روشی جدید در درمان ارتودنسی

روشی جدید در درمان ارتودنسی 1 out of 10 based on 1 ratings. 1529 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #356
تاریخ انتشار : دوشنبه, 22 دی 1393 12:54
تعداد بازدید کننده : 1529
چاپ ارسال به دوستان
ارتودنسی دیمون روش درمانی جدیدی است که گفته می شود در مواردی نسبت به روشهای سنتی میزان کشیدن دندان را کاهش می دهد.

روش های جدید ارتودنسی

روش های نوین درمان ارتودنسی

در این مقاله قصد داریم روشی جدید در درمان ارتودنسی را معرفی کنیم .
نیروهای ارتودنسی به منظور حرکت دادن دندان ها در جهت مطلوب توسط سیم ارتودنسی اعمال می شوند. سیم ارتودنسی داخل براکت هایی قرار می گیرد که روی دندانهای مختلف کار گذاشته شده اند. در سیستم های معمولی ارتودنسی سیم ها توسط الاستیک ها درون براکت قرار داده می شوند و طی جلسات متوالی که معمولا هر چهار هفته یک بار است این الاستیک ها تعویض می شوند طبیعی است که هنگام تعویض این الاستیک ها بیمار ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد.


خوشبختانه با پیشرفت ها علم ارتودنسی ، روشی جدید در درمان ارتودنسی ایجاد شده است ، براکت هایی معرفی شده اند که دیگر نیازی به تعویض الاستیک برای اعمال نیرو به دندان ندارد و سیم های ارتودنسی توسط یک دریچه داخل براکت نگه داشته می شود. این روش به دلیل این که سیم داخل یک محفظه فلزی قرار می گیرد دیگر نیازی به مراجعه هر چهار هفته یک بار ندارد و ویزیت های ارتودنسی به مدت دو ماه یک بار کاهش می یابند. به دلیل اعمال نیرو به صورت مداوم در سطح دندان و در سطح فیزیولوژیک حرکت دندانی به صورت مطلوب با کمترین عارضه جانبی از قبیل درد و تحلیل ریشه اعمال می شود. به علت فواصل طولانی مدت ویزیت در روش دیمون دیگر نگرانی دوری مسافت و یا مشغله کاری از بین رفته است.

ارتودنسی

 

ارتودنسی دیمون

از آن جایی که اعمال نیروهای وارده به دندان و نسوج نگهدارنده دندان در سیستم دیمون در حد فیزیولوژیک است، عوارض جانبی آسیب های وارده از قبیل تحلیل ریشه و دردهای دندانی در این روش کمتر از سایر روش های درمانی معمول است. استفاده از دستگاه های خارج دهانی برای رسیدن به هدف مطلوب نیاز به همکاری زیاد بیمار دارد که بهره گیری از روش دیمون بسیاری از مشکلات احتمالی را برای متخصص ارتودنسی کاهش داده است.

 

هدگیر وسیله ای خارج دهانی است که قسمتی از آن بر روی سر یا پشت گردن قرار می گیرد که نیرو از توسط بخشی دیگر به نام فیس بو ( Facebow ) به داخل دهان روی دندان ها منتقل می شود. این وسیله کاملا به همکاری بیمار نیاز دارد و در معرض دید است. فلسفه استفاده از هدگیر از این بابت است که در درمان هایی که تصمیم صددرصدی به منظور کشیدن دندان وجود ندارد بتوان با افزایش طول قوس دندانی کیس را به سمت بدون کشیدن سوق داد. یکی از مزیت هایی که  ارتودنسی به روش دیمون براساس آن پایه ریزی شده، این است که در این روش درصد کشیدن دندان جهت مرتب کردن دندان ها کاهش می یابد و از طرفی استفاده از دستگاه های خارج دهانی برای رسیدن به هدف مطلوب نیاز به همکاری زیاد بیمار دارد که بهره گیری از روش دیمون استفاده از هدگیر را کاهش داده و باعث راحتی و رضایت مندی بیشتر بیمار از پروسه درمان می گردد.

شیوه های نوین ارتودنسی

 

کاهش میزان کشیدن دندان در ارتودنسی دیمون
 

در سیستم های معمولارتودنسی طبق پاره ای تحقیقات مرتبط با فرایند حرکات دندانی، تغییرات بافتی در نسوج دندانی به دلیل اعمال نیروهای زیاد روی دندان ها، تأثیرات جانبی تحلیل ریشه و آزردگی بافت های پریودنتال بیشتر است، ولی برخی مطالعات نشان می دهد که در نهایت نتیجه درمان در طولانی مدت بین دو روش معمول ارتودنسی و سیستم دیمون یکسان است. همانگونه که برخی تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است که در سیستم دیمون میزان کشیدن دندان به طور معنا داری کاهش یافته است و پاره ای دیگر از پژوهش ها این امر را تایید نمی کنند.

 

به طور کلی در هر سیستم درمانی ارتودنسی ثابت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و اگر شرایط مطلوب از لحاظ سلامت دندانی، لثه ای و شرایط سیستمیک برقرار باشد، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.


ارتودنسی دیمون بدون محدودیت سنی
 

 


تلگرام

 

“ روشی جدید در درمان ارتودنسی ”
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل