درمان ارتودنسی ثابت

درمان ارتودنسی ثابت 1 out of 10 based on 1 ratings. 345 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #645
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 15 شهریور 1396 10:42
تعداد بازدید کننده : 345
چاپ ارسال به دوستان
در این نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام براکت توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شوند و بدون اینکه آسیبی به دندانها برساند توسط سیم ها و کش هایی مخصوص به هم متصل می شوند. در این روش همه اجزا ثابت هستند و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل انجام است چون متخصص ارتودنسی علاوه بر حرکت دادن دندانها ریشه های آنها را هم حرکت می دهد بنابراین کنترل بیشتری روی دندانها دارد.

بهتر است ابتدا کمی در مورد دندان ها توضیح دهیم. دندان ها در بسیاری از افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمی کنند. در بعضی افراد دندان ها ممکن است خیلی نزدیک به هم یا روی هم رویش پیدا کنند و بدین ترتیب نامرتب و شلوغ خواهند بود.نکته بعدی به تفاوت سایز فک و دندان ها برمی گردد، یعنی امکان دارد فک کوچک بوده ولی دندان ها بزرگ باشند که دراین صورت دندان ها شلوغ به نظر می رسند. برعکس این حالت هم باعث می شود، بین دندان ها فاصله ایجاد شود.درمواردی مانند، افتادن و از دست دادن زود هنگام دندان های شیری یا دائمی، برخی از انواع مشکلات پزشکی، تصادف و عاداتی مثل مکیدن شصت دست و... هم می تواند منجر به بروز این اختلالات شود. در آخر اینکه افراد زیادی که دچار نامرتبی دندان هستند گاهی با ظاهر خود مشکل دارند. ارتودنسی به آنها کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند.ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است. درنهایت، با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف شده و فرد می تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن برخوردار باشد.
در این درمان از براکت های فلزی و یا سرامیکی کوچکی استفاده می شود که هر کدام از آنها به یک دندان چسبیده و توسط یک وایر و یا سیم ارتودنسی به هم متصل میگردند.در این نوع ارتودنسی تمامی دستگاهها ثابت هستند و بیمار در طول درمان نمی تواند آنها را خارج کند. درمان به وسیله ارتودنسی ثابت کاملا بدون درد بوده اما ممکن است بعد از اینکه براکت ها نصب شدند و یا بعد از تنظیم وایر ها کمی ناراحتی داشته باشید اما این حالت به سرعت برطرف می شود. در بعضی مواقع استفاده از یک مسکن ملایم میتواند برای ناراحتی مفید باشد.

نکات طلایی ارتودنسی ثابت


در این نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام براکت توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شوند و بدون اینکه آسیبی به دندانها برساند توسط سیم ها و کش هایی مخصوص به هم متصل می شوند. در این روش همه اجزا ثابت هستند و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خارج خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل انجام است چون متخصص ارتودنسی علاوه بر حرکت دادن دندانها ریشه های آنها را هم حرکت می دهد بنابراین کنترل بیشتری روی دندانها دارد.

محاسن درمان ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت به صاف شدن دندان ها و آسان تر شدن نظافت دندان کمک خواهد کرد.
ارتودنسی ثابت نه تنها ظاهر دندان را زیباتر می کند بلکه موجب بهبود بهداشت دهان و دندان شما خواهد شد و ریسک ابتلا به بیماری های لثه را در آینده کاهش خواهد داد.
یکی از بزرگترین مزایای ارتودنسی ثابت این است که پزشک مجبور نیست به همکاری بیمار تکیه کند.
برخلاف ارتودنسی متحرک که ممکن است در جای درست قرار داده نشود یا کلا استفاده نشود. ارتودنسی ثابت همیشه در محل خود قرار دارد و به وظیفه ی خود عمل می کند
در ارتودنسی ثابت احتمال کمتری وجود دارد که دندان ها بعد از درمان به حالت اولیه خود برگردند زیرا دندان ها در ۱۰۰% مواقع در جای درست قرار گرفته اند

کشیدن دندان در ارتودنسی ثابت


در بعضی از موارد نیاز است که از بیمار دندان کشیده شود که براساس نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری، سن مراجعه بیمار، می تواند هر نوع دندانی باشد که معمولاً آسیاهای کوچک فک بالا و پایین می باشد. اما به عنوان یک قانون هرگز نباید دندانهای نیش کشیده شود حتی اگر کاملاً بیرون زده و یا نهفته باشند مگر شرایط به گونه ای باشد که دندان نیش نهفته در موقعیتی قرار گرفته باشد که امکان حرکت دادن آن وجود نداشته باشد.معمولاً دندانهای آسیای کوچک کشیده می شوند و دندان نیش در فضای مناسب قرار داده می شود. گاهی براساس شرایط موجود ممکن است یک دندان ثنایا از فک پایین در قسمت جلو کشیده شود. فواصل دندانی کشیده شده با رفع شلوغی دندانهای دیگر و یا با عقب بردن دندانهای قدامی فک بالا و پایین پر می شوند.
فواصل ایجاد شده در اثر کشیدن دندانها با حرکت سایر دندانها در پایان درمان به طور کامل بسته می شود و بیمار مشکلی از نظر داشتن فضا بین دندانها، نخواهد داشت.معمولاً بیماران نگران هستند که در صورت کشیده شدن دندانها فضای آنها خالی می ماند اما در صورتی که دستور کشیدن دندان به درستی داده شده باشد این نگرانی بی مورد است. در اثر درمان ارتودنسی و حرکت دندانها به فضای دندان کشیده شده، ممکن است فضا برای رویش دندانهای عقل محیا گردد. کشیدن دندان عقل یا مولر سوم باعث مرتب شدن دندانهای جلو نمی شود و از فضای دندان عقل یا مولر سوم نمی توان برای منظم کردن دندانهای نیش یا قدامی استفاده کرد.

طول دوره درمان ارتودنسی ثابت


طول درمان ارتودنسی ثابت معمولابین 1تا 1.5 سال می باشد. البته بستگی به پیچیدگی درمان ارتودنسی و میزان نامرتبی دندانهای بیمار دارد . زمانیکه براکت ها در دهان بیمار قرار گرفتند باید هر 4الی 6هفته یک با به پزشک خود برای چکاپ مراجعه کند. هم چنین بعد از برداشتن براکت ها بیمار باید از نگهدارنده ثابت ویا متحرک (بسته به تشخیص متخصص ارتودنسی) استفاده کند تا دندانها در جایگاه خود ثابت بمانند.

مراقبت ها در ارتودنسی ثابت


براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند به همین دلیل توصیه می شود که ازمصرف مواد غذایی سفت و چسبناک خودداری شود تا از آسیب های احتمالی پیشگیری شود.
همچنین بیمارانی که از ارتودنسی ثابت استفاده می کنند باید از بهداشت بسیار خوبی برخوردار باشند. چون در شرایط قرارگیری براکت و سیم های ثابت رعایت بهداشت دهان مشکل تر می شود. و اگر بیمار دقت و تمرکز کافی در رعایت بهداشت خود نداشته باشد دندانها در زیر براکت ها و سیم ارتودنسی دچار پوسیدگی می شوند.
ممکن است پس از گذاشتن پلاک و یا براکتهای ارتودنسی تا چند روزی مشکل تکلم و یا جویدن داشته باشید، نگران نباشید عادت خواهید کرد
معایب ارتودنسی ثابت
مشکل اصلی در بیماران ارتودنسی ثابت احتمال برگشت درمان است.در واقع برگشت بخشی جدایی ناپذیر از درمان ارتودنسی است. این وضعیت در صورتیکه بیمار دستور متخصص را در استفاده و نگهداری از ریتینر ها یا نگهدارنده های بعد از درمان ثابت نادیده بگیرید یا در بیمارانی که توسط دندانپزشک غیر متخصص ارتودنسی درمان شده اند مشاهده می شود.
 
“ درمان ارتودنسی ثابت ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل