ارتودنسی فک

ارتودنسی فک 1 out of 10 based on 1 ratings. 828 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #699
تاریخ انتشار : سه شنبه, 16 آبان 1396 12:38
تعداد بازدید کننده : 828
چاپ ارسال به دوستان
در واقع می توان گفت که دندانها بر روی استخوان فک قرار گرفته اند و هرگونه ناهنجاری در فک تاثیر گذار بر دندانها می باشد.

آناتومی فک  

آشنایی با ارتودنسی فک

فک مجموعه ای از استخوان هاست که دندانها روی آنها قرار گرفته اند و دارای دو بخش فک بالا و فک پایین هستند. فک بالا ثابت و بی حرکت و فک پایین متحرک است و در زمان غذا خوردن و صحبت کردن حرکت می کند. مفصل فک پایین با مفصل گیجگاهی به استخوان جمجمه وصل می  شود و وقتی این مفصل مشکلی داشته باشد فرد دچار ناهنجاری فکی و دندانی می گردد.
برخی از مشکلات فک مادرزادی و ارثی هستند و برخی نیز به دلیل عوامل محیطی و بیرونی به وجود آمده اند. به عنوان مثال عادت های نادرست در دوران کودکی مثل مکیدن انگشت،  زبان زدن به دندان ها، استفاده از پستانک بالای 3سالگی و هم چنین استفاده از شیشه شیر در طولانی مدت، درآوردن دندان اضافی، افتادن دندانها و داشتن دندان نهفته از دیگر علل ایجاد ناهنجاری  های فک هستند.درمان ناهنجاری فک با ارتودنسی فک

 در درمان ارتودنسی بیماران دارای ناهنجاری فکی در سنین پایین چون رشد فک به طور کامل صورت نگرفته  از طریق درمان های متحرک ارتودنسی به خوبی میتوان ناهنجاری را درمان و یا تا حدود زیادی کنترل کرد تا جاییکه شخص بی نیاز از جراحی فک  می گردد. که  البته دستیابی به نتیجه دلخواه کاملا بستگی به همکاری  شخص دارد. در مواریکه بیمار با ناهنجاری فک در سنین بالا به متخصص ارتودنسی مراجعه کند درمان ایده آل ارتودنسی به همراه جراحی فک می باشد.در برخی موارد بیمار به دلایلی ائم از ترس از جراحی هزینه های بالا ی جراحی طول درمان نسبتا زیاد دوره نقاهت بعد از جراحی و... از انجام جراحی سرباز زده و به درمان ارتودنسی به تنهایی و رسیدن به نتیجه ای قابل قبول رضایت می دهند. هرچند که در این مواقع انجام درمان ارتودنسی به مراتب سخت تر و نیازمند استفاده از دستگاههایی اضافه در درمان  به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه می باشد.
ناهنجاری فک و ارتودنسی

 


انواع ناهنجاری فک

انواع ناهنجاری فکی

  • جلو بودن فک
  • عقب بودن فک
  • انحرافات فک
  • اپن بایت (به هم نرسیدن دندان ها یا عدم هم پوشانی دندانها)
  • اوربایت (هم پوشانی زیاد دندانها)
  • آندربایت (دندانهای پیشین پایین در این حالت از دندانهای پیشین بالایی جلوتر هستند)
  • کراس بایت ( داخل تر بودن برخی از دندانهای بالا به نسبت دندانهای پایینی )
درمان های متحرک ارتودنسی فک

همانطور که گفته شد در سنین پایین برای کنترل یا درمان ناهنجاری های فک از دستگاههای متحرک ارتودنسی که هریک به نوعی تاثیرگذار بر فرم فک میباشد استفاده می گردد که انواع آنها عبارتند از:

- دستگاه فانکشنال

- دستگاه فیس ماسک

- دستگاه هدگیر


دستگاههای متحرک ارتودنسی فک

 


ارتودنسی و جراحی فک

ارتودنسی و جراحی فک

هدف از انجام جراحی و ارتودنسی بازیابی شکل طبیعی و آناتومی و کارایی فک در بیماران مبتلا به اختلالات فکی و نامرتبی دندانهاست. جراح می تواند فک را در بیشترین جهات حرکت داده یا چرخش دهدتا دندانها و فک در موقعیت مناسبی نسبت به یکدیگر قرار گیرندو چهره بیمار در تقارن و تعادل قرار گیرد. درمان به این صورت است که قبل از انجام جراحی فک برای چند ماه ارتودنسی انجام می شود تا دندانها تا جای ممکن ردیف شوند و در موقعیت بهتری قرار گیرند گاها ممکن است در ابتدا نحوه قرار گیری دندانها روی هم بدتر هم شود که این وضعیت موقتی است و با انجام جراحی بهترین حالت قرارگیری دندانها را می توان ایجاد کرد و درمان برگشت ارتودنسی بعد از عمل نیز بسیار ساده تر و آسان تر خواهد بود.

 

“ ارتودنسی فک ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل