ارتودنسی و کشیدن دندان

ارتودنسی و کشیدن دندان 1 out of 10 based on 1 ratings. 2942 user reviews.
0 | 1
کد بلاگ : #650
تاریخ انتشار : دوشنبه, 27 شهریور 1396 9:58
تعداد بازدید کننده : 2942
چاپ ارسال به دوستان
تصمیم گیری درمورد کشیدن دندان درارتودنسی فرآیند پیچیده ایست و باید براساس تمامی اطلاعات و مدارک گردآوری شده توسط بیمار زیرنظرمتخصص ارتودنسی انجام شود.ارتودنسی و کشیدن دندان

در ارتودنسی پیشرفته امروزی چندین عامل باعث شده تا متخصص ارتودنسی تا حدامکان از کشیدن دندان دوری کنند.با توجه به تمایلات امروزی مردم در خصوص داشتن لبخندی زیبا و همچنین دیده شدن زیباتر دندانها هنگام لبخند و افزایش آگاهی مردم ومراجعات زودتر در کودکان  پیشرفت های وسیع و گسترده در ساخت وسایل هوشمند جدید ارتودنسی و نیزاستفاده از پیچ های داخل فک(مینی اسکرو) تمایل به کشیدن دندان کم شده است. البته لازم به ذکر است که پیشرفت های موجود تنها در صورتی قادر به درمان صحیح وکامل است که بیمار صلاحیت لازم را ازنظرمتخصص ارتودنسی داشته باشد.در ارتودنسی و کشیدن دندان هرفرد نوع درمان مختص خودرانسبت به شرایط و وضعیت دندانهایش دارد. گاهی برای ایجاد فضای کافی جهت مرتب کردن دندانها و جلوگیری از فشردگی بیش از حد دندانها به هم متخصص ارتودنسی درمان ارتودنسی به همراه کشیدن دندان را برمیگزیند.
درابتدامتخصص ارتودنسی تمامی مدارک و اطلاعات را گردآوری و بررسی کرده همچنین بیماررا معاینه کرده و با کمک عکس های رادیولوژی نسبت به کشیدن دندانهای بیمار تصمیم میگیرد.دربرخی موارد نیزارتودنتیست ترجیح میدهد درمان را بدون کشیدن شروع کرده و درخلال درمان اگرنیاز بود اقدام به کشیدن دندان ها نماید.
نامرتبی شدید دندانها یا کراودینگ
یکی ازدلایل شایع ارتودنسی و کشیدن دندان شلوغی و بی نظمی دندانها می باشد.مهمترین عامل دربهم ریختگی دندانها کوچک بودن قوس فکی دندانی میباشد که باعث میشود دندانها درجای خود قرارنگیرندومشکل به هم فشردگی ونامرتبی دندانها پیش آید. دربرخی مواردنیز دندانهای اضافی مازاد بر دندانهای معمول درمی آیند که باعث بروز مشکل دندان نهفته میگردند در اینصورت باتشخیص متخصص باید که دندانها کشیده شوند تا فضای کافی برای رشد و درآمدن دندان هاای معمولی فراهم شود.
اصولا برای حفظ تقارن بین دندانها همان دندانی که ازفک بالا کشیده شده باید ازفک پایین نیز کشیده شود و همچنین اگر2دندان ازیک سمت فک کشیده شود سبب جابجایی سبب جابجایی خط میانی یا میدلاین خواهدشد. پس معمولا 2یا4دندان کشیده می شود.

لزوم کشیدن دندان در ارتودنسی

 


کشیدن دندان و ارتودنسی

شیب دندانها یاجلو رفتگی بیش از حددندانها
امروزه بیرون زدگی دندانهایاشیب زیاددندانهای جلو بسیارمورد توجه متخصصان ارتودنسی قرارگرفته درصورتیکه اگردندانهای بیمار بیش از حدطبیعی دچاربرجستگی شده باشد گزینه کشیدن دندان بهترین راه حل برای درمان اختلالات دندانی بیمار میباشد. باتوجه به اینکه موقعیت لبها نیز توسط دندانهای زیر آن تعیین میگردد بدیهی است در موارد با شیب دندانی بالا و بیرون زدگی دندانهای جلویی متخصص ارتودنسی باکشیدن دندان به اصلاح فرم لبها و بهترشدن موقعیت آنها میپردازد.

 

در صورتیکه یک فک بیمار دارای اندازه متفاوت تری نسبت به فک دیگر باشد دهان  و دندان های بیمار در موقعیت مناسب قرار نمیگیرند و فرآیند جویدن و تکلم به نحوه صحیح انجام نمیگیرد. در این حالات بهترین روش درمانی انجام عمل جراحی فک برای تغییر موقعیت آنها میباشد اما در بعضی موارد به تشخیص متخصص ارتودنسی میتوان با کشیدن دندان و حرکت دادن آنها ضرورت نیاز به عمل جراحی را تاحدامکان کاهش داد.شیب دندان ها

 

 کشیدن دندان


در ارتودنسی باید نزدیک ترین دندان درمحلی که بایدفضای آن اصلاح شود راخارج میکنیم همچنین از لحاظ زیبایی نباید6دندان جلویی فک راکشید یعنی دندانهای نیش تانیش. بنابراین دندانهای شماره 4 یعنی اولین دندان دائمی پرمولر(اولین دندان آسیای کوچک) شایع ترین دندانی است که دراینن مواردکشیده می شود. همچنین انتخاب دندانی که بایدکشیده شودبه میزان سلامت دندانها نیز بستگی دارد از این رواگردندانی حجم پرکردگی زیادی دارد اللخصوص ریشه دندان نیز پر شده باشد در صورت امکان نسبت به دندانهای سالم ازاولویت بیشتری درکشیده شدن برخورداراست.
مطالعات نشان داده که رشد دندان عقل یا پرمولر سوم  گاها موجب جنبش کوچک دندانهادراواخرنوجوانی شده امااین مسئله به اثبات رسیده که گاها بعد از خارج نمودن دندانهای عقل نیزدندانها جابجایی داشته اند. پس میتوان گفت دندانهای عقل هیچ تداخلی بادرمان ارتودنسی نداشته و جزءدندانهای کشیدنی در ارتودنسی محسوب نمی شوند.هرچند که بیمار به دلخواه خود و ازطریق  مشاوره با پزشک خود می تواند نسبت به خارج کردن دندانهای عقل قبل یابعدازدرمان ارتودنسی اقدام نماید.

کشیدن دندان عقل در ارتودنسی

 

ارتودنسی با کشیدن


معمولا ارتودنتیست اقدام به  پیاده کردن دستگاه ها را  3الی 4روزبعد از کشیدن دندان و بهبود شرایط لثه انجام می دهد. در این فاصله فرد باید تمامی نکات را رعایت کرده تا به بهترین نحو لثه و دندانها آماده انجام درمان  ارتودنسی  گردد.
بیشرین نگرانی بیماران بعد ازکشیدن دندان دررابطه با بسته شدن فضاهای خالی ایجادشده بین دندانها می باشد درصورتیکه باید بیان داشت این فضاها به خوبی قابل جایگزینی است و جای نگرانی نیست.
کشیدن دندان در کودکان و بزرگسالان
کشیدن دندان در سنین بالای 18 سال به دلیل ثبات موقعیت فک و دندانها امری طبیعی است اما در کودکان و سنین پایین تر متخصص ارتودنسیبیشتر درتلاش است که بااصلاح موقعیت فک و دندانها نیاز شخص را به کشیدن دندان از بین برد لازم به ذکراست که موفقیت دراین امرتاحدود زیادی بستگی به همکاری خود فرد دارد. بنابراین میتوان گفت کشیدن دندان درکودکان تنها در موادی نادر مثل وجود دندان نهفته  یا بیماران با تنگی فک پیش می آید.

کشیدن دندان در کودکان

 

“ ارتودنسی و کشیدن دندان ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل