ارتودنسی درمانی و زیبایی

ارتودنسی درمانی و زیبایی 1 out of 10 based on 1 ratings. 1834 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #412
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 15 بهمن 1393 13:58
تعداد بازدید کننده : 1834
چاپ ارسال به دوستان
دکتر علی محمد کلانتر معتمدی: مسئولان ‌مشخص کنند که ‌ارتودنسی جنبه زیبایی‌ دارد یا درمانی؟


ارتودنسی و درمانی

 

ارتودنسی درمان است یا زیبایی


دکتر علی محمد کلانتر معتمدی با اشاره به اینکه ارتودنسی از نظر متخصص ارتودنسی کاری درمانی است، گفت: باید تکلیف این مساله که ارتودنسی درمانی و زیبایی، روشن شود و در صورت درمانی بودن، پوشش بیمه‌ای برای آن در نظر گرفته شود در غیر این صورت مانند دیگر کارهای زیبایی نرخ ثابت برای ارتودنسی معنا ندارد. کلانتر معتمدی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که دولت تاکنون به ارتودنسی به عنوان زیبایی صِرف نگاه کرده است، ادامه داد: اگر دولت برای ارتودنسی پوشش بیمه‌ای در نظر بگیرد و به آن به عنوان کار درمانی نگاه کند بسیاری از درمانگاه های دولتی، دانشگاهی و همچنین برخی درمانگاههای خصوصی می‌توانند به مردم خدمات ارائه دهند. دکتر علی محمد کلانتر معتمدی، مشاوره‌های دندانپزشکی در سن سه تا شش سالگی و تا زمانی که دندان‌های شیری از دست نرفته است را توصیه کرد و سن مدرسه که هفت سالگی است را بهترین زمان برای اولین مشاوره ارتودنسی و ۱۲ سالگی یا سنی که هیچ دندان شیری در دهان وجود ندارد را بهترین سن برای انجام درمان ارتودنسی ثابت در صورت نیاز، دانست.


هدف از ارتودنسی درمانی است یا زیبایی

دکتر کلانتر معتمدی، هدف بیشتر مراجعان برای انجام ارتودنسی را زیبایی دانست و ادامه داد: هدف ارتودنسی ضمن تامین زیبایی، درمان است زیرا تامین زیبایی دندان‌ها سلامت روان را به دنبال دارد. در برخی موارد کودکانی که دندان‌های نامرتب دارند زیاد نمی‌خندند تا دندان‌های آنها دیده نشود به همین دلیل ارتباط اجتماعی ضعیف دارند. وی در رابطه با فواید ارتودنسی اظهار کرد: برقراری نظم دندان‌ها و تامین سلامت روان از فواید ارتودنسی  است. هم چنین با ایجاد هماهنگی‌ میان دندان‌های فک بالا و پایین دندان‌ها عملکرد بهتری در جویدن و خرد کردن دارند و این مسئله در پیشگیری از سوء هاضمه در درازمدت موثر است، زیرا دندانهایی که نامرتب هستند درگیری غذایی بیشتری دارند و زودتر پوسیده و فاسد می‌شوند.‌ کلانتر معتمدی درمان ارتودنسی به صورت اصولی و علمی را بدون ضرر دانست و افزود: اگر درمانبه صورت ناصحیح توسط افرادی که آگاهی کافی نسبت به ارتودنسی ندارند انجام شود و نیروی بیش از اندازه به دندان‌ها وارد شود ممکن است سبب تحلیل لثه، ریشه دندان‌ها و در نتیجه کوتاه شدن عمر دندان گردد.

ارتودنسی زیبایی 

ارتودنسی زیبایی و درمانیبه گفته دکتر کلانتر معتمدی انجام درمان ا توسط دندانپزشکانی که تخصص ارتودنسی ندارند درست نیست و بعد از پایان دوره دکتری دندانپزشکی، سه تا چهار سال باید دوره تخصصی ارتودنسی گذرانده شود به همین دلیل فردی که تنها دوره دندانپزشکی عمومی را می‌گذراند با توجه به تکنیکی و پیچیده بودن این درمان نباید به صورت غیرمجاز یا تجربی آن را انجام دهد زیرا در مواردی می‌تواند مضر و مخرب باشد. وی متفاوت بودن تعرفه های ارتودنسی را در متفاوت بودن کیفیت ارائه خدمات عنوان کرد و در پایان گفت امروزه مواد مصرفی نامرغوب چینی در بازار وجود دارد که بیشتر پزشکانی که هزینه کمتری می‌گیرند از آن استفاده می‌کنند و دلایل دیگر نیز وجود دارد که سبب می‌شود نرخ ثابتی درارتودنسی وجود نداشته باشد.“ ارتودنسی درمانی و زیبایی ”
منبع: ایسنا
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل