ارتودنسی عقب بودن فک پایین

ارتودنسی عقب بودن فک پایین 1 out of 10 based on 2 ratings. 4899 user reviews.
1 | 1
کد بلاگ : #701
تاریخ انتشار : دوشنبه, 29 آبان 1396 14:33
تعداد بازدید کننده : 4899
چاپ ارسال به دوستان
یکی از معضلات فکی در بیماران ارتودنسی مشکل عقب بودن فک پایین می باشد که دلایل مختلفی ائم از ژنتیک، عادات اشتباه و ... دارا میباشد


عقب بودن فک پایین

ارتودنسی و  عقب بودن فک پایین

یکی ا ز رایج ترین مشکلات بیمارانی که به متخصص  ارتودنسی مراجعه می کنند عقب بودن فک پایین می باشد که امروزه در صد بالایی از کودکان را شامل میباشد. بسیاری از والدین به اشتباه تصور می کنند که دلیل آن بد رشد کردن دندانها به سمت داخل دهان می باشد در حالیکه دندانها به دلیل عقب بودن فک پایین به شکل نادرست رشد کرده اند. لازم به ذکر است وقتی که فرد دچار ناهنجاری فکی باشد لب ها و دندانها به درستی روی هم قرار نمی گیرند. در مواردی که بیمار به مشکل عقب بودن فک پایین دچار باشد دندانهای فک بالا جلوتر به نظر می رسند و به دنبال آن لب بالا هم بالاتر قرار می گیرد.

 


درمان عقب بودن فک پایین

شاید دیده باشید افرادی را که فک پایین آنها از فک بالا عقب تر است در نگاه اول تصور می کنید که فک بالا در این افراد بیش از حد جلو آمده است اما در حقیقت این فک پایین است که رو به عقب رفته و به اندازه کافی رشد نکرده است. برای تشخیص عقب بودن فک پایین باید تصویر نیم رخ فک توسط متخصص ارتودنسی مشاهده و مورد بررسی قرار گیرد. روش روتین برای درمان عقب بودن فک پایین ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی است که در آن به تدریج چند دندن از بیمار کشیده می شود که در این درمان فضای کافی برای جابجا شدن دندانها و قرار گرفتن آنها در جایگاه خودشان فراهم می شود.

عقب بودن فک پایین

 


علل عقب بودن فک پایین

علل عقب بودن فک پایین

- کوچک بودن فک پایین (در این نوع ناهنجاری دندانها خود را در همان فضای کم جابجا کرده و تلاشی برای جلو آوردن فک نمی کنند و به مرور زمان فک بالا به رشد عادی خود ادامه می دهد همین امر موجب برهم خوردن تعادل بین دو فک بالا و پایین می شود.)

- کوچک بودن دندانها (در این حالت دندانها ممکن است در فضای کوچک فک پایین به طورمنظم قرارگیرند ولی فاصله افقی بین دندانهای بالا و پایین زیاد است که در اصطلاح فرد دچار اوربایت زیاد می باشد.)

- عادتهای نادرست  مثل تنغس دهانی و مکیدن انگشت (برخی از کودکان عادتهای رفتاری نادرستی دارند و در حالت عادی فک پایین خود را عقب نگه می دارند که این عادت به مرور زمان موجب عقب ماندن فک پایین ر آنها می شود.)

 


نحوه درمان عقب بودن فک پایین

اگر بیمار در سنین رشد باشد می توان از درمان های ارتوپدی فک و با استفاده از دستگاههای متحرک ارتودنسی همچون دستگاه فانکشنال یا هدگیر به اصلاح رشد فک پرداخت و تا حدود زیادی ناهنجاری را درمان کرد اما اگر شخص سن رشدش به اتمام رسیده باشد از اینرو به منظور ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی اقدام به کشیدن دو دندان شماره 4 فک بالا می گردد تا ضمن تامین فضای لازم برای عقب بردن دندانهای جلویی به روند ردیف نمودن دندانها نیز کمک کرد و البته در موارد شدید تر بعد از سن رشد در حدود ۱۸ سالگی به بعد اقدام به ارتودنسی همراه جراحی جلو آوردن فک پایین می گردد.

نحوه درمان عقب بودن فک پایین
“ ارتودنسی عقب بودن فک پایین ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل