آشنایی با ارتودنسی متحرک

آشنایی با ارتودنسی متحرک 1 out of 10 based on 1 ratings. 1631 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #640
تاریخ انتشار : دوشنبه, 30 مرداد 1396 13:59
تعداد بازدید کننده : 1631
چاپ ارسال به دوستان
بطور کلی درمان های ارتودنسی بر حسب نوع دستگاهی که ارتودنتیست به کار می گیرد به به دو نوع اصلی ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک تقسیم می شوند.

 

ارتودنسی متحرک

تعریف ارتودنسی متحرک

در این مقاله آشنایی با ارتودنسی متحرک مورد بحث قرار میگیرد . منظور از این درمان استفاده از پلاکهای متحرکمی باشد که توسط خود بیمار در دهان قرار داده شده و در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج می شود؛ بنابراین نتیجه این درمان ها کاملا وابسته به همکاری خود بیمار است.
این دستگاه‌ها معمولا از اجزای سیمی و یک بخش آکریل ساخته می‌شوند که اجزای سیمی را به هم متصل می‌کند. همچنین در مواقع  مورد نیاز می‌توان از پیچ‌های ارتودنسی در این دستگاه‌ها استفاده کرد که معمولا در مواقع ایجاد فضا  برای دندان‌ها یا اصلاح تنگی عرض فک بالا یا پایین از آنها استفاده میشود.

 هدف اولیه از درمان با دستگاههای متحرک ، اصلاح روابط ،موقعیت و اندازه فکین می باشد. این پلاک ها ممکن است تک فکی ویا دو فکی (روی هر دو فک بالا و پایین ) باشد

 


فوایدارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک در سنین کودکی و نوجوانی می تواند با کنترل و بهبود مشکلات اسکلتی فک، کمک بسیار موثری انجام دهد و خطر جراحی گسترده فک را در سنین بالا حذف نماید. همچنین راه حل ساده ای برای مشکلات دندانی مختصر در نوجوانان است. معمولا هزینه آن در مقایسه با ارتودنسی ثابت بسیار کمتر بوده و برای گروه گسترده ای از بیماران می تواند بکار رود
همان‌طور که از نام آنها مشخص است، متحرک بودن آن است که روی دندان‌ها ثابت نمی‌شوند و بیمار می‌تواند در مواقع لزوم مانند غذا خوردن، مسواک‌زدن و… آنها را  از دهان خارج کند و دوباره در دهان قرار دهد.

آشنایی با ارتودنسی متحرک

 


آشنایی با ارتودنسی متحرک

انواع مختلف بلاک های متحرک و کاربرد آنها

انواع مختلفی از دستگاههای ارتودنسی متحرک وجود دارند که بسته به نوع ناهنجار ی (مشکل فکی اعم از کوچک بودن فک بالا ء فک پایین و یا بزرگ بودن هر یک از آنها نسبت به دیگری ) از انواع مختلفی در سنین مشخص استفاده می شود.

به طور کلی انواع آنها عبارتند از : 
پلاک های ساده ء پلاک فانکشنال ء پلاک نگهدارنده ء پلاک invisalign ء پلاک  quadhelix ء پلاک sagittal 
انواع پلاک های متحرک در سنین مختلف نیز عبارتند از :
1. پلاک های ارتودنسی در کودکان که هدف اصلاح رشد فک میباشد  مثل پلاک های ساده  و پلاک های فانکشنال 
2. ریتینر های بعد از درمان ارتودنسی ثابت که هدف از آنها تثبیت نتایج درمان می باشد مثل پلاک های ساده و پلاک های شفاف

 


طول دوره درمان ارتودنسی متحرک

طول دوره ئ درمان توسط ارتودنسی متحرک  در کودکان با توجه به نوع مشکل اسکلتی ء پیچیدگی درمانی ء پتانسیل رشدی و همچنین میزان همکاری بیمار می تواند از 6ماه تا چند سلا بطول انجامد. 
لازم به ذکر است که با افزایش سن کودک و کاهش پتانسیل رشدی امکان اصلاح مشکل فکی با دستگاه های ارتودنسی متحرک  کاهش می یابد.
در مواردی که ارتودنسی متحرک به عنوان  درمان نگهدارنده و به دنبال درمان ارتودنسی ثابت تجویز شود مدت درمان حداقل 1سال است. در این موارد پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی ثابت برای اینکه دندانها در موقعیت جدیدشان ثابت بمانند نیاز به ارتودنسی متحرک(نگدارنده) می باشد. 
معمولا در 6ماه اول نگهدارنده  به صورت تمام وقت(24ساعت شبانه روز) و در 6ماه بعدی نیمه وقت یا شبانه بکار می روند زیرا دندانها در محل جدیدشان بیشتر تثبیت می گردند. 

 

“ آشنایی با ارتودنسی متحرک ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل