تاثیر جویدن آدامس در درد ارتودنسی

تاثیر جویدن آدامس در درد ارتودنسی 1 out of 10 based on 1 ratings. 2898 user reviews.
0 | 0
کد بلاگ : #162
تاریخ انتشار : دوشنبه, 4 آذر 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 2898
چاپ ارسال به دوستان
بر اساس گزارش محققینی از شِفیلد انگلستان، کودکان و نوجوانانی که درمان ارتودنسی ثابت انجام داده اند و آدامس می جوند نسبت به آن دسته که آدامس نمی جوند به طرز محسوسی درد و ناراحتی کمتری از بابت دستگاههایشان ابراز می کنند.جویدن آدامس بدون شکر ممکن است به کاهش درد ارتودنسی کمک کند

آیا جویدن آدامس در تسکین درد ارتودنسی تاثیری دارد؟

بر اساس گزارش محققینی از شِفیلد انگلستان، کودکان و نوجوانانی که درمان ارتودنسی ثابت انجام داده اند و آدامس می جوند نسبت به آن دسته که آدامس نمی جوند به طرز محسوسی درد و ناراحتی کمتری از بابت دستگاههایشان ابراز می کنند.

بالاخص، افراد ۱۱ تا ۱۸ سالی که به صورت اتفاقی برای جویدن آدامس انتخاب شدند به طرز محسوسی نمرات تأثیرپذیری کمتری را نشان دادند، یعنی تأثیر براکت ها روی رژیم غذایی، عملکرد دهان، وضعیت اجتماعی و شاخص آنالوگ چشمی که مبیٌن میزان درد می باشد، ظرف ۲۴ ساعت بعد از نوبت های گذاشتن جداکننده، باندینگ براکت ها و آرچ وایر ارتودنسی نسبت به آنهایی که قرار بود آدامس نجوند کمتر بود. به علاوه بنا به گفته گروه تحقیق مرکز مطالعات ارتودنسی و کرنیوفشیال، جویدن آدامس اثر بارزی روی شکستن دستگاهها نداشت.

  

فیلیپ بِنسُن و همکاران از دانشگاه شِفیلد اظهار داشتند “نشان داده شده است که دستگاههای ارتودنسی در نوجوانان و افراد بالغ به خصوص طی ماه اول پس از شروع درمان، سبب پائین آوردن کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان می گردند.”

آنها افزودند، عمل جویدن توصیه شده است تا با افزایش جریان خون داخل و اطراف بافت اطراف دندان سبب احیاء گردش لنفاوی و پیشگیری یا رفع ادم و التهاب گردد.

 درد دندان حین ارتودنسی

 جویدن آدامس می تواند به کاهش درد ارتودنسی کمک کند

 جویدن آدامس در ابتدای درمان ارتودنسی

از تعداد ۲۸ نفر از بیمارانی که دارای براکت های ارتودنسی بودند، خواسته شد که در جریان مطالعه آدامس نجوند در حالیکه به ۲۹ نفر آدامس داده شد تا در صورت نیاز بعد از ملاقات های ارتودنسی بجوند. بیماران ۲۴ ساعت و یک هفته بعد از نوبت هایشان، نمرات مربوط به آزمایش ها را گزارش دادند.

نتایج آزمایشات در گروهی که آدامس می جویدند نسبت به گروه دیگر پس از ۲۴ ساعت از ویزیت هایشان به طور محسوسی کمتر بود. این یافته ها پس از یک هفته نیز در مورد گروهی که آدامس می جویدند باز کمتر بود ولی چندان اختلاف معنی داری نداشتند.

 اولین شکستگی بند در هر دو گروه به یک میزان پس از ۲۴ ساعت و یک هفته رخ داد و اختلاف معنی داری در میزان جدا شدن براکت و سیم ارتودنسی یا دیگر مشکلات بین دو گروه وجود نداشت.
بِنسُن و همکاران نتیجه گرفتند: “یافته ها نشان می دهد که پس از قرار دادن دستگاه ثابت ارتودنسی، می توان بیماران جوان را به استفاده از آدامس های بدون قند هنگام درد تشویق نمود و این امر اثر نامطلوبی بر درمانشان نخواهد داشت."


جویدن آدامس بدون شکر به کاهش درد ارتودنسی کمک می کند

 


تلگرام
“ تاثیر جویدن آدامس در درد ارتودنسی ”
منبع: Medical News
نظرات
bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • بازآوری بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دریافت نرم افزار موبایل