آشنایی با ارتودنسی

آشنایی با ارتودنسی 1 out of 10 based on 1 ratings. 1196 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #365
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 25 دی 1393 12:02
تعداد بازدید کننده : 1196
چاپ ارسال به دوستان
هدف از درمان ارتودنسی ایجاد رابطه صحیح بین تمامی ساختارهای صورت و اصلاح روابط نادرست بین آنهاست.

ارتودنسی

آشنایی با مفهوم ارتودنسی

برای آشنایی با ارتودنسی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید .
معمولاً در جامعه ما ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندانها به منظور ایجاد زیبائی است ولی در واقع این رشته دامنه فعالیت گسترده تر و وسیعتری دارد. ارتودنسی شاخه ای از علم دندانپزشکی است که هدف آن ایجاد رابطه درست بین تمامی ساختارهای صورت یا تصحیح روابط نادرست میان آنهاست. هدف اصلی از ارتودنسی، پیشگیری از ایجاد تغییرات دائمی نادرست در قسمت های محتلف صورت است که با تشخیص، پیشگیری و یا درمان به موقع صورت می گیرد. روابط نادرست ساختارهای صورت با یکدیگر علاوه بر زیبائی، در تنفس، تکلم و تغذیه نیز ممکن است اختلال ایجاد کنند.


تا زمانی که اجزاء صورت در حال رشد و نمو هستند اصلاح روابط آنها معمولاً با هدایت صحیح روند رشد آنها انجام می شود. بنابراین اعمال ارتودنسی در این زمان راحت تر و ساده تر است و به زمان کمتری نیاز دارد و میزان موفقیت های درمان ارتودنسی در این دوره زیادتر است. بعد از کامل شدن رشد و شکل گرفتن روابط ساختمانهای صورت با یکدیگر، در صورتی که این روابط نادرست باشد تصحیح این روابط، زمان، کار و انرژی بیشتری نیاز دارد و میزان موفقیت درمان کاهش می یابد. بهترین سن مراجعه جهت معاینه ارتودنسی هنگام رویش دندانهای دائمی جلو است. اکثر درمانهای ارتودنسی که در آنها نیاز به تصحیح روابط اسکلتی فک باشد بهتر است در دختر بچه ها قبل از ۱۳ سالگی و در پسر بچه ها قبل از ۱۵ سالگی انجام شود. به هر حال والدین باید توجه داشته باشند که هرگاه ناهنجاریهای قابل توجهی در فک و دندانهای کودک مشاهده کردند یا کودک آنها دچار عادات غلط نظیر مکیدن انگشت است باید هر چه زودتر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

بهترین سن برای درمان ارتودنسی


 

آشنایی با ارتودنسی


اگر چه ارث نقش مهمی درایجاد ناهنجاریهای فک و صورت دارد ولی با رعایت برخی موارد می توان تا حد زیادی از این ناهنجاریها جلوگیری کرد از جمله:
  • اهمیت دادن به دندانهای شیری و مراقبت از آنها؛ بی توجهی به دندانهای شیری باعث از دست رفتن زودهنگام این دندانها و رویش نادرست دندانهای دائمی میشود. بعد از رویش دندانهای شیری باید کودک را جهت مسواک کردن دندانهایش کمک کنیم. بهتر است والدین برای مدتی دندانهای کودک را مقابل آینه مسواک بزنند تا کودک طریقه مسواک زدن صحیح را یاد بگیرد. اگرکودک اصرار دارد که خودش دندانهایش را مسواک بزند والدین باید همزمان با کودک دندانهایشان را مسواک بزنند تا کودک روش مسواک زدن صحیح را یاد بگیرد. بهترین سن مراجعه جهت معاینه ارتودنسی هنگام رویش دندانهای دائمی جلو است.
  • مراجعه به موقع و منظم به دندانپزشک؛ بعد از رویش اولین دندانهای دائمی مشاوره با دندانپزشک می تواند از ابتلا به بسیاری از ناهنجاریهای فک و صورت جلوگیری کند.
  • جلوگیری از ایجاد عادتهای غلط در کودک؛ بعضی از عادتهای غلط کودکان مثل مکیدن انگشت، فشردن زبان به طرف جلوی دهان، مکیدن یا جویدن لب و جویدن ناخن باعث ایجاد ناهنجاری می شود.

 

مکیدن انگشت
مکیدن انگشت شست یا انگشتان دیگر یکی از عادتهایی است که در زمان نوزادی ممکن است در کودک وجود داشته باشد. گاهی این عمل در نوزاد ممکن است نشانگر گرسنگی و اخطاری به والدین جهت توجه به تغذیه او باشد، ولی باقی ماندن این عادت بعد از دو یا سه سالگی می تواند عامل پیدایش تغییرات دائمی در استخوان و دندانهای فک بالای کودک باشد. بعضی از کودکان در زمان رویش دندانهایشان دوست دارند انگشتان یا دست خود را داخل دهان ببرند، چون فشار روی لثه در زمان رویش دندانها باعث آرامش کودک می شود. می توان از وسایل بهداشتی که به عنوان دندانگیر وجود دارد، استفاده کرد تا مکیدن انگشت برای کودک عادت نشود. در اثر فشار مداوم انگشت روی دندانها و استخوان جلو سقف دهان، این ناحیه به طرف بالا متمایل و به تدریج فاصله آن از فک پائین بیشتر می شود. همچنین دندانهای پیشین فک بالا به طرف خارج و دندانهای پیشین فک پائین به سمت داخل منحرف می شوند و بین دندانهای فک بالا و پائین فاصله ایجاد می شود. به طوری که فک بالا و پائین دندانها در ناحیه جلوی دهان به هم نمی رسند.ارتودنسی

 


تلگرام

 
“ آشنایی با ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل