ارتودنسی و ورزش

ارتودنسی و ورزش 1 out of 10 based on 1 ratings. 662 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #683
تاریخ انتشار : یکشنبه, 30 مهر 1396 14:07
تعداد بازدید کننده : 662
چاپ ارسال به دوستان
همیشه این نگرانی برای بیماران ارتودنسی وجود داشته که آیا با وجود دستگاههای ارتودنسی و براکت ها میتوانند به ورزش ادامه دهند یا خیر؟ بدیهی است که انجام این دو امر در کنار یکدیگر خواستار ملاحضاتی است که شخص بیمار باید آنها را رعایت کند.ارتودنسی وورزش

رابطه ارتودنسی و ورزش

ورزش و فعالیت های ورزشی از دیرباز اهمیت بخصوصی در اجتماع بشریت داشته و همواره افراد برای سلامت و تندرستی خویش به انواع فعالیت های ورزشی پرداخته اند. با گذشت زمان و ظهور علوم جدید، انجام درمانهای زیبایی نظیر ارتودنسی و زیبا کردن لبخند جایگاه ویژه ای در اذهان افرادپیدا کرده است تا جاییکه امروزه افراد نگران اند که با انجام فعالیت های ورزشی حرفه ای چگونه به درمان های زیبایی نظیر ارتودنسی ادامه دهند.
بدیهی است که انجام درمان ارتودنسی با توجه به دوره ی درمانی نسبتا طولانی باعث وجود محدودیت ها و مراقبت هایی در انجام فعالیت های ورزشی می شود تا جاییکه تا چند دهه اخیر افرادی که درمان ارتودنسی را شروع می کردند می بایستی در طول درمان از انجام هرگونه فعالیت های شدید  و ورزش های پرتحرک که امکان آسیب و ضربه وجود داشته پرهیز میکردند. اما با گذشت زمان متخصص ارتودنسی راه حل هایی اتخاذ کردند که از این نوع آسیب ها و نگرانی ها جلوگیری کنند. یکی از متداولترین این راه حل ها استفاده از گاردهای دهانی یا محافظ های دهانی می باشد.محافظ های دهانی حین ورزش

محافظ های دهانی با قرار گرفتن دردهان از اصابت ضربات سنگین و ناگهانی به دندانهای بیمار جلوگیری کرده و از آسیب دیدن زبان لب ها و بافت نرم دهان مانند داخل گونه و لب ها جلوگیری میکند. در ادامه به معرفی انواع محافظ ها ی دهانی و نحوه عملکرد آنها می پردازیم که عبارتند از:
  • محافظ  دهانی آماده
  • محافظ بویل اند بایت
  • محافظ دندان سفارشی
محافظ های ورزشی حین در مان ارتودنسی  

 

محافظ دهانی آماده


محافظ دندان آماده

این نوع محافظ ها همانطور که از نامشان پیداست گاردهایی است که به صورت آماده در داروخانه ها موجود می باشد و افراد میتوانند به راحتی آنها را تهیه کنند. این نوع گاردها در سه سایز مختلف  وجود دارند که شما میتوانید خود به راحتی تغییرات جزیی در سایز آنها ایجاد کنید.البته یکی از معایب این نوع گاردها این است که کمترین محافظت را از دندانها دارند زیرا اختصاصی دندانهی شما تهیه نشده اند.
محافظ بویل اند بایت

این نوع محافظ های دندانی را نیز میتوان از داروخانه ها تهیه کرد و به منزل آورد و آن را داخل آب داغ بگذارید و سپس در دهان گذاشته تا شکل دندانها را به خود بگیرد.

مراحل استفاده از یک محافظ بویل اند بایت در خانه
یک ظرف را پر از آب کنید و بگذارید جوش بیاید ظرف را از روی گاز بردارید و محافظ را داخل آب جوش بیاندازید حدود 30ثانیه تا 1دقیقه صبر کنید تا محافظ نرم شود سپس محافظ را با انبر یا چنگال بزرک بیرون بیاورید و اجازه دهید  تا دمای آن به یک حد قابل تحمل برسد محافظ را روی دندانها بگذارید و دهانتان را ببندید و محکم حدود 30 ثانیه فشار دهید محافظ را از دهان خارج کنید و آن را زیر آب سرد بگیرید تا حالت خود را حفظ کند. اگر محافظ اندازه نبود میتوانید مراحل را باز تکرار کنید تا جاییکه با آن کاملا احساس راحتی کنید.

محافظ های دهانی بویل اند بایت

 


محافظ دندان سفارشی

محافظ دندان سفارشی

این نوع محافظ تنها نوعی است که به صورت سفارشی در کلینیک های تخصصی ارتودنسی برای هر شخص تهیه می شوند. محافظ های دندان سفارشی موثرترین محافظ دندانها و غالبا راحت ترین آنهاست. معمولا این نوع محافظ ها در طول درمان نیاز به تعویض دارند و بیمار ممکن است چند بار نیاز به قالبگیری مجدد داشته باشد تا کاملا با محافظ خود احساس راحتی داشته باشد.
نکته حائز اهمیت در ارتباط با تمامی محافظ ها این است که باید بهداشت کاملا خوبی در استفاده از آنها داشت به گونه ای که محافظ را پس از هر بار استفاده تمیز کرد و در جعبه مخصوص قرار داد.

 

“ ارتودنسی و ورزش ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل