها به هنگام نصب درد ایجاد نمی کنند ولی در ابتدای درمان ارتودنسی به مدت چند روز تا یک هفته ممکن است به هنگام غذا خوردن دندان های فرد حساس شوند.  بریس ها باعث دردناک شدن دندان ها می شوند البته هر فرد ممکن است پاسخ منحصر بفردی نسبت به این حساسیت داشته باشد. به همین دلیل ضروری است که افراد به هنگام ارتودنسی کردن دندان های خود از گزینه های موجود برای کاهش درد آگاه باشند.  روزی که بریس ها نصب شد دندان های شما هیچ دردی احساس نخواهد کرد همانطور که ذکر شد  چند روز بعد ممکن است ارتودنسی و دستگاهها مقداری ناراحتی برای شما ایجاد کنند  که البته با راهکارهای مختلفی می توان در بهبود وضعیت گام برداشت. 
عوامل تاثیر گذار بر مهار درد ناشی از درمان ارتودنسی

  • رژیم و برنامه غذایی
  • داروهای مسکن و شیمیایی
  • توجه به بهداشت دهان و دندان
  • مراجعه به متخصص ارتودنسی
عوامل تاثیرگذار بر درد ارتودنسی  

 

رژیم غذایی ارتودنسی  
رژیم و برنامه غذایی
یکی از موارد قابل توجه در زمان  درمان ارتودنسی که در طول  دوره درمان  باید  به آن دقت شود توجه به رژیم  و مواد غذایی مصرف شده  می باشد تا جاییکه باید از مصرف مواد غذایی  سفت و چسبنده خودداری کرد زیرا این دسته از مواد خوراکی موجب آسیب  رسیدن به بریس ها خواهند شد که می توانند درد ناشی از درمان را تشدید کنند. اما رژیم غذایی که بیماران باید در روزهای اول پس از درمان از آن پیروی  استفاده از مواد خوراکی نرم و رقیق است همچنین غذاها باید به گونه ای باشد که نیازی به جویدن نداشته باشد مثل سوپ، آش، پوره سیب زمینی و از این دسته مواد غذایی.
داروهای مسکن و شیمیایی
در مواردیکه بیمار پس از درمان با درد  زیادی مواجه شود که از  آستانه تحمل وی خارج باشد می تواند از دارو ها و یا مسکن ها استفاده نماید . استامینوفن و یا ژلوفن  از مسکن های رایجی هستند که می توان  استفاده کرد تا درد کنترل گردد. دهان شویه ها و یا اسپری های بی حس کننده دهان از دیگر دارو های مسکنی هستند که می توان به منظور کاهش درد از آنها استفاده کرد. موم ارتودنسی نیز از دیگر وسایل ارتودنسی است که به عنوان سدی بین بریس و سطح داخلی دهان مورد استفاده قرار می گیرد و تا حدود زیادی از التهابات جلوگیری می کند. این موم ها در کلینیک های ارتودنسی موجود است. ارتودنتیست باید به هنگام نصب دستگاهها موم و نحوه استفاده ار آن را در اختیارتان بگذارد.
 داروهای شیمیایی

 


بهداشت ارتودنسی

توجه به بهداشت دهان و دندان
یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر کاهش درد ناشی از درمان ارتودنسی، توجه به بهداشت دهان و دندان می باشد. بیمار در حین درمان خصوصا روزهای نخست می تواند از خمیردندان مخصوص دندان های حساس استفاده نماید. این خمیر دندان ها که حاوی پتاسیم نیترات هستند در حین مصرف از اعصاب لثه ها محافظت خواهند کرد که این امر کاهش احساس درد و ناراحتی را در دندان ها در پی خواهد داشت که کاهش احساس درد و ناراحتی را در دندان ها در پی خواهد داشت.
یکی دیگر از موارد قابل توجه در زمان استفاده از دستگاههای ارتودنسی نحوه مسواک زدن به صورت نرم و آهسته است. قطعا مسواک زدن به صورت محکم خصوصا در روزهای نخست درمان با درد زیادی همراه خواهد بود پس با دندان های خود و بریس ها با ملایمت برخورد کرده و به آرامی و دقت، وقت کافی را برای مسواک زدن اختصاص دهید. همچنین بعد از هر وعده غذایی به صورت مرتب دندان های خود را علاوه بر مسواک نخ دندان کشیده چون کوتاهی در نخ دندان کشیدن امکان ایجاد التهابات لثه یا دیگر مشکلات مربوط به دندان را افزایش می دهد.


بهداشت ارتودنسی

 

 مراجعه به ارتودنتیست

مراجعه به متخصص ارتودنسی

قبل از مراجعه به ارتودنتیست بهتر است یک دوره آزمایشی با دستگاهها و بریس های خود بگذرانید و این را بپذیرید که طبیعتا وجود جسم خارجی در دهان آزار دهنده می باشد. زمانیکه بر روی دندان های خود بریس نصب می کنید در ابتدا مقداری درد طبیعی است با این حال در صورتیکه پس از گذشت چند هفته هنوز درد شدیدی را احساس می کنید می توانید برای بررسی بیشتر به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی در نخستین گام دستگاهها و بریس ها را بررسی می کند و در صورت وجود مشکل آن را برطرف می کند. به طور کلی پس از مراجعه به متخصص ارتودنسی می توانید با وی در مورد اقدامات لازم جهت کاهش درد مشورت نمایید.
به طور کلی می توان گفت درد ارتودنسی بسیار پیچیده تر از یک پاسخ بیولوژیک ساده است ولی از آنجاییکه تجربه قبلی یک بیمار در مورد درد می تواند پاسخ های او در آینده را تحت تاثیر بگذارد برخی از بیماران می گویند که ارتودنسی سخت بوده و برخی دیگر هیچ مشکلی با آن ندارند. همچنین بین مرد و زن سطح استرس وضعیت روحی و روانی و سنین مختلف نیز تفاوت هایی وجود دارد که هر یک شرایط  مخصوص به خود را بیان می کند.

درد ارتودنسی  

 

“ درمان و علل درد ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل