آیا واقعا باید دندان عقل را کشید؟

آیا واقعا باید دندان عقل را کشید؟ 1 out of 10 based on 1 ratings. 3704 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #394
تاریخ انتشار : دوشنبه, 6 بهمن 1393 14:24
تعداد بازدید کننده : 3704
چاپ ارسال به دوستان
این باور که پس از رویش دندان عقل باید آن را کشید درست نیست. کشیدن دندان عقل تنها زمانی توصیه می گردد که به صورت کج دربیاید و در فک جای مناسبی نداشته باشد.
گفتگو با دکتر لادن اسلامیان درباره کشیدن دندان عقل

ضرورت کشیدن دندان عقل
دکتر لادن اسلامیان متخصص ارتودنسی در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» ایسنا اظهار داشت: دندان عقل تنها زمانی باید کشیده شود که به صورت کج دربیاید و در فک جای مناسبی نداشته باشد. اسلامیان ادامه داد: در مواردی که زاویه رویش دندان عقل نامناسب باشد و به ردیف دندان‌ها صدمه بزند نیز باید کشیده شود. این متخصص ارتودنسی با بیان اینکه وجود دندان عقل در دهان لازم است، گفت: این باور نادرست به این دلیل به وجود آمده که دندان‌های عقل در انتهای هر قوس دندانی قرار دارند و دسترسی به آنها برای تمیز کردن و شست‌وشو مشکل است و احتمال اینکه زودتر دچار پوسیدگی شود، زیاد است. همچنین پس از پوسیدگی هنگام کشیدن با درد همراه است.


لزوم کشیدن دندان عقل
اسلامیان با تاکید بر اینکه در زمانی که این دندان‌ها در جویدن نقش داشته باشند باید آنها را نگه داشت، افزود: بسیاری از افراد با کشیدن دندان‌های عقل تعداد بیشتری از دندان‌های خود را از دست می‌دهند. سن رویش دندان‌های عقل در مناطق مختلف متفاوت است و در مناطق گرمسیر مثل جنوب ایران سن رویش این دندان‌ها پایین می‌آید و به ۱۵ تا ۱۶ سالگی می‌رسد اما در مناطق سردسیر مانند آذربایجان و کردستان ممکن است تا ۲۳ سالگی رویش این دندان‌ها به تعویق بیفتد. این متخصص ارتودنسی ادامه داد: برای تعیین سن رویش دندان‌های عقل باید در نظر گرفته شود که دندان چه میزان جا دارد و مسیر رویش و زاویه قرار گرفتن آن در فک به چه صورت است.

سن رویش دندان عقل در مناطق مختلف متفاوت است  


 

اگر دندان عقل جای مناسب نداشته باشد نهفته می شود


چه زمانی باید دندان عقل را کشید 
در صورت رعایت بهداشت مناسب دندان عقل  تا مدت‌ها برای فرد باقی خواهد ماند همچنین کشیدن دندان عقل پوسیده همیشه با مشکل همراه نیست و در بعضی از مواقع کشیدن آن بسیار ساده است. به گفته اسلامیان اگر دندان برای رویش جای کافی نداشته باشد، ممکن است به صورت نهفته باقی مانده و یا به صورت کامل درنیاید. بنا به گفته این متخصص ارتودنسی، هنگام شکستگی فک اگر دندان عقل در مسیر شکستگی قرار نگیرد، به عصب فک پایین نزدیک باشد و یا موقع خارج کردن به دندان‌های مجاور صدمه بزند، نباید کشیده شود اما اگر دندان عقل در زاویه شکستگی قرار گیرد و برای فک شخص مشکل ایجاد کند و به دلیل وجود این دندان، فک جوش نخورد صلاح بیمار در این است که کشیده شود.

“ آیا واقعا باید دندان عقل را کشید؟ ”
منبع: ایسنا
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل