رعایت بهداشت در درمان ارتودنسی

رعایت بهداشت در درمان ارتودنسی 1 out of 10 based on 1 ratings. 1712 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #416
تاریخ انتشار : یکشنبه, 19 بهمن 1393 10:24
تعداد بازدید کننده : 1712
چاپ ارسال به دوستان
بهداشت از عوامل بسیار مهم در ارتودنسی است، اگر فردی بهداشت دهانی مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را رعایت نکند، ارتودنسی در جهت درمان نخواهد بود.

بهداشت و ارتودنسی

ضرورت بهداشت در ارتودنسی

دکتر لادن اسلامیان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه دهانی که خودش مشکل دارد ارتودنسی را سخت می‌کند، در گفتگو با خبرنگار ایسنا تاکید کرد: افراد باید بهداشت دندان شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را جدی بگیرندو رعایت بهداشت در درمان ارتودنسی بسیار ضروری است . . این متخصص ارتودنسی گفت: ارتودنسی شامل دو دستگاه  ثابت و متحرک است که براساس میزان توانایی هر کدام و تاثیری که بر هر نوع ناهنجاری می‌گذارند انتخاب می‌شوند. اسلامیان درباره دستگاه‌ متحرک گفت: این دستگاه شامل اتصالات کوچکی است که دور دندان یا با نوعی چسب روی مینای دندان قرار می‌گیرند.


ضرورت رعایت بهداشت در ارتودنسی


به گفته اسلامیان تعداد دندان‌ها و میزان حرکت آن‌ها از عوامل مهم در انتخاب دستگاه متحرک یا ثابت است  و در صورت عدم رعایت بهداشت در درمان ارتودنسی تعداد دندان ها بر اثر خرابی کم شده  و  از آنجایی که توانایی دستگاه ثابت بیشتر است، زمانی که میزان حرکت و تعداد دندان‌ها زیاد باشد از آن استفاده می‌ شود، از طرفی دستگاه متحرک برای کارهای حساب شده و کوچک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکتر اسلامیان زمان درمان برای دستگاه متحرک را بین دو ماه تا دو سال دانست و تاکید کرد: در بعضی از موارد علاوه بر حرکت دندانی، حرکت ارتوپدیک یعنی حرکت استخوانها یا جابجایی فک هم داریم که زمان درمان بیشتر می‌شود. وی در ادامه بهترین زمان اولین ویزیت ارتودنسی را درسن ۷ تا ۷.۵ سالگی دانست که اگر فرد نیاز به درمان دندانی دیگری هم داشت بتوان انجام داد.


بهداشت در ارتودنسی

 

نقش بهداشت در ارتودنسی

ارتودنسی و رعایت بهداشت


اسلامیان یکی دیگر از دلایل انتخاب ارتودنسی ثابت یا متحرک برای هر فرد را میزان همکاری او با پزشک دانست و اشاره کرد: در بچه‌ها نگهداری از پلاک (دستگاه متحرک) سخت است، حتی امکان گم شدن آن وجود دارد از طرفی دستگاه ارتودنسی ثابت بهداشت را دشوار می کند. در بزرگسالان نیز به همین شکل است برخی به خاطر استفاده از پلاک، در صحبت کردن دچار مشکل می‌شوند یا خجالت می‌کشند در محیط خارج از خانه از آن استفاده کنند، پس دستگاه ثابت برای آنها استفاده می کنیم. این متخصص ارتودنسی  در آخر با تاکید بر اینکه بهداشت از عوامل بسیار مهم در ارتودنسی است گفت: اگر فردی بهداشت دهانی مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را رعایت نکند، ارتودنسی با عوارض همراه خواهد بود از جمله در بعضی موارد لکه هایی روی دندانها به علت ارتودنسی توأم با بهداشت ضعیف ایجاد می‌شود که پس از خارج کردن دستگاهها باید درمان ترمیم زیبایی انجام شود.“ رعایت بهداشت در درمان ارتودنسی ”
منبع: ایسنا
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل