درمان دندان قروچه با ارتودنسی

درمان دندان قروچه با ارتودنسی 1 out of 10 based on 1 ratings. 949 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #685
تاریخ انتشار : دوشنبه, 1 آبان 1396 12:03
تعداد بازدید کننده : 949
چاپ ارسال به دوستان
شایع ترین علت بروز دندان قروچه استرس در فعالیت های زندگی و کاری است. البته تنگی قوس دندانی بالا، دندان های افتاده یا اضافه درآمده و خلاصه قرارگیری ناصحیح دندانهای بالا و پایین رویهم از عوامل دیگر بروز دندان قروچه هستند.

تشخیص دندان قروچه

سوال هایی که در اینجا برای تشخیص احتمالی دندان قروچه قابل ذکر است عبارتند از:
آیا شخص بعد از خواب شبانه دچار سردرد یا درد در قسمت فک خود می شود؟
یا  هنگامی که دهان خود را باز و بسته می کند دچار درد و یا گرفتگی در قسمت فک می شود؟
اگر جوابتان به سؤالای بالا مثبت بود متاسفانه شما دچار بیماری دندان قروچه شبانه هستید و بهتر است هرچه زودتر به فکر درمان خود نزد متخصص ارتودنسی باشید، زیرا بی توجهی به آن عوارض جانبی زیادی مانند بهم ریختگی دندان دارد.

ارتودنسی

علت دندان قروچه

همان طور که گفته شد تکرار مداوم دندان قروچه شبانه باعث بروز مشکلات عدیده و جدی می شود که در این بین دندان های آسیاب (دندان هایی که در قسمت آخر فک  بالا و پایین قرار دارند و بزرگ تر از سایر دندان ها هستند) صدمه جدی تر را می بینند و بیشتر در معرض سایش قرار می گیرند.
شایع ترین علت بروز دندان قروچه استرس در فعالیت های زندگی و کاری است. البته تنگی قوس دندانی بالا، دندان های افتاده یا اضافه درآمده و خلاصه قرارگیری ناصحیح دندانهای بالا و پایین رویهم از عوامل دیگر بروز دندان قروچه هستند.

آسیب های دندان قروچه

این موضوع  روشن است که دندان قروچه به علت محکم ساییده شدن دندان ها به هم باعث به وجود آمدن مشکلات در استخوان فک و دندان می شود، اما جالب است بدانید در شنوایی هم تأثیر منفی می گذارد.
در طی تکرار دندان قروچه  ممکن است استخوان های قسمت فک دچار برآمدگی شوند که بیمار از ظاهر آن به تغییرات شکل فک و دهان خود پی میبرد، یا ممکن است بعد از مدت ها دچار معضل آماس گونه ها شود که عادت به گاز گرفتن آن خواهد کرد.
 دندان قروچه یکی از عوارض جانبی بیماری های شایع پارکینسون و هانگتینتون نیز می باشد.

استرس را از خود دور کنید!
اگر علت به وجود آمدن دندان قروچه شما استرس باشد. در تلاش باشید که عوامل استرس زا و فشارهای بیرونی را از خود دور سازید وراهی را بیابید که در شب خوابی آرام داشته باشید.

 
 نامرتب قرار گرفتن دندان ها روی هم و درمان آن با ارتودنسی
جفت قرار نگرفتن دندان ها روی هم از دیگر عوامل دندان قروچه می باشد.
اگر دندان هایی که در فک بالا قرار دارند فشار خود را روی دندان های فک پایین بیاورند و آن ها را همپوشانی کنند تنها متخصص ارتودنسی می تواند آن را درمان کند.
هنوز معلوم نشده است که دلیل ارتباط همپوشانی فک بالا با بیماری دندان قروچه در چیست با درمان آن توسط متخصصان ارتودنسی می توان این بیماری را درمان نمود.
استفاده از قالب دندان یا همان نایت گارد روش کوتاه مدت در درمان دندان قروچه می باشد. ) استفاده از این ابزار بعد از انجام ارتودنسی می تواند در حفظ دندان ها موثر باشد.( ولی استفاده از نایت گارد هم می تواند برای بعضیا ایجاد حساسیت و ناراحتی کند. که تنها راه چاره درمان دندان قروچه انجام عمل ارتودنسی می باشد.
مرتب سازی و اصلاح دندان های کج با ارتودنسی راهی برای  درمان دندان قروچه می باشد.  بعضیا این موضوع را باور دارند که تنها راه ترک عادت دندون قروچه  و خلاص شدن از فک درد انجام ارتودنسی می باشد.
و همچنین بر این باورند که هم ترازی و هم ردیف بودن دندان ها با انجام ارتودنسی باعث درمان خود به خود دندان قروچه می شود.
درمان ارتودنسی کمک بسیار بزرگی را در درمان سابیده شدن دندان ها به هم و آسیب رسانی به سازه های دندان می کند.
تنها راه قطعی درمان دندان قروچه انجام عمل ارتودنسی برای بیمارانی می باشد که از درد ساییده شدن دندان به هم در شب ها رنج می برند.
“ درمان دندان قروچه با ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل