ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان 1 out of 10 based on 1 ratings. 1796 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #361
تاریخ انتشار : سه شنبه, 23 دی 1393 15:00
تعداد بازدید کننده : 1796
چاپ ارسال به دوستان
ارتودنسی در بزرگسالی موجب بهبود ظاهر صورت و لبخند، بهبود سلامت دندان ها و لثه و در نهایت منجر به افزایش اعتماد به نفس می گردد.

گفتگو با دکتر گلشاه درباره ارتودنسی بزرگسالان در خبرگزاری شفاف

ارتودنسی مخصوص بزرگسالان

ارتودنسی مدرن روشی برای آماده سازی دندانها جهت ترمیم و روکش کردن دندان ها، رفع بیماری های لثه و کاشت دندان (ایمپلنت) است. دکتر ˈامین گلشاهˈ متخصص ارتودنسی  در این باره گفت : امروزه در دنیا تعداد بزرگسالان تحت درمان ارتودنسی در حال افزایش است زیرا این نوع روش درمانی برای رفع کجی و بی نظمی دندان ها، عدم جفت شدن دندان ها، وجود فضا بین دندان ها، مشاهده بیش از اندازه لثه ها در هنگام لبخند زدن و وجود مشکلات در جویدن و صحبت کردن کاربرد دارد. وی ادامه داد: تحلیل لثه و استخوان، وجود دندان های عصب کشی شده، روکش ها و ترمیم های وسیع دندانی و یا حتی دیابت (کنترل شده) مانع از انجام ارتودنسی در سنین بالا نمی شود.


براکت ارتودنسی

این متخصص ارتودنسی در مورد جدیدترین تکنیک ها و ابزارهای مدرن این روش درمانی اشاره کرد: در حال حاضر استفاده از ابزارهای مدرن برای انجام ارتودنسی موجب کاهش ناراحتی های حین درمان و افزایش انتخاب های درمانی برای بیمار شده است. برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان از نگین هایی به نام براکت استفاده می شود که بر روی دندانها کار گذاشته می شوند. این براکت ها در چند نوع فلزی، سرامیکی (شفاف)، پلاستیکی و لینگوال (زبانی) وجود دارند. دکتر گلشاه همچنین گفتند براکت های فلزی معمول ترین براکت هایی هستند که در ارتودنسیبه کار گرفته می شوند. در اغلب موارد ظاهر فلزی مشخص این سیستم برای درمان شونده چندان خوشایند نیست. ولی

براکت های سرامیکی

از جنس سرامیک هستند و به علت نمای شیشه مانندشان تحت عنوان براکت های شفاف یا همرنگ دندان نیز شناخته می شوند.

براکتهای سرامیکی (همرنگ شیشه)

 

براکتهای لینگوال پشت دندانها متصل می شوند


به گفته وی استفاده از این براکت ها به ویژه همراه با سیم های همرنگ دندان به افرادی توصیه می شود که نمای فلزی براکت ها موجب دلسردی آنان از انجام ارتودنسی شده است چرا که تشخیص وجود این براکت ها بر روی دندان برای دیگران به آسانی میسر نخواهد بود. این متخصص ارتودنسی ادامه داد: براکت های پلاستیکی معمولا شفاف یا سفید رنگ هستند ولی از کیفیت پایینی برخوردارند و در ارتودنسی مدرن جایگاهی ندارند. براکت های لینگوال (زبانی) نیز پشت دندان ها متصل می شوند و عملا از خارج دیده نمی شوند. این براکت ها به دلیل ایجاد آزردگی زبان و هزینه های بالاتر برای همه قابل استفاده نیست و استفاده از آن ها به اندازه سایر روش های ارتودنسی در جهان رایج نیست.

 


 کاربرد سلف لایگیت در ارتودنسی

وی در مورد استفاده از سیستم سلف لایگیت (Self-ligate) در ارتودنسی گفت: استفاده از این سیستم برای راحتی بیشتر بیمار در حین درمان، کاهش زمان جلسه ویزیت، تسهیل بهداشت دهانی و کاهش مشکلات لثه ای مفید است ولی گاهی شاهد تبلیغات سوء حاکی از عدم نیاز به کشیدن دندان با این براکت ها هستیم در حالیکه گاهی در این سیستم نیز نیاز به کشیدن دندان وجود دارد. وی همچنین در مورد استفاده از پلاک های شفاف (اینویزیلاین) گفت : امکان درمان اغلب مشکلات دندانی، اسکلتی با این پلاک ها وجود ندارد و باید گفت پلاک های شفاف با وجود دید کمتر، به هیچ وجه نامرئی نیستند و هزینه درمانی آنها نیز بسیار زیاد است. به گفته وی پلاک های شفاف فقط و فقط برای درمان بزرگسالانی استفاده می شود که مشکلات خفیف دندانی دارند.
سیستم سلف لایگیت ارتودنسی مشکلات لثه ای را کاهش می دهد.


 

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی به مشکلات دندانی اسکلتی بستگی دارد

کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی

به گفته این دندانپزشک اصلاح همزمان بهم ریختگی دندانی و ناهنجاری های فکی در بزرگسالانی که رشد در آن ها متوقف شده است، باید به همراه جراحی فک و صورت انجام شود. در حال حاضر یکی از نگرانی های عمده برخی افراد در ارتودنسی مسئله کشیدن دندان است. هر چند در ارتودنسی مدرن تا حد امکان دندانی کشیده نمی شود ولی در برخی موارد، کشیدن دندان در درمان اجتناب ناپذیر است. کشیدن یا نکشیدن دندان در ارتودنسی با توجه به مشکلات دندانی، اسکلتی و ملاحظات زیبایی صورت و لبخند هر بیمار انجام می شود. مرتب کردن دندان ها و جفت شدن صحیح آنها درمان مهمی است که انجام صحیح آن نیازمند آشنایی به علم روز است. از این رو باید عمل ارتودنسی توسط افراد با صلاحیت و متخصصان ارتودنسی انجام شود. زیرا متخصصان ارتودنسی دندانپزشکانی هستند که پس از طی دوره 6 ساله تحصیلات عمومی، یک دوره تخصصی سه تا چهارساله نیز در زمینه راه و روش صحیح مرتب کردن دندان ها آموزش دیده اند.
“ ارتودنسی بزرگسالان ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل